Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Prezydent i Premier do nauczycieli

Prezydent Duda do nauczycieli: „Życzę, by ta praca przynosiła wam satysfakcję. Byście tak wychowali młodzież, że będziecie z niej dumni” To dla nas, jako pary prezydenckiej wielka radość, że możemy się tu dzisiaj spotkać, właśnie dzień po obchodach 100-lecia istnienia szkoły w Wilkowyi. Symboliczne dla nas jest to, że patronka szkoły, pani Maria Wójcik pochodziła z Krakowa. Cieszę się, że możemy dzisiaj tutaj być — powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego w szkole w Wilkowyi.

Składamy dla was wszystkich najserdeczniejsze życzenia. Chcę życzyć, żeby pani Maria Wójcik była waszym wzorem służby pedagogicznej. To nie tylko praca, ale misja. Nauczyciel to ktoś, kto pracuje z zamiłowania, to ktoś kto uważa, że ten zawód to jego życiowe przeznaczenie. Tak jest, bo zawód nauczyciela nie jest najlepiej opłacanym zawodem w Polsce. To często praca po godzinach, przygotowywanie się do zajęć, to wiele elementów wymagających doświadczenia. Znam to doskonale z doświadczenia mojej żony. Życzę, by ta praca przynosiła wam satysfakcję. Byście tak wychowali młodzież, że będziecie z niej dumni. Kiedy absolwenci podchodzą z uśmiechem do nauczyciela, ogląda och sukcesy życiowe, to momenty wielkiej satysfakcji dla pedagogów- podkreślił Andrzej Duda.

Życzę, byście wychowali pokolenia młodych ludzi oddanych ojczyźnie, którzy będą zwracali uwagę na drugiego człowieka, którzy będą dobrymi ludźmi, oddanymi ojczyźnie - dodał prezydent Duda.

Szkoła znów się zmienia. Wracamy do poprzedniego systemu. W szkołach będą starsi uczniowie. Mam nadzieję, że będą dla nauczycieli pomocą i będą wzorem dla młodszych, że będą budowali w jeszcze lepszy sposób szkolną wspólnotę Wilkowyi - powiedział prezydent Andrzej Duda.

wkt

autor: Zespół wPolityce.pl

za: https://wpolityce.pl
                                                                                 ***

Premier Szydło na inauguracji roku szkolnego: "Nowe pokolenie to nasza przyszłość. To jest kapitał Polski, w który będziemy inwestować”.

Skończyły się wakacje,wracacie do szkolnej ławy i znajdujecie się w nieco innej szkole niż tej, którą żegnaliście w czerwcu. Dziś rozpoczynamy nowy rok szkolny i reformę oświaty. Była ona przygotowywana przez wiele miesięcy, konsultowana z samorządowcami, ekspertami, pedagogami, z rodzicami. Serdecznie dziękuję za wszystkie uwagi - powiedziała premier Beata Szydło na inauguracji roku szkolnego w Dobrzechowie.

Jak wyjaśniła, reforma jest wprowadzana po to, żeby sprostać wyzwaniom współczesność, by polska szkoła była otwarta i nowoczesna oraz czerpała z tradycji polskiego narodu.

Dobra szkoła musi być otwarta na uczniów, rodziców i nauczycieli. Ma łączyć i budować wspólnoty. Te wspólnoty za cel stawiają sobie przede wszystkim dobro ojczyzny. Ta nowa szkoła będzie otwarta, nowoczesna, ale będzie czerpała z polskiej i europejskiej kultury. Będzie przewodnikiem, będzie uczyła i wychowywała. Te wartości, które legły u podstaw reformy, stały się fundamentem tych zmian. Mają przypominać, że naszym największym kapitałem jest młodzież i dzieci. Naszym obowiązkiem, ludzi dorosłych, odpowiedzialnych, jest inwestować w dzieci i młodzież. By ten kapitał, którego nie zastąpi żaden pieniądz i dobro materialne, rozwijał się i przynosił jak najlepsze owoce- podkreśliła pani premier.

Zwróciła uwagę, że dobra szkoła będzie nowoczesna, będzie uczyła i wychowywała, ale będzie to szkoła, w której wszyscy będą mieli równe szanse.

Każdy ma prawo do zdobycia jak najlepszego wykształcenia, które będzie realizowało jego marzenia i spełniało jego oczekiwania. Będzie realizowała plan, który młody człowiek zakłada na swoją życiową drogę. Będzie realizowała i rozwijała jego talenty - dodała Beata Szydło.

Tworzymy ośmioletnią szkołę podstawową, tworzymy 4-letnie licea i 5-letnie technika i szkołę branżową, która ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, ale ma dać Polsce dobrych fachowców, ludzi o najlepszych kwalifikacjach, którzy będą potrafili nie tylko realizować swoje cele, ale też przyczyniać się do rozwoju polskiej gospodarki. Którzy będą konkurowali z najlepszymi na świecie - mówiła.

Podkreśliła, że nie ma nic cenniejszego, niż młode pokolenie, które będzie budowało naszą przyszłość. Premier przedstawiła również plany na przyszłość. Poinformowała między innymi o podwyżce płac dla nauczycieli.

Chcę dzisiaj powiedzieć o tym, co jest w mojej ocenie najważniejsze i najistotniejsze w kolejnych miesiącach. Reforma [edukacji] jest dobrze przygotowana, organizacyjnie i programowo. Nie ma żadnych zagrożeń i to dla nas wszystkich największa wartość. To dobre przygotowanie wynika przede wszystkim z zaangażowania przez wiele miesięcy tych wszystkich, którzy przygotowali i wdrażają dzisiaj reformę – nauczycieli, pedagogów, wychowawców, rodziców, dyrektorów szkół, samorządowych i wreszcie pracowników kuratoriów oraz MEN. Ale kolejne plany i projekty przed nami- mówiła premier Beata Szydło na ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego 2017/2018 w Dobrzechowie.

Jak dodała:

Będziemy wywiązywać się ze wszystkich naszych zobowiązań, które przy przygotowaniu tej reformy złożyliśmy. Chcemy by w szkołach była pełna opieka medyczna dla polskich dzieci i chcemy by polscy nauczyciele godnie zarabiali. By wiedzieli, że ta trudna misja, którą wypełniają, jest doceniana i że również w tym zawodzie można realizować swoje plany, marzenia, ambicje i że jest to zawód zaufania publicznego, a jako taki powinien być doceniany również poprzez to, że jest dobrze wynagradzany. Zostały zaplanowane podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli – w ciągu 3 lat wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 15 proc. Pierwsza podwyżka będzie na początku II kwartału 2018 roku. 1 kwiecień, pierwsza transza 5% podwyżki. Kolejna – 1 styczeń 2019 i ostatni etap – 1 styczeń 2020. W ciągu 3 lat te środki trafią do polskich nauczycieli, pedagogów-zapewniła.

Czytaj dalej na następnej stronie https://wpolityce.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.