Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Arcybiskup Grzegorz Ryś otrzymał Paliusz z rąk Ojca Świętego Franciszka

W uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca 2018 roku na placu świętego Piotra,  Ojciec Święty Franciszek dokonał poświęcenia i wręczenia Paliuszy 29 arcybiskupom z całego świata. Wśród metropolitów, którzy otrzymali Paliusz, był ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

W homilii, Ojciec Święty zwrócił uwagę na to, że – nierzadko odczuwamy pokusę bycia chrześcijaninem, zachowując rozsądny dystans od ran Pana. Jezus dotyka ludzkiej nędzy, zapraszając nas , abyśmy byli z Nim i dotykali cierpiącego ciała innych osób. Wyznanie wiary naszymi ustami i naszym sercem wymaga- jak tego zażądał od Piotra – utożsamienia „podszeptów” złego ducha. – zaznaczył.

Ojciec święty podkreślił, że – Jezus chce wyzwolić swoich uczniów, swój Kościół, z pustego triumfalizmu: pozbawionego miłości, służby, współczucia, pozbawionego ludu. Chce wyzwolić od pewnej wyobraźni bez ograniczeń, która nie potrafi zakorzenić się w życiu wiernego ludu,  lub – co gorsza – sądzi, że służba Panu wymaga wyzbycia się zakurzonych dróg historii. – dodał papież.

Odwołując się do Mateuszowej ewangelii Papież zauważył, że – nadal w milionach twarzy żywe jest pytanie: czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać? Wyznajemy naszymi ustami i sercem: Jezus Chrystus jest Panem. To jest nasz stały śpiew, do którego wznoszenia jesteśmy zapraszani każdego dnia. – podkreślił.

Na placu świętego Piotra obecni byli pielgrzymi z całego świata, w tym także duża grupa z archidiecezji łódzkiej, którzy przybyli wraz ze swymi duszpasterzami oraz indywidualnie.

– Kiedy mieliśmy wakat na stolicy naszej diecezji, ja się modliłem o nowego pasterza. – mówi Krzysztof Nowakowski. – Słuchałem często na youtube kazań i rozmów bp. Rysia z Krakowa i czytałem jego książki. Ale nigdy nie przypuszczałem, że mógłby on przyjść do Łodzi, ale kiedy nadszedł 14 września – dodam były to moje urodziny- dowiedziałem się, że nowym arcybiskupem został biskup Grzegorz Ryś. Dziś nie mogło by mnie tutaj w Rzymie nie być. Musiałem przyjechać, aby wraz z nim się modlić i Mu towarzyszyć. – dodaje.

– Jestem bardzo wdzięczna Panu Bogu za to, że tutaj przyjechałam i mogłam towarzyszyć i modlić się wraz z księdzem arcybiskupem. – tłumaczy s. Ewa G – jadwiżanka wawelska. – Ksiądz arcybiskup został wybrany i powołany do Kościoła w Łodzi. To jest bardzo ważna sprawa. Kościół Mu ufa i Ojciec Święty Mu ufa. To że tutaj jestem, jest dla mnie czymś wielkim i świętym, to budowanie jedności z Kościołem i Papieżem. – dodaje siostra.

Ksiądz arcybiskup zapytany o to, czym jest dla niego dzisiejsza uroczystość i paliusz, którzy otrzymał z rąk Ojca Świętego, bez wahania odpowiedział – jest on dla mnie znakiem jedności z Piotrem. Jest to jedność wielowymiarowa, Piotra trzeba z nać i być z nim w komunii. W XX wieku mamy szczęście do wielkich papieży, począwszy od czasów Soboru Watykańskiego II, po Franciszka, który jest wielkim prorokiem. Niewątpliwie wielkim zadaniem każdego metropolity jest czynić obecnym osobę Piotra, który ma na imię Franciszek w Polskim, w Łódzkim Kościele – w Łowickim, skoro jest to metropolia, żeby otwierać na nauczanie Papieża.

Uroczyste nałożenie Paliusza na ramiona metropolity łódzkiego odbędzie się w łódzkiej bazylice archikatedralnej drugiej połowie roku, a dokona tego nuncjusz apostolski w Polsce ksiądz arcybiskup Salvatore Penacchio.

za:archidiecezja.lodz.pl
                                                                                  ***

                                              Abp Ryś: Paliusz, to zadanie, którego będę się uczył!

Arcybiskup Grzegorz Ryś, jest trzecim metropolitą łódzkim, który otrzymał z rąk Ojca Świętego Paliusz – znak jedności pomiędzy Papieżem uosabiającym Kościół Powszechny, a metropolitą – stojącym na czele Kościoła partykularnego.

Pierwszym, który otrzymał Paliusz w metropolii łódzkiej, był ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek. Miało to miejsce w uroczystość świętych Piotra i Pawła 29 czerwca 2004 roku, a dokonał tego św. Jan Paweł II. Dziewięć lat później papież Franciszek nałożył Paliusz drugiemu metropolicie łódzkiemu księdzu arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu – 29 czerwca 2013 roku.

Przed rozpoczęciem uroczystości poświecenia i wręczenia Paliuszy przez Ojca Świętego nowym metropolitom, ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś wraz z kardynałem Konradem Krajewskim modlili się przy grobie św. Piotra apostoła oraz przy figurze Księcia apostołów, która na tę jedyną uroczystość w roku jest specjalnie wyeksponowana.  Następnie wzięli udział w liturgii sprawowanej przez Ojca Świętego na placu św. Piotra.


 Paliusz, to zadanie, którego będę się uczył. – tłumaczy metropolita łódzki. – Jest on dla mnie znakiem jedności z Piotrem. Jest to jedność wielowymiarowa, Piotra trzeba znać i być z nim w komunii. W XX wieku mamy szczęście do wielkich papieży, począwszy od czasów Soboru Watykańskiego II, po Franciszka, który jest wielkim prorokiem. Niewątpliwie wielkim zadaniem każdego metropolity jest czynić obecnym osobę Piotra, który ma na imię Franciszek w Polskim, w Łódzkim Kościele – w Łowickim, skoro jest to metropolia, żeby otwierać na nauczanie Papieża .- podkreśla.

Czym jest Paliusz? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi kodeks prawa kanonicznego, który w kanonie 437 tłumaczy: Paliusz metropolitalny to biały wełniany pas, połączony ze sobą, zwyczajowo o szerokości kilku centymetrów. Zakładany na ornat na ramiona i opuszczany końcami na piersi i plecy. Ozdobiony jest wyszytymi sześcioma czarnymi równoramiennymi krzyżami, zakończony czarnymi, jedwabnymi fragmentami. Noszony jest wyłącznie jako element stroju liturgicznego, mający podkreślić funkcję i władzę metropolity w zgromadzeniu oraz jego łączność ze Stolicą Apostolską. Posiadanie paliusza przez metropolitów wymagane jest Kodeksem prawa kanonicznego.

Zgodnie z tradycją, Paliusz tkany jest wełny owiec, pobłogosławionych przez Ojca Świętego – 21 stycznia to jest we wspomnienie św. Agnieszki. Z wełny tych owiec siostry zakonne przygotowują paliusze, przechowywane następnie, aż do uroczystości św. ap. Piotra i Pawła w bazylie św. Piotra w Rzymie, na grobie pierwszego z apostołów. Paliusz jest symbolem owiec, które na ramionach niesie Dobry Pasterz.

za:archidiecezja.lodz.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.