Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny o. Mariana ŻelazkaRozpoczął się proces beatyfikacyjny o. Mariana Żelazka, werbisty, założyciela kolonii dla trędowatych w Indiach – powiedział PAP rzecznik prasowy Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego o. Andrzej Danilewicz.

Jak wyjaśnił o. Andrzej Danilewicz, oznacza to, że można nazywać misjonarza Sługą Bożym.

„Stolica Apostolska, a konkretnie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, nie widzi przeszkód, by rozpocząć proces beatyfikacyjny, co jest równoznaczne z tym, że ten proces formalnie się rozpoczął” – tłumaczył rzecznik werbistów.

Poinformował, że z prośbą o rozpoczęcie procesu zwrócił się do Stolicy Apostolskiej ksiądz arcybiskup John Barwa z archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar, w której pracował o. Marian Żelazek.

Jak zaznaczył o. Andrzej Danilewicz, ten właśnie hierarcha, we współpracy ze zgromadzeniem werbistów, będzie nadzorował proces beatyfikacyjny kandydata na ołtarze. Zostaną powołane 2 komisje: teologiczna i historyczna, których zadaniem będzie zbadanie życia i twórczości o. Mariana Żelazka. Zbadają m.in. jego pisma i pozostawione dzieła.

Prowincjał werbistów zaproponuje postulatora, którego zadaniem będzie nadzór nad przebiegiem procesu.

„Prawdopodobnie będziemy mieli także wicepostulatora ze strony polskiej, ponieważ o. Marian dużo pisał i te listy trafiały do polski, ponadto wielokrotnie do Polski przyjeżdżał, chociażby do rodziny – i te wątki także muszą zostać zbadane, a świadkowie muszą zostać przesłuchani” – wyjaśnił.

Zaznaczył, że z zebranych w Indiach i w Polsce dokumentów postanie tzw. positio – szczegółowy opis życia kandydata na ołtarze.

„To długi i żmudny proces, ale podejmujemy się tego” – podkreślił o. Andrzej Danilewicz.

Dodał, że werbiści przyjęli decyzję Stolicy Apostolskiej „z wielką radością”.

„Jest to nasz współbrat, którego wszyscy dobrze znamy, sam wielokrotnie rozmawiałem z o. Marianem, byłem też w Indiach, gdzie pracował. To też duma, że do naszego zgromadzenia należał tak wspaniały człowiek, kandydat do nagrody Nobla, a teraz – kandydat na ołtarze” – ocenił o. Danilewicz.

Zaznaczył, że z o. Mariana Żelazka „promieniowało dobro”.

„Sam wielokrotnie mówił, że nie jest trudno być dobrym, wystarczy chcieć. I jemu się chciało być dobrym. Potrafił pięknie słuchać – kiedy z kimś się spotykał, był cały skupiony na tej osobie, a kiedy coś robił, wkładał w to całego siebie. Kiedyś zapytałem go, czy czuje się bardziej Polakiem, czy obywatelem Indii. Odpowiedział mi: 50 proc. mojego serca należy do Indii, a 50 proc. do Indii. A zaraz potem się poprawił: >>100 proc. mojego serca należy do Polski, a 100 proc. – do Indii<< powiedział” – dodał werbista.

Przypomniał, że choć wielki wpływ na życiu o. Mariana Żelazka wywarł pobyt w Dachau, to nigdy nie czuł nienawiści do tych, którzy go więzili.

„Choć niejednokrotnie przyznawał, że to był dla niego bardzo trudny czas, to nigdy nie mówił źle o Niemcach. Zawsze był optymistycznie nastawiony do życia. Był człowiekiem, który jednał ludzi” – ocenił o. Andrzej Danilewicz.

Marian Żelazek urodził się 30 stycznia 1918 r. w Palędziu koło Poznania. W 1937 r. wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego (werbistów). W 1940 roku został aresztowany; był więziony w Forcie VII w Poznaniu i niemieckich obozach koncentracyjnych w Dachau i Gusen. W Dachau przebywał aż do wyzwolenia obozu w kwietniu 1945 roku.

W 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie, dwa lata później pojechał na misję do Indii. Od 1975 r. prowadził działalność misyjną w Puri, gdzie zorganizował kolonię dla trędowatych, dla 600 stałych pacjentów. W sąsiedztwie kolonii założył szkołę dla dzieci, których rodzice są chorzy na trąd. W styczniu 2002 r. kandydatura polskiego werbisty z Indii została zgłoszona do pokojowej Nagrody Nobla. O. Marian Żelazek zmarł 30 kwietnia 2006 roku w Puri w wieku 88 lat.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.