Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

14 czerwca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. 14 czerwca 1940 r. po raz pierwszy deportowano Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. Z więzienia w Tarnowie przywieziono tam wówczas 728 mężczyzn.



Był to początek zaplanowanej przez Niemców eksterminacji narodów, głównie Żydów, Polaków oraz Romów. Ogółem do Auschwitz Niemcy przywieźli około 150 tys. Polaków. Połowa z nich zginęła.

Prof. Wojciech Polak, historyk, zwraca uwagę, że ważna jest pamięć o ludziach, którzy zginęli w obozach zagłady.

    – Musimy pamiętać o wszystkich ofiarach i ludziach, którzy przebywali w obozach koncentracyjnych, o Polakach, Żydach i przedstawicielach innych narodowości. Można powiedzieć, że nie było narodu europejskiego, którego obywatele nie trafialiby do tych obozów, nie podlegali morderczej pracy, nie byli mordowani, a ich zwłok często nie można było pochować, gdyż krematoria pracowały na ogromną skalę. Mordowanie odbywało się często w sposób przemysłowy nie tylko w komorach gazowych, ale i innych urządzeniach – podkreśla prof. Polak.

Główna uroczystość rocznicowa z udziałem premier Beaty Szydło rozpoczęła się w południe w Oświęcimiu. W jej trakcie przedstawiciele resortu kultury i oświęcimskiego starostwa podpiszą list intencyjny w sprawie powołania Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz”. Placówka ma upamiętnić mieszkańców Oświęcimia i okolicy, w tym żołnierzy AK z oddziału Sosienki, którzy nieśli pomoc więźniom obozu.

za: www.radiomaryja.pl


***

Musimy upominać się i bronić prawdy


Obowiązkiem żyjących jest to, aby nigdy nic podobnego w przyszłości się nie wydarzyło – powiedziała premier Beata Szydło. Prezes Rady Ministrów wzięła udział w obchodach 77. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz.

W Oświęcimiu – w obecności premier – został podpisany list intencyjny w sprawie powołania Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz”.

    – Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz”, które tu powstanie, będzie świadectwem o bohaterach, o ludziach dobrych i przyzwoitych. Bardzo się cieszę, że znajdują się w nim historie konkretnych osób i konkretnych rodzin mieszkających i żyjących na tej ziemi, na naszej ziemi. Do nas należy przypominanie światu o tym, kto był katem, kto był ofiarą, kto był bohaterem, a kto oprawcą. Musimy upominać się i bronić prawdy – mówiła premier Szydło.

14 czerwca 1940 roku po raz pierwszy deportowano Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. Z więzienia w Tarnowie przywieziono tam wówczas 728 mężczyzn. Był to początek zaplanowanej przez Niemców eksterminacji narodów, głównie Żydów, Polaków oraz Romów.

Ogółem do Auschwitz Niemcy przywieźli około 150 tys. Polaków. Połowa z nich zginęła.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.