Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Wołyń

W Warszawie odbyły się w niedzielę uroczyste Światowe Obchody 75. Rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu. „Nie ustaniemy w wysiłkach, by wydarzenia rzezi wołyńskiej zostały godnie upamiętnione” – napisał premier Mateusz Morawiecki w odczytanym publicznie liście.

Ukraińscy nacjonaliści w latach 1943-1945 w bestialski sposób wymordowali nawet 200 tys. Polaków. Kulminacja tej zbrodni nastąpiła w niedzielę 11 lipca 1943 r. Dzień ten przeszedł do historii jako tzw. Krwawa niedziela. Zbrodnia przez długi czas była jednak ukrywana. Wiedzieli o niej jedynie świadkowie tych wydarzeń.

    – Przez lata komunizmu strażnikami pamięci o bestialskich wydarzeniach na Wołyniu byli ocaleni i rodziny ofiar. Dlatego dziś mamy tym większy obowiązek głośno mówić o tym przerażającym doświadczeniu i pamięć o nim przekazywać kolejnym pokoleniom – napisał w liście odczytanym przez Michała Dworczyka na pl. Piłsudskiego w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.

Zbrodnia wołyńska nie może być relatywizowana, lecz oparta na prawdzie – wskazywał szef polskiego rządu.

    – Nie można jej usprawiedliwiać. Musimy więc udźwignąć ciężar historii ze świadomością, że nie zmienimy przeszłości, ale możemy uczynić wszystko, aby budować lepszą przyszłość – podkreślił w liście Mateusz Morawiecki.

Ukraińcy mordowali naszych rodaków z nieludzkim okrucieństwem. Za pomocą narzędzi takich jak siekiery, piły do drewna i sierpy w bolesny sposób torturowali swe ofiary.

    – Mordowani byli w bestialski, okrutny, nieludzki sposób. Mordowani byli w sposób tak niewyobrażalny, że nawet dla ludzi przeżywających kolejny rok II wojny światowej to bestialstwo utrwaliło się tak głęboko w pamięci, że wywołuje wśród tych, którzy przeżyli noce bezsenne, krzyk rozpaczy do dziś – mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Cudem ocalała z wołyńskiej rzezi Janina Kalinowska do dziś wspomina moment, w którym jako dziecko zobaczyła swoją martwą, rozstrzelaną matkę oraz podpalone budynki wioski.

    – Otworzyłam oczy. Ta łuna towarzyszy mi do dnia dzisiejszego. Tak jak towarzyszą mi otwarte oczy mojej mamy, która już była zabita, ale ja w swoim wieku nie wiedziałam co to się stało. Ciągałam, szarpałam za rękę, prosiłam, aby poszła. Niestety, nie wstała, nie poszła – wspomina Janina Kalinowska.

Do dziś strona ukraińska nie rozliczyła się ze swoich zbrodni. Nadal brakuje chęci pojednania i przyznania racji prawdzie – dodał Jan Józef Kasprzyk.

    – Polacy są w stanie przebaczyć największe zbrodnie, ale tylko wtedy, kiedy druga strona przestanie gloryfikować bandytów, kiedy druga strona stanie w prawdzie, bo prawda wyzwala – powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Od 2016 r. 11 lipca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

 TV Trwam News/RIRM

za: http://www.radiomaryja.pl
https://www.pch24.pl
zob. też np.: https://www.youtube.com/watch?v=CJg-mxZrCuYCopyright © 2017. All Rights Reserved.