Polecane

Życie w trudzie wierności. Życie za Chrystusa.

 W 2017 r. 23 misjonarzy i misjonarek zapłaciło życiem za głoszenie Chrystusa. Według dokumentu opublikowanego w czwartek przez watykańską agencję Fides, wśród zamordowanych było 13 księży, zakonnik, zakonnica i ośmioro misjonarzy świeckich.

W ciągu 2017 roku 23 misjonarzy i misjonarek katolickich - duchownych i świeckich - zapłaciło na całym świecie życiem za swe powołanie. Jedenaścioro zginęło w Ameryce Łacińskiej. Jedną spośród nich była 25-letnia Polka, świecka misjonarka Helena Kmieć.

Według dokumentu opublikowanego w czwartek przez watykańską agencję Fides, wśród zamordowanych było 13 księży, zakonnik, zakonnica i ośmioro misjonarzy świeckich.

W Meksyku zginęli podczas napadów rabunkowych księża Felipe Carrillo Altamirano i Luis Lopez Villa, ks. Miguel Machorro zasztyletowany w kościele, gdy kończył odprawianie mszy, oraz ks. Joaquin Hernandez Sifuentes.

W Kolumbii straciło życie z rąk przestępców dwóch księży misjonarzy, w Wenezueli zginął uprowadzony franciszkanin, a w Brazylii, w Argentynie i na Haiti trzej inni duchowni prowadzący działalność misyjną.

Helena Kmieć, która ukończyła Politechnikę Śląską w Gliwicach, działała w Wolontariacie Misyjnym Salvator. Zdążyła przepracować w szkole prowadzonej przez siostry zakonne w Boliwii zaledwie dwa tygodnie, gdy doszło w nocy do napadu rabunkowego na internat; Polka została śmiertelnie ugodzona nożem.

„Zabójstwa misjonarzy - stwierdza w komunikacie watykańska agencja - to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ lista duszpasterzy lub zwykłych katolików, którzy padają ofiarą przemocy, rabunków i pogróżek, jest długa”.

Rzadko się zdarza, aby udało się zidentyfikować zabójców i agresorów lub aby zostali postawieni przed sądem - dodaje Fides.

Pisze również o „pladze uprowadzeń” duchownych i misjonarzy dla okupu.

„To zjawisko - dodaje - jest szczególnie częste w Meksyku, gdzie przeważnie rezygnuje się z oficjalnego oskarżania porywaczy, by nie narażać uprowadzonych na niebezpieczeństwo utraty życia i przyspieszyć ich uwolnienie”.

PAP/mall

autor: Zespół wPolityce.pl
za:https://wpolityce.pl
                                                                         ***

Rzecznik Episkopatu o 2017 r.:rocznice objawień maryjnych, Różaniec do Granic i dekret ws. prymasa Wyszyńskiego


Rocznice objawień w Fatimie i Gietrzwałdzie, przygotowania do synodu biskupów o młodzieży, obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce, Różaniec do Granic, pomoc ofiarom nawałnic i wojny na Bliskim Wschodzie oraz ogłoszenie dekretu o heroiczności cnót prymasa Stefana Wyszyńskiego, to najważniejsze wydarzenia 2017 r. – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu przypomina, że w mijającym roku obchodzone były trzy ważne rocznice związane z Maryją: 100-lecie objawień w Fatimie, 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie oraz 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. „W czerwcu biskupi, na czele z przewodniczącym Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim, ponowili Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystość ta miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Następnie Akt ten został dokonany w polskich parafiach” – powiedział.

Dodał, że ważnym momentem, związanym z prośbą Maryi wyrażoną w Fatimie i Gietrzwałdzie, była inicjatywa modlitewna świeckich „Różaniec do granic”, dzięki której miliony Polaków modliły się w tym samym czasie o pokój na świecie. „Było to największe wydarzenie modlitewne w Europie po Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. Warto wspomnieć, że w tej inicjatywie uczestniczyło wielu młodych ludzi” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że rok 2017 był również rokiem przygotowań do synodu biskupów poświęconego młodzieży, który papież Franciszek zwołał na 2018 r. „Młodzi ludzie zostali zaproszeni do wypełnienia specjalnej internetowej ankiety, dostępnej także w polskiej wersji językowej. Zebrany materiał posłuży jako źródło do obrad synodalnych. W mijającym roku rozpoczął się również nowy program duszpasterski poświęcony Duchowi Świętemu i sakramentowi bierzmowania. Będzie on realizowany w parafiach przez najbliższe dwa lata” – wskazał rzecznik Episkopatu.

Zaznaczył też pierwszy raz obchodzono ustanowiony przez KEP Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. „W pierwszy piątek Wielkiego Postu modliliśmy się o przebaczenie za ciężkie grzechy wykorzystywania seksualnego nieletnich. Warto także wspomnieć, że Episkopat Polski w 2017 r. znowelizował Wytyczne dotyczące postępowania w przypadkach pedofilii, dostosowując je do zmian w państwowym Kodeksie karnym. W tej kwestii Kościół w Polsce jest transparentny i od lat wzywa wszystkie środowiska: zero tolerancji dla pedofilii” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Podkreślił, że kontynuowane było dzieło pomocy ofiarom działań wojennych i uchodźcom m.in. na Bliskim Wschodzie. W ramach programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie” objętych zostało ok. 9 tys. syryjskich rodzin, na łączną sumę ponad 30 mln złotych. Polacy okazali się bardzo zaangażowani w pomoc charytatywną na rzecz ofiar nawałnic. Caritas Polska zebrała do tej pory ponad 7 mln zł. na ten cel.

„Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła dokument +Chrześcijański kształt patriotyzmu+, w którym biskupi napisali, że miłość do własnej ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy” – przypomniał rzecznik Episkopatu.

Podkreślił również, iż ponadto blisko 50 biskupów z Polski i Europy uczestniczyło w Gnieźnie w uroczystej Mszy św. inaugurującej obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. Specjalny list do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka skierował papież Franciszek. W mijającym zaś roku zostały zainaugurowane obchody 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich.

Dodał, że w 2017 r.  na czele pięciu diecezji stanęli nowi pasterze. W Krakowie odbył się ingres abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu, metropolię łódzką objął abp Grzegorz Ryś, a białostocką abp Tadeusz Wojda. Ponadto na czele diecezji warszawsko-praskiej stanął bp Romuald Kamiński, a toruńskiej bp Wiesław Śmigiel.

„Podsumowując można powiedzieć, że rok 2017 ukazał charyzmat maryjny naszego narodu. Pokazał także duże zaangażowanie charytatywne katolików tak na rzecz potrzebujących w Polsce, jak i poza jej granicami” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

BP KEP

za: http://episkopat.pl

                                                                      ***

                          Abp Polak podsumowuje dla KAI rok 2017 r. w Kościele w Polsce

Promocją odważnych inicjatyw związanych z głoszeniem Ewangelii i szczególną troską o potrzebujących powinny zaowocować działania Kościoła w mijającym roku – uważa Prymas Polski. Podsumowując dla KAI rok 2017 abp Wojciech Polak wymienia m.in. przygotowania młodzieży do Synodu na jej temat, prace nad Wytycznymi o duszpasterstwie małżeństw i rodzin oraz dokument Episkopatu „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.
Publikujemy refleksję abp Wojciecha Polaka o Kościele w Polsce w 2017 roku:

 
Mijający rok miał niewątpliwie charakter maryjny. Kościół w Polsce przeżywał bowiem wraz z całym Kościołem 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Z tej okazji biskupi w Zakopanem, w Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach ponowili Akt Poświecenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. W maryjną perspektywę wpisywało się również jasnogórskie dziękczynienie z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu, a także obchody w Gietrzwałdzie z okazji 140-lecia objawień Matki Bożej i 50-lecia koronacji gietrzwałdzkiego obrazu. Swoiste pielgrzymowanie do Maryi i wraz z Maryją stało się okazją do ożywienia nie tylko naszej maryjnej pobożności, ale także do wpatrywania się w Nią i uczenia się od Niej postawy zawierzenia Bogu i odpowiadania na Jego wyzwania.

W tej perspektywie warto odczytać również tegoroczne orędzie do młodych papieża Franciszka, które m.in. nakreśliło nam trzyletni okres przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Poświęcone wierze Maryi, stało się konkretną zachętą zarówno do rozpoczęcia oficjalnego przygotowania młodzieży w Polsce do spotkania w Panamie, jak również do włączenia się – zgodnie z życzeniem papieża Franciszka – w prace przygotowawcze przyszłorocznego Synodu Biskupów. Warto zauważyć aktywność Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży, ale także poszczególnych duszpasterstw diecezjalnych, m.in. zaangażowanych w wypełnienie ankiety przedsynodalnej przez wielu ludzi młodych. Możliwość udziału w tej ankiecie, również za pośrednictwem strony internetowej, pozwoliła wielu młodym w sformułowaniu swoich oczekiwań i podzieleniu się własnym przeżywaniem wiary we wspólnocie Kościoła w Polsce. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom młodych, biskupi ogłosili rok 2018 Rokiem Św. Stanisława Kostki.

Młodzi, we wspomnianych ankietach, opisywali również konkretne blaski i cienie duszpasterstwa młodzieży, co stanowi ważny punkt wyjścia dla bardziej twórczej i zdecydowanej troski o młodych ludzi. Istotną rzeczą do podkreślenia jest, wskazany również w przygotowaniach przed samym Synodem, kierunek łączący wiarę i rozeznanie życiowego powołania. Potrzeba bowiem swoistej gramatyki powołaniowej wśród młodych, czyli zdolności odczytywania całego swojego życia jako daru i wezwania Bożego.

Drugim, oprócz maryjnego, tematem duszpasterskiego zaangażowania i troski Kościoła w Polsce w roku 2017, były – nadal jeszcze trwające – prace nad Wytycznymi dotyczącymi duszpasterstwa małżeństw i rodzin, przygotowywanymi w świetle adhortacji apostolskiej papież Franciszka „Amoris laetitia”. Prace te odbywały się nie tylko w ramach Rady ds. Rodziny KEP czy podczas samych Zebrań Plenarnych KEP, ale także w dyskusji obecnej w różnych gremiach i samym duszpasterstwie rodzin. Temu tematowi poświęcony było m.in. I Forum Ogólnopolskie Duszpasterstwa Rodzin w Gnieźnie, któremu przewodniczył kard. Kevin Farell, Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wszystkie te prace zmierzają więc do przygotowania dokumentu, który z jednej strony uwzględniałby współczesne wyzwania i jednocześnie, z drugiej, podejmowałby, wskazaną przez papieża Franciszka, troskę o małżeństwo i rodzinę, towarzysząc im na wszystkich etapach, od przygotowania do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, aż po szczególne towarzyszenie w przeżywanych wyzwaniach i trudnościach dotyczących życia małżeńskiego i rodzinnego czy sytuacjach nieprawidłowych.

Trzecim zagadnieniem wartym zauważenia i podkreślenia w tym roku są wyzwania natury społecznej. Myślę, że w tym mijającym roku warto podkreślić stałe, pomimo oporu ze strony rządzących, upominanie się Konferencji Episkopatu Polski o uchodźców, m.in. przez otwarcie, przy pomocy Caritas Polska, korytarzy humanitarnych, a także pomoc, jaką zawiera choćby program Rodzina Rodzinie i wiele innych. Ważnym wydarzeniem stało się również opublikowanie dokumentu na temat „Chrześcijańskiego kształtu patriotyzmu” i w jego świetle przypominanie o konieczności szacunku dla ładu konstytucyjnego czy, zgodnego z katolicką nauką społeczną, trójpodziału władzy. A wszystko to zmierza do ciągłego upominania się o budowanie życia społecznego w oparciu o zasadę dobra wspólnego. Ona będzie gwarantem także szacunku dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ze szczególnym uwzględnieniem troski o życie poczęte osób chorych i upośledzonych.

We wszystkich wydarzeniach i duszpasterskich działaniach, także skupionych wokół tematyki roku duszpasterskiego, przebija konieczność pogłębionej refleksji i wspólnotowej modlitwy, czego wyrazem stał się m.in. trzeci już Kongres Nowej Ewangelizacji, tym razem poświęcony bierzmowaniu. Spodziewanym owocem tych ewangelizacyjnych działań powinna być promocja odważnych inicjatyw związanych z głoszeniem Chrystusa i Jego Ewangelii oraz szczególnej troski o potrzebujących pomocy i wsparcia, zwłaszcza w obliczu trwającego zjawiska migracji oraz obecności pracowników z Ukrainy w Polsce. Tym wysiłkom musi wciąż towarzyszyć praca Kościoła nad przemianą ludzkich serc, wciąż wzywanych w świetle Ewangelii do nawrócenia i do otwarcia na prawdę Ewangelii oraz wypływające z niej wysiłki zmierzające do pojednania i budowania międzyludzkiej wspólnoty.

Abp Wojciech Polak,
Metropolita gnieźnieński
Prymas Polski

KAI / tk / Gniezno

za: http://episkopat.pl/abp-polak-podsumowuje-dla-kai-rok-2017-r-w-kosciele-w-polsce/