Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Zamordowani jedynie za to, że byli Polakami

List prezydenta Andrzeja Dudy wystosowany do uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.Warszawa, 11 lipca 2011 r.

Uczestnicy obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowni Państwo!

Rocznica Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 roku – masowych mordów na Polakach w blisko stu miejscowościach – od dawna była uznawana za dzień upamiętniający wszystkie ofiary czystki etnicznej na Kresach Południowo-Wschodnich. Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy ją oficjalnie jako ustanowione przez Sejm święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Ojczyzna nigdy nie zapomni o swoich wiernych obywatelach, zamordowanych jedynie za to, że byli Polakami. Jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu państwa i narodu polskiego pochylam dzisiaj głowę na znak hołdu dla ich męczeństwa. Głęboko wierzę, że niepodległa Polska odtąd już zawsze będzie z najwyższą czcią wspominać naszych poległych Rodaków. Śmierć dziesiątków tysięcy ludzi – mężczyzn i kobiet, dzieci i starców – nierzadko zadana w bestialski sposób, mimo upływu ponad 70 lat nadal przeraża ogromem okrucieństwa. Rzeź wołyńska pozostaje wciąż bolesną raną w naszej polskiej pamięci, tym bardziej że bardzo długo była przemilczana i nieobecna. W czasach komunizmu prawdę o niej przechowywali ocaleni i ich rodziny. Po przełomie 1989 roku wolno i z oporami wchodziła ona do debaty publicznej.

Dziś jednak świętujemy zwycięstwo pamięci. Żadna wspólnota nie może bowiem wyprzeć ze swojej świadomości nawet najbardziej dramatycznych przeżyć; również takich, do których nie chce się wracać myślami. Musimy mieć odwagę stawić czoła tym wspomnieniom. Musimy włączyć prawdę o rzezi wołyńskiej do naszej narodowej historii. Musimy znać losy ofiar i czcić ich pamięć. Musimy to zrobić dla nich, bo jesteśmy im to winni. Ale musimy to zrobić też dla nas samych – po to, abyśmy mogli iść dalej, niosąc ciężar tego doświadczenia, a zarazem wiedzy, mądrości i nauki na przyszłość, która z niego wynika.

Tragedia wołyńska wydarzyła się, bo zabrakło Rzeczypospolitej. Państwo polskie – podzielone przez dwa totalitarne imperia: hitlerowskie Niemcy i Rosję sowiecką – nie było w stanie skutecznie chronić swoich obywateli. Dlatego pamięć o tej ludobójczej zbrodni jest wezwaniem do budowania silnej Polski. Tylko własne suwerenne państwo może zapewnić bezpieczeństwo naszemu narodowi. Tylko w wolnym kraju Polacy mogą w pełni rozwijać swój potencjał, zapewnić pomyślność sobie i następnym pokoleniom.

Doświadczenie rzezi wołyńskiej każe nam również budować przyszłość na prawdzie – i w naszym polskim domu, i w stosunkach zewnętrznych. Fałsz ani zapomnienie nie pomagają zapewnić dobrego jutra, lecz odwrotnie: podważają jego podstawy. To, co wypierane, drąży pamięć, podsyca obawy, osłabia wolę i zaburza świadomość – dzieje się tak zarówno w psychice jednostek, jak też zbiorowości. Dlatego warunkiem pomyślności i sukcesu jest poznanie, przyjęcie i pogodzenie się z prawdą, choćby najtrudniejszą.

Dotyczy to również relacji polsko-ukraińskich. Dramat wołyński był tym straszniejszy, że rozegrał się wśród ludzi sobie bliskich. Podzielił miasteczka, wsie, rodziny. Ale prawda o tym, co wydarzyło się na Wołyniu, nie jest zagrożeniem dla więzi łączących nas, Polaków i Ukraińców. Nie przeczy ona temu, że potrzebujemy siebie nawzajem; że potrzebujemy naszej wspólnej woli, aby oba państwa były silne, a narody bezpieczne. I tym razem też potrzebujemy prawdy o Wołyniu – właśnie po to, aby nic podobnego już nigdy się nie powtórzyło. Dlatego uważam, że przyjęcie prawdy o Wołyniu nie podważa, lecz wzmacnia naszą przyjaźń i współpracę. Prawda o tej ogromnej krzywdzie jest potrzebna, aby nasze relacje opierały się na mocnych podstawach i wzajemnym zaufaniu.
Zdaję sobie sprawę, że ta perspektywa wielu osobom może wydawać się wyzwaniem. Ale jestem też przekonany o konieczności podjęcia go. Bo Wołyń to nie tylko kwestia winy za dawne zbrodnie. Wołyń to nie tylko historia, lecz przede wszystkim klucz do polskiej i ukraińskiej przyszłości, do naszej wspólnej wolności i pomyślności jutro i pojutrze. Tożsamość zbiorowości nie może być budowana na krzywdzie innych. I dlatego musimy pamiętać o popełnionym tam ludobójstwie, musimy czcić ofiary, a jednocześnie musimy wyciągać razem wnioski na przyszłość. Jeśli tak się stanie, męczeńska śmierć naszych Rodaków nie pozostanie daremna.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

www.prezydent.pl

Tytuł pochodzi od redakcji.

Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl


                                                                           ***

                                                                Polski dylemat z Ukrainą.

W sprawie bestialskiego wymordowania tysięcy Polaków, żadnych ustępstw być nie może

„Jeżeli Ukraina chce dołączyć do rodziny krajów europejskich, to musi stanąć w prawdzie, musi zmierzyć się ze swoją trudną historią. Na pewno z nacjonalistami i Banderą na sztandarze Ukraina do UE nie wejdzie” - powiedział wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Michał Dworczyk, na marginesie Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów. W podobnym tonie wypowiedziało się wielu polskich polityków. Media przypomniały o wymordowaniu ponad stu tysięcy naszych rodaków na terenie przed- i powojennej Polski. Ta tragedia pozostaje wciąż otwartą raną.

Powiedzmy sobie otwarcie, że już straciliśmy kilka okazji do skłonienia Ukrainy do rozrachunku z własną przeszłością. Pierwszą była tzw. pomarańczowa rewolucja, drugą kryzys na Ukrainie i wydarzenia na Majdanie, trzecią zajęcie Krymu przez Rosję. Powodowani wyższymi racjami za każdym razem staliśmy murem za naszymi wschodnimi sąsiadami, począwszy od uznania przez nasz kraj (jako pierwszy w świecie) niepodległego państwa Ukrainy. Staliśmy się też jej - mówiąc wprost - samozwańczym „adwokatem” w integracyjnych dążeniach Kijowa z zachodnimi strukturami. Ta jednoznaczna postawa tylko w niewielkim stopniu przyczyniła się do ukraińskiego, zbiorowego rachunku sumienia. I, co należy brać pod uwagę, im dalej tym trudniej będzie skłonić Ukraińców do przewartościowania ich stosunku do sprawców zbrodni sprzed ponad siedemdziesięciu lat, którzy urośli do rangi „bohaterów narodowych”, których stawiają na cokoły i upamiętniają w nazwach ulic, placów, szkół i różnorakich obiektów.

Zapewne nie bez powodu reprezentanci Ukrainy nie znaleźli się na liście uczestników konferencji Trójmorza w Warszawie, dowartościowanej przez wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa. Nie umknęło to uwadze bardziej wytrawnych obserwatorów sceny politycznej, m.in. Jerzemu Tarchalskiemu i Piotrowi Zarembie. Pierwszy wypowiedział się na ten temat w wywiadzie dla Frondy, drugi na naszym portalu wPolityce.pl. Dr Targalski ostrzegł, że „polityka antyukraińska, którą część polityków PiS chce rozpocząć, jest samobójstwem” i „zakończy się katastrofą”. Bo istnieją inne istotne zależności, a mianowicie - ujmując rzecz ogólnie - zróżnicowane podejście krajów środkowowschodniej Europy do Rosji, nie zawsze pokrywające się z naszym stanowiskiem. Piotr Zaremba podziela część poglądów łódzkiego historyka i publicysty, podkreśla wszakże, że „spór o historię jest ważny i Polska Wołynia symbolicznie odpuścić nie może”. Stawia przy tym pytanie o granice tego „nieodpuszczania”.

Na plan pierwszy wciąż wybija się geopolityka. W naszym interesie leży Ukraina niezależna od Moskwy, silna i bogata. Tym bardziej, że Trójmorze to twór jeszcze kruchy i nie wiadomo, co wyjdzie z tej inicjatywy. Taksja Węgier, Słowacji, Bułgarii czy Austrii wobec niektórych poczynań Rosji, w tym zwłaszcza polityki energetycznej, rodzi uzasadnione pytania, na ile Warszawa może stawiać na jedenastkę z obszaru pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym? Moim zdaniem, silnego sojuszu z tego nie będzie, mogą natomiast rodzić się wspólne przedsięwzięcia gospodarcze i infrastrukturalne, które przyspieszą tempo doganiania państw zachodniej Europy w ich rozwoju i poziomie życia przez kraje naszego regionu A to już bardzo wiele. Jak ma się to do Ukrainy z polskiego punktu widzenia? Niestety, w naszej polityce istnieje w tej kwestii wyraźny, czarno-biały podział: na tych, którzy bez względu na skrzeczącą rzeczywistość forsowali, bądź forsują wspieranie jej integracyjnych aspiracji z Zachodem, bo zarówno z UE jak i NATO, oraz tych „uprzedzonych”, którzy akcentują przede wszystkim zbrodnie Ukraińców z przeszłości. Problem w tym, że jedni i drudzy mają sporo racji.

Nie podzielam zdania Jerzego Targalskiego, że „nie można zbudować wspólnoty gospodarczej naszego regionu bez Ukrainy”, bo można, czego też dowodzą dawne, przezwyciężone podziały w Europie i nie tylko. Oczywiście lepiej byłoby z Ukrainą. Pozostaje kwestia, czy samym Ukraińcom na tym tak bardzo zależy. Jeśli tak, to tu właśnie pojawia się ostatnia możliwość załatwienia bolesnych spraw z naszej wspólnej historii. Piszę ostatnia, ponieważ - jak uczy nasz konflikt z Litwą choćby w kwestii pisowni polskich nazwisk - później będzie z tym o wiele trudniej. Również z Rosją można było załatwić - czy jak kto woli - wymóc na niej niektóre ustępstwa tylko wtedy, gdy była wewnętrznie rozbita i słaba, co teraz, gdy okrzepła, byłoby niemożliwe lub znacznie bardziej skomplikowane do realizacji.

W kontekście geopolityki umyka jakby uwadze fakt, że nadal graniczymy z Rosją, z jej obwodem królewieckim (nie wiem, dlaczego zazwyczaj używa się u nas rosyjskojęzycznej nazwy Kaliningrad), że nie wspomnę o rozbudowanych rosyjskich bazach na Białorusi. Jest jeszcze jeden, istotny aspekt. Jakie mamy gwarancje, że za kilka lat Kijów nie zwróci się ku Moskwie? Choć dziś jest to trudne do wyobrażenia, prędzej czy później dojdzie do ich zbliżenia. Wszak nikt nie zaprzeczy ich wielowiekowym więzom kulturowym. Tam m.in. bierze początek Rosyjski Kościół Prawosławny, z czasów chrztu Rusi w 988r., przyjętego przez wielkiego księcia kijowskiego Wołodimira I. W kontekście historii nie należy też zapominać o dawnych związkach Ukrainy z Niemcami. Dzisiejszy bohater Ukraińców, współtwórca UON i UPA, zbrodniarz wojenny Stepan Bandera był hitlerowskim kolaborantem; po wojnie znalazł schronienie w Monachium, gdzie został w 1959r. zastrzelony na progu swego domu przez agentów KGB. I dzisiaj jakby bliżej rządowi w Kijowie do Berlina, niż do Warszawy… Jak będzie, czas pokaże. Wschodnie przysłowie mówi, „spodziewaj się najlepszego, ale licz się z najgorszym”. Tymczasem nowy ambasador Ukrainy przy NATO Wadym Prystajko ogłosił właśnie rozpoczęcie starań jego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim, w celu „uzyskania zaproszenia do Planu Działań na Rzecz Członkostwa”. Równocześnie z Ukrainy dobiegają niepokojące meldunki, jak np. ten o gwałtownych protestach ukraińskiej ludności przeciw budowie kościoła katolickiego w Czerkasach. Wcześniej podobna sytuacja zaistniała w samym Kijowie, gdzie z tego powodu do dziś nie udało się rozpocząć budowy świątyni. W miniony poniedziałek pod Konsulatem Generalnym RP w Łucku znów wybuchła petarda. Ten sam budynek był przed trzema miesiącami ostrzelany z granatnika przez „nieznanych sprawców”.

Załóżmy, że byli to niezidentyfikowani dotąd „rosyjscy prowokatorzy”, którym „zależy na pogorszeniu relacji polsko-ukraińskich”. Niezmienne pozostaje jednak pytanie, na ile na  poprawie stosunków z naszym krajem zależy samej Ukrainie? Wbrew pozorom, to akurat zależy także od nas.

Brzmi jak szyderstwo, ale bohaterami na Ukrainie wciąż są sprawcy ludobójstwa, zaś Ukraińcy ratujący polskich sąsiadów nierzadko za cenę własnego życia i ich rodzin, pozostają w cieniu. Jestem jak najbardziej za polsko-ukraińskim pojednaniem, ale w sprawie bestialskiego wymordowania tysięcy Polaków, w tym kobiet i dzieci, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami, żadnych ustępstw być nie może.

autor: Piotr Cywiński

za: https://wpolityce.pl/polityka/348660-polski-dylemat-z-ukraina-w-sprawie-bestialskiego-wymordowania-tysiecy-polakow-zadnych-ustepstw-byc-nie-moze

Copyright © 2017. All Rights Reserved.