Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznica „Cudu nad Wisłą”

We wtorek, 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 97. rocznica Cudu nad Wisłą. Główne uroczystości z udziałem polskich biskupów będą miały miejsce tradycyjnie na Jasnej Górze.


W tym roku uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie przeżywana w sposób wyjątkowy ze względu na obchodzone w wielu sanktuariach maryjnych jubileusze. Na Jasnej Górze Mszy św. we wtorek 15 sierpnia o godz. 8.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a sumie odpustowej o godz. 11.00 metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Apel Jasnogórski z udziałem Kampanii Honorowej Wojska Polskiego poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki tego dnia w południe weźmie udział w uroczystościach w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej na Podlasiu. Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył zaś głównym uroczystościom odpustowym w Ludźmierzu – jednym z największych obok Kalwarii Zebrzydowskiej ośrodku pątniczym Małopolski. Prymas Polski abp Wojciech Polak 14 sierpnia weźmie udział w uroczystościach w bazylice licheńskiej, gdzie obchodzone jest 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej. 15 sierpnia, w Licheniu, sumie odpustowej będzie przewodniczył natomiast kard. Stanisław Dziwisz.

Jednocześnie 14 i 15 sierpnia w Warszawie, Ossowie i Radzyminie będą miały miejsce obchody rocznicy Cudu nad Wisłą. Rozpoczną się one w poniedziałek o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku. Mszę św. będą koncelebrować metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda oraz biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. 15 sierpnia o godz. 11.00 odbędą się uroczystości w kaplicy na Cmentarzu Poległych w Ossowie pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera, a o godz. 17.00 na Cmentarzu Żołnierzy z 1920 roku w Radzyminie.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego od roku 1950 – ustanowił go papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus.  Na Wschodzie Wniebowzięcie nazywane jest do dzisiaj «Zaśnięciem Matki Bożej». Uroczystość w całym kraju nazywana jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej i obchodzona jako święto plonów. Największe i najbardziej znane obchody Wniebowzięcia NMP mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu. Na Jasną Górę tego dnia oraz w jego wigilię przybywa najwięcej grup pielgrzymich z całej Polski.

BPKEP

Zobacz też:
>>Program obchodów 97. rocznicy „Cudu nad Wisłą”   http://diecezja.waw.pl/5431

za: http://episkopat.pl/uroczystosc-wniebowziecia-najswietszej-maryi-panny-oraz-rocznica-cudu-nad-wisla/http://episkopat.pl

                                                                ***

Słowo pasterskie biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka z okazji Święta Wojska Polskiego
14-08-2017

– Wspominając Cud nad Wisłą, dziękujmy Bogu, że był natchnieniem, źródłem sił i najgłębszych motywacji dla naszych Rodaków w tym trudnym, wojennym czasie – napisał biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w słowie z okazji obchodzonego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego.

Publikujemy treść listu:

Po raz kolejny 15 sierpnia – wpatrzeni w postać zwycięskiej Maryi, która została z ciałem i duszą wzięta do nieba – będziemy wspominać wielkie zwycięstwo odniesione na przedpolach Warszawy w 1920 roku. Zadecydowało ono nie tylko o przyszłości młodego państwa polskiego, odrodzonego w 1918 roku, ale także o kształcie chrześcijańskiej Europy.

Wspominając Cud nad Wisłą dziękujmy Bogu, że był natchnieniem, źródłem sił i najgłębszych motywacji dla naszych Rodaków w tym trudnym, wojennym czasie. Wspólna modlitwa, udział we Mszach św. i procesjach błagalnych jednoczyły wszystkich wokół najważniejszej sprawy w tamtym czasie – wokół obrony wolności i niepodległości Ojczyzny.

Z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością myślimy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy nie ulękli się przeważającej siły wroga, ale ofiarnie, pełni poświęcenia, chwycili za broń, stając w obronie wiosek i miast. Zgodnie z pouczeniem Chrystusa zawartym w Ewangelii: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13), zdobyli się na heroiczny bój.

Poległym i zmarłym naszą wdzięczność okażemy podczas modlitwy w kościołach i kaplicach, a także uczestnicząc w okolicznościowych spotkaniach i apelach.

W dniu historycznego zwycięstwa nad Armią Czerwoną w 1920 roku obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Wspominając i podziwiając rycerzy wolności sprzed 97. lat nasz wzrok i słowa pamięci kierujemy w stronę tych, którzy już wypełnili swoje żołnierskie zadania – kombatantów wszystkich frontów walki o wolną Polskę i żołnierzy, którzy przeszli już w stan spoczynku.

Szacunek i wdzięczność chcemy wyrazić także żołnierzom, którzy dziś stoją na straży pokoju i bezpieczeństwa naszych granic. Współczesne pokolenie żołnierzy angażuje się w walkę ze złem, terroryzmem, także daleko poza granicami naszej Ojczyzny, ale zawsze z myślą o bezpieczeństwie tej, która jest naszą Matką. Składając wojskową przysięgę decydują się wiernie służyć Ojczyźnie nie szczędząc sił, krwi a nawet swojego życia – dla ludzi w mundurach to sprawa honoru.

W ten świąteczny dzień patrzymy także w przyszłość – Boga prosimy o wsparcie w realizacji trudnej i odpowiedzialnej misji Polskich Sił Zbrojnych. Wsłuchani w słowa Chrystusa: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat” (J 14,27) – prośmy o dar Chrystusowego pokoju najpierw w naszych sercach, w rodzinach, w naszym państwie i na całym świecie. Nie podnośmy, a nawet nie dotykajmy, kamienia rzuconego w naszą stronę, aby nie zarazić się nienawiścią. Niech bezpieczeństwo naszej Ojczyzny będzie wspólnym celem, który nas łączy.

Maryjo Wniebowzięta, Hetmanko Żołnierza Polskiego, w Święto Wojska Polskiego, weź w swą opiekę żołnierzy i tych wszystkich, którzy służą bezpieczeństwu i stoją na straży wolności naszej Ojczyzny.

bp Józef Guzdek
Biskup Polowy Wojska Polskiego

www.ordynariat.wp.mil.pl/BPKEP

za: http://episkopat.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.