Polecane

Obrońmy jasełka

Grupa rodziców próbowała wymusić na dyrekcji szkoły zrezygnowanie z wystawiania przez dzieci jasełek i śpiewania kolęd. Jak obronić tradycje katolickie i prawo do wychowywania w nich naszych dzieci, radzi Instytut Ordo Iuris.

Zaniepokojeni rodzice, których dzieciom odmawia się prawa do wystawiania jasełek czy wspólnego śpiewania kolęd, zgłaszają się po porady prawne do Instytutu Ordo Iuris.

W jednej ze szkół w Małopolsce podczas zebrania dwoje niewierzących rodziców wyraziło żądanie, aby w szkole nie odbywały się jasełka czy jakiekolwiek przedstawienia o charakterze religijnym. – Rodzice podnosili „argument”, że organizowanie jasełek jest sprzeczne ze „świeckością szkoły”, że jest to indoktrynacja dzieci wbrew ich woli. Wychowawca klasy poinformował dyrektora o tej sytuacji. Dyrektor zwrócił się do mnie z pytaniem, czy organizowanie jasełek w szkole czy innych tego typu przedstawień religijnych koliduje z jakimiś przepisami prawa – relacjonuje Konrad Dyda, współpracujący z Ordo Iuris.

Ordo Iuris przygotował ekspertyzę, w której wykazano, że nikt nie może pozbawiać dzieci prawa do wystawiania jasełek czy śpiewania kolęd. To wynika z prawa rodziców do wychowania w duchu tożsamości narodowej i chrześcijańskiej. – Preambuła Konstytucji RP mówi o kulturze zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu.

Artykuł 5 Konstytucji nakazuje organom państwa strzec dziedzictwa kulturowego, w tym także tego inspirowanego chrześcijaństwem, a jednym z jego elementów są jasełka, kolędy i uroczyste obchodzenie świąt Bożego Narodzenia. Przepisy prawa oświatowego również nakazują respektowanie chrześcijańskiego systemu wartości oraz krzewienia wśród młodzieży poszanowania dla kultury narodowej. Poszanowanie i respektowanie tych elementów dokonuje się także przez ich kultywowanie – tłumaczy dr Marcin Olszówka, analityk Ordo Iuris.

– Nie jest zatem dopuszczalne, aby zabraniać dzieciom, których rodzice sobie tego życzą, organizowania jasełek czy śpiewu kolęd. Nie mogą tego zabronić ani władze placówki, ani tym bardziej inni rodzice. Jeżeli ktoś nie życzy sobie, aby jego dziecko brało udział w jasełkach, to ma do tego prawo, ale nie może swojej woli narzucić większości – dodaje. Coraz częściej pojawiają się grupy osób przeciwnych chrześcijaństwu, tradycyjnej kulturze polskiej, które chcą narzucić swoją wolę większości.

– W wielu miejscach nie obchodzi się już świąt Bożego Narodzenia, elementy o charakterze religijnym lub w jakikolwiek sposób nawiązujące do chrześcijaństwa są eliminowane z przestrzeni publicznej w mniejszym lub większym stopniu. Jeżeli nie będziemy reagować w odpowiednim momencie, nie będziemy walczyć o przysługujące nam prawa, za kilka lub kilkanaście lat może okazać się, że również w Polsce zaczną się pojawiać tego typu obos-trzenia, całkowicie dyskryminujące katolików – podkreśla dr Marcin Olszówka.

We Francji sąd najwyższy zdecydował, że szopki w tamtejszych szkołach muszą być pozbawione symboli religijnych. Według zapowiedzi, Instytut Ordo Iuris jeszcze przed świętami wyda poradnik dla rodziców i placówek oświaty. Będzie on dostępny na stronie www.ordoiuris.pl. Już teraz jest tam zamieszczona analiza prawna autorstwa dr. Marcina Olszówki dotycząca podstaw prawnych organizacji jasełek w szkołach i przedszkolach. Prawnik rozprawia się z fałszywymi argumentami o rzekomej „świeckości szkoły”. – Takiego przepisu w polskim prawie nie ma od 1991 roku, był za to w PRL – podkreśla.

Ordo Iuris udziela też bezpłatnej pomocy prawnej rodzinom, które spotykają się z próbą zakazu wystawiania szkolnych lub przedszkolnych jasełek i śpiewania kolęd.

Zgłoszenia można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ponadto na stronie: www.maszwplyw.pl można podpisać petycję do minister edukacji narodowej wzywającą do podjęcia działań zapewniających poszanowanie polskich tradycji w polskich szkołach i przedszkolach.

Małgorzata Bochenek

za:www.naszdziennik.pl