Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

„Trwamy pod krzyżem w Ploermel”. Ważne stanowisko europejskich ruchów obywatelskich

Europejska Federacja Ruchów Obywatelskich przyjęła podczas odbywającej się w Budapeszcie konferencji stanowisko w sprawie obrony krzyża na pomniku Jana Pawła II w Ploermel we Francji.

Projekt stanowiska przedstawiły środowiska "Gazety Polskiej" i Kluby "Gazety Polskiej", reprezentowane m.in. przez Pawła Piekarczyka oraz Jerzego Keniga, a apel aktywnie poparła i dołączyła się do niego węgierska federacja ruchów obywatelskich CÖF.

Trwamy pod krzyżem w Ploërmel i pod każdym krzyżem, który próbuje się wyrwać z naszej ziemi. Trwamy wraz z milionami serc ludzi nie obojętnych na przyszłość naszej cywilizacji. Jesteśmy gotowi na wspólne działania ludzi dobrej woli ze wszystkich krajów naszego kontynentu. Niech to będzie iskra, która przywróci Europie światło. To nam Opatrzność dała to niezwykłe zadanie i wywiążemy się z niego, gdy przyszła taka potrzeba - głosi fragment stanowiska w sprawie obrony krzyża na pomniku Jana Pawła II w Ploermel, które zostało dziś przyjęte podczas konferencji programowej Europejskiej Federacji Ruchów Obywatelskich.

Autorami projektu stanowiska są środowiska "Gazety Polskiej" i Kluby "Gazety Polskiej", które współtworzą federację. Stanowisko za własne uznała również CÖF, węgierska federacja ruchów obywatelskich, także członek EFRO. Rząd węgierski już wcześniej zadeklarował podobną postawę, a także gotowość finansowego udziału w akcji ratowania krzyża i pomnika.

Pod koniec października francuska Rada Stanu wydała wyrok zobowiązujący do usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii. Uzasadniono to łamaniem zasady rozdziału Kościoła od państwa. Na realizację wyroku władze gminy Ploermel dostały 6 miesięcy. Sprawa zbulwersowała opinię publiczną niemal w całej Europie. Chęć przyjęcia pomnika wyraziły strona węgierska oraz polska, a środowiska polonijne zobowiązały się do obrony krzyża na pomniku papieża-Polaka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest reakcja Polonii na oburzający wyrok francuskiego sądu!

Przyjęte dziś stanowisko jest ważną deklaracją środowisk walczących o zachowanie krzyża na pomniku Jana Pawła II. Publikujemy pełną jego treść:

 W ostatnich tygodniach opinię publiczną w całej Europie dobiegły informacje o hańbiącej decyzji władz Francji w efekcie, której ma zostać usunięty krzyż z pomnika Jana Pawła II w Ploërmel w Bretanii. Dzieje się to pomimo protestów tysięcy katolików. Nie uwzględniono ani opinii miejscowych władz ani wrażliwości milionów chrześcijan mieszkających we Francji. Jest to poważne naruszenie praw ludzi wierzących.

Korzeniem cywilizacji europejskiej jest chrześcijaństwo. To z niego wynika tolerancja i szacunek dla drugiego człowieka charakterystyczny dla naszej kultury. Wyrywając symbole religii pozbawiamy się podstaw tworzących zasady funkcjonowania zachodniej cywilizacji. Naszym zadaniem jest obrona tych wartości bez których Europa nie będzie Europą a jej mieszkańcy staną się ludźmi pozbawionymi duchowego domu w którym mieszkali przez dwa tysiąclecia.
    
 Trwamy pod krzyżem w Ploërmel i pod każdym krzyżem, który próbuje się wyrwać z naszej ziemi. Trwamy wraz z milionami serc ludzi nie obojętnych na przyszłość naszej cywilizacji. Jesteśmy gotowi na wspólne działania ludzi dobrej woli ze wszystkich krajów naszego kontynentu. Niech to będzie iskra, która przywróci Europie światło. To nam Opatrzność dała to niezwykłe zadanie i wywiążemy się z niego gdy przyszła taka potrzeba.

Trwające w Budapeszcie sympozjum pod tytułem "Obywatele dla państw narodowych – podstawy europejskiej współpracy obywatelskiej" zorganizowały węgierskie organizacje CÖF (Forum Współpracy Obywatelskiej) oraz CÖKA (Fundacja Pożytku Publicznego Współpracy Obywatelskiej) we współpracy z Klubami "Gazety Polskiej". Kluby "GP", których łącznie jest już ponad 430, zostały dostrzeżone jako ważny głos w polskiej przestrzeni obywatelskiej. Kluby "GP" od wielu lat blisko współpracują z węgierskimi organizacjami obywatelskimi, czego owocem są m.in. "Wielkie wyjazdy na Węgry" oraz wspólne świętowanie 11 Listopada. Celem zorganizowanego w Budapeszcie sympozjum jest stworzenie ram długotrwałej ogólnoeuropejskiej współpracy obywatelskiej z udziałem uczestników oraz zapewnienie działalności Rady Europejskiej Współpracy Obywatelskiej (EUCET).

Podczas sympozjum referaty zaprezentowali również przedstawiciele Klubów "Gazety Polskiej" – Paweł Piekarczyk oraz Jerzy Kenig.


za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.