Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Życie w trudzie wierności. Życie za Chrystusa.

 W 2017 r. 23 misjonarzy i misjonarek zapłaciło życiem za głoszenie Chrystusa. Według dokumentu opublikowanego w czwartek przez watykańską agencję Fides, wśród zamordowanych było 13 księży, zakonnik, zakonnica i ośmioro misjonarzy świeckich.

W ciągu 2017 roku 23 misjonarzy i misjonarek katolickich - duchownych i świeckich - zapłaciło na całym świecie życiem za swe powołanie. Jedenaścioro zginęło w Ameryce Łacińskiej. Jedną spośród nich była 25-letnia Polka, świecka misjonarka Helena Kmieć.

Według dokumentu opublikowanego w czwartek przez watykańską agencję Fides, wśród zamordowanych było 13 księży, zakonnik, zakonnica i ośmioro misjonarzy świeckich.

W Meksyku zginęli podczas napadów rabunkowych księża Felipe Carrillo Altamirano i Luis Lopez Villa, ks. Miguel Machorro zasztyletowany w kościele, gdy kończył odprawianie mszy, oraz ks. Joaquin Hernandez Sifuentes.

W Kolumbii straciło życie z rąk przestępców dwóch księży misjonarzy, w Wenezueli zginął uprowadzony franciszkanin, a w Brazylii, w Argentynie i na Haiti trzej inni duchowni prowadzący działalność misyjną.

Helena Kmieć, która ukończyła Politechnikę Śląską w Gliwicach, działała w Wolontariacie Misyjnym Salvator. Zdążyła przepracować w szkole prowadzonej przez siostry zakonne w Boliwii zaledwie dwa tygodnie, gdy doszło w nocy do napadu rabunkowego na internat; Polka została śmiertelnie ugodzona nożem.

„Zabójstwa misjonarzy - stwierdza w komunikacie watykańska agencja - to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ lista duszpasterzy lub zwykłych katolików, którzy padają ofiarą przemocy, rabunków i pogróżek, jest długa”.

Rzadko się zdarza, aby udało się zidentyfikować zabójców i agresorów lub aby zostali postawieni przed sądem - dodaje Fides.

Pisze również o „pladze uprowadzeń” duchownych i misjonarzy dla okupu.

„To zjawisko - dodaje - jest szczególnie częste w Meksyku, gdzie przeważnie rezygnuje się z oficjalnego oskarżania porywaczy, by nie narażać uprowadzonych na niebezpieczeństwo utraty życia i przyspieszyć ich uwolnienie”.

PAP/mall

autor: Zespół wPolityce.pl
za:https://wpolityce.pl
                                                                         ***

Rzecznik Episkopatu o 2017 r.:rocznice objawień maryjnych, Różaniec do Granic i dekret ws. prymasa Wyszyńskiego


Rocznice objawień w Fatimie i Gietrzwałdzie, przygotowania do synodu biskupów o młodzieży, obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce, Różaniec do Granic, pomoc ofiarom nawałnic i wojny na Bliskim Wschodzie oraz ogłoszenie dekretu o heroiczności cnót prymasa Stefana Wyszyńskiego, to najważniejsze wydarzenia 2017 r. – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu przypomina, że w mijającym roku obchodzone były trzy ważne rocznice związane z Maryją: 100-lecie objawień w Fatimie, 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie oraz 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. „W czerwcu biskupi, na czele z przewodniczącym Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim, ponowili Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystość ta miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Następnie Akt ten został dokonany w polskich parafiach” – powiedział.

Dodał, że ważnym momentem, związanym z prośbą Maryi wyrażoną w Fatimie i Gietrzwałdzie, była inicjatywa modlitewna świeckich „Różaniec do granic”, dzięki której miliony Polaków modliły się w tym samym czasie o pokój na świecie. „Było to największe wydarzenie modlitewne w Europie po Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. Warto wspomnieć, że w tej inicjatywie uczestniczyło wielu młodych ludzi” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że rok 2017 był również rokiem przygotowań do synodu biskupów poświęconego młodzieży, który papież Franciszek zwołał na 2018 r. „Młodzi ludzie zostali zaproszeni do wypełnienia specjalnej internetowej ankiety, dostępnej także w polskiej wersji językowej. Zebrany materiał posłuży jako źródło do obrad synodalnych. W mijającym roku rozpoczął się również nowy program duszpasterski poświęcony Duchowi Świętemu i sakramentowi bierzmowania. Będzie on realizowany w parafiach przez najbliższe dwa lata” – wskazał rzecznik Episkopatu.

Zaznaczył też pierwszy raz obchodzono ustanowiony przez KEP Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. „W pierwszy piątek Wielkiego Postu modliliśmy się o przebaczenie za ciężkie grzechy wykorzystywania seksualnego nieletnich. Warto także wspomnieć, że Episkopat Polski w 2017 r. znowelizował Wytyczne dotyczące postępowania w przypadkach pedofilii, dostosowując je do zmian w państwowym Kodeksie karnym. W tej kwestii Kościół w Polsce jest transparentny i od lat wzywa wszystkie środowiska: zero tolerancji dla pedofilii” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Podkreślił, że kontynuowane było dzieło pomocy ofiarom działań wojennych i uchodźcom m.in. na Bliskim Wschodzie. W ramach programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie” objętych zostało ok. 9 tys. syryjskich rodzin, na łączną sumę ponad 30 mln złotych. Polacy okazali się bardzo zaangażowani w pomoc charytatywną na rzecz ofiar nawałnic. Caritas Polska zebrała do tej pory ponad 7 mln zł. na ten cel.

„Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła dokument +Chrześcijański kształt patriotyzmu+, w którym biskupi napisali, że miłość do własnej ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy” – przypomniał rzecznik Episkopatu.

Podkreślił również, iż ponadto blisko 50 biskupów z Polski i Europy uczestniczyło w Gnieźnie w uroczystej Mszy św. inaugurującej obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. Specjalny list do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka skierował papież Franciszek. W mijającym zaś roku zostały zainaugurowane obchody 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich.

Dodał, że w 2017 r.  na czele pięciu diecezji stanęli nowi pasterze. W Krakowie odbył się ingres abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu, metropolię łódzką objął abp Grzegorz Ryś, a białostocką abp Tadeusz Wojda. Ponadto na czele diecezji warszawsko-praskiej stanął bp Romuald Kamiński, a toruńskiej bp Wiesław Śmigiel.

„Podsumowując można powiedzieć, że rok 2017 ukazał charyzmat maryjny naszego narodu. Pokazał także duże zaangażowanie charytatywne katolików tak na rzecz potrzebujących w Polsce, jak i poza jej granicami” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

BP KEP

za: http://episkopat.pl

                                                                      ***

                          Abp Polak podsumowuje dla KAI rok 2017 r. w Kościele w Polsce

Promocją odważnych inicjatyw związanych z głoszeniem Ewangelii i szczególną troską o potrzebujących powinny zaowocować działania Kościoła w mijającym roku – uważa Prymas Polski. Podsumowując dla KAI rok 2017 abp Wojciech Polak wymienia m.in. przygotowania młodzieży do Synodu na jej temat, prace nad Wytycznymi o duszpasterstwie małżeństw i rodzin oraz dokument Episkopatu „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.
Publikujemy refleksję abp Wojciecha Polaka o Kościele w Polsce w 2017 roku:

 
Mijający rok miał niewątpliwie charakter maryjny. Kościół w Polsce przeżywał bowiem wraz z całym Kościołem 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Z tej okazji biskupi w Zakopanem, w Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach ponowili Akt Poświecenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. W maryjną perspektywę wpisywało się również jasnogórskie dziękczynienie z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu, a także obchody w Gietrzwałdzie z okazji 140-lecia objawień Matki Bożej i 50-lecia koronacji gietrzwałdzkiego obrazu. Swoiste pielgrzymowanie do Maryi i wraz z Maryją stało się okazją do ożywienia nie tylko naszej maryjnej pobożności, ale także do wpatrywania się w Nią i uczenia się od Niej postawy zawierzenia Bogu i odpowiadania na Jego wyzwania.

W tej perspektywie warto odczytać również tegoroczne orędzie do młodych papieża Franciszka, które m.in. nakreśliło nam trzyletni okres przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Poświęcone wierze Maryi, stało się konkretną zachętą zarówno do rozpoczęcia oficjalnego przygotowania młodzieży w Polsce do spotkania w Panamie, jak również do włączenia się – zgodnie z życzeniem papieża Franciszka – w prace przygotowawcze przyszłorocznego Synodu Biskupów. Warto zauważyć aktywność Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży, ale także poszczególnych duszpasterstw diecezjalnych, m.in. zaangażowanych w wypełnienie ankiety przedsynodalnej przez wielu ludzi młodych. Możliwość udziału w tej ankiecie, również za pośrednictwem strony internetowej, pozwoliła wielu młodym w sformułowaniu swoich oczekiwań i podzieleniu się własnym przeżywaniem wiary we wspólnocie Kościoła w Polsce. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom młodych, biskupi ogłosili rok 2018 Rokiem Św. Stanisława Kostki.

Młodzi, we wspomnianych ankietach, opisywali również konkretne blaski i cienie duszpasterstwa młodzieży, co stanowi ważny punkt wyjścia dla bardziej twórczej i zdecydowanej troski o młodych ludzi. Istotną rzeczą do podkreślenia jest, wskazany również w przygotowaniach przed samym Synodem, kierunek łączący wiarę i rozeznanie życiowego powołania. Potrzeba bowiem swoistej gramatyki powołaniowej wśród młodych, czyli zdolności odczytywania całego swojego życia jako daru i wezwania Bożego.

Drugim, oprócz maryjnego, tematem duszpasterskiego zaangażowania i troski Kościoła w Polsce w roku 2017, były – nadal jeszcze trwające – prace nad Wytycznymi dotyczącymi duszpasterstwa małżeństw i rodzin, przygotowywanymi w świetle adhortacji apostolskiej papież Franciszka „Amoris laetitia”. Prace te odbywały się nie tylko w ramach Rady ds. Rodziny KEP czy podczas samych Zebrań Plenarnych KEP, ale także w dyskusji obecnej w różnych gremiach i samym duszpasterstwie rodzin. Temu tematowi poświęcony było m.in. I Forum Ogólnopolskie Duszpasterstwa Rodzin w Gnieźnie, któremu przewodniczył kard. Kevin Farell, Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wszystkie te prace zmierzają więc do przygotowania dokumentu, który z jednej strony uwzględniałby współczesne wyzwania i jednocześnie, z drugiej, podejmowałby, wskazaną przez papieża Franciszka, troskę o małżeństwo i rodzinę, towarzysząc im na wszystkich etapach, od przygotowania do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, aż po szczególne towarzyszenie w przeżywanych wyzwaniach i trudnościach dotyczących życia małżeńskiego i rodzinnego czy sytuacjach nieprawidłowych.

Trzecim zagadnieniem wartym zauważenia i podkreślenia w tym roku są wyzwania natury społecznej. Myślę, że w tym mijającym roku warto podkreślić stałe, pomimo oporu ze strony rządzących, upominanie się Konferencji Episkopatu Polski o uchodźców, m.in. przez otwarcie, przy pomocy Caritas Polska, korytarzy humanitarnych, a także pomoc, jaką zawiera choćby program Rodzina Rodzinie i wiele innych. Ważnym wydarzeniem stało się również opublikowanie dokumentu na temat „Chrześcijańskiego kształtu patriotyzmu” i w jego świetle przypominanie o konieczności szacunku dla ładu konstytucyjnego czy, zgodnego z katolicką nauką społeczną, trójpodziału władzy. A wszystko to zmierza do ciągłego upominania się o budowanie życia społecznego w oparciu o zasadę dobra wspólnego. Ona będzie gwarantem także szacunku dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ze szczególnym uwzględnieniem troski o życie poczęte osób chorych i upośledzonych.

We wszystkich wydarzeniach i duszpasterskich działaniach, także skupionych wokół tematyki roku duszpasterskiego, przebija konieczność pogłębionej refleksji i wspólnotowej modlitwy, czego wyrazem stał się m.in. trzeci już Kongres Nowej Ewangelizacji, tym razem poświęcony bierzmowaniu. Spodziewanym owocem tych ewangelizacyjnych działań powinna być promocja odważnych inicjatyw związanych z głoszeniem Chrystusa i Jego Ewangelii oraz szczególnej troski o potrzebujących pomocy i wsparcia, zwłaszcza w obliczu trwającego zjawiska migracji oraz obecności pracowników z Ukrainy w Polsce. Tym wysiłkom musi wciąż towarzyszyć praca Kościoła nad przemianą ludzkich serc, wciąż wzywanych w świetle Ewangelii do nawrócenia i do otwarcia na prawdę Ewangelii oraz wypływające z niej wysiłki zmierzające do pojednania i budowania międzyludzkiej wspólnoty.

Abp Wojciech Polak,
Metropolita gnieźnieński
Prymas Polski

KAI / tk / Gniezno

za: http://episkopat.pl/abp-polak-podsumowuje-dla-kai-rok-2017-r-w-kosciele-w-polsce/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.