Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Kolejna szokująca prowokacja dla promocji sztuki? Brzydka zabawa... z nazistowskimi skojarzeniami

Teatr Muzyczny Capitol, we Wrocławiu rozpoczął promocję premiery spektaklu "Blaszany bębenek" wg powieści Guentera Grassa. Kontrowersje i oburzenie wśród wrocławian, wzbudziło wyeksponowanie na elewacji teatru banerów i plakatów zapowiadających to wydarzenie, ponieważ widnieją na nich symbole nawiązujące do estetyki symboli nazistowskich Niemiec. Rzeczniczka wrocławskiego teatru Joanna Kiszkis, przyznała, że plakaty i banery jednoznacznie kojarzą się z hitlerowską symboliką. „To niewątpliwie mocna ingerencja w przestrzeń miasta, zapewne jest to prowokujące" - oświadczyła i dodała, że o taki efekt chodziło twórcom spektaklu. Głos w sprawie bulwersującej kampanii zabrała kandydatka PiS na prezydenta Wrocławia - Mirosława Stachowiak-Różecka.

Zgorszenie, zdziwienie, szok. Na ulicy Piłsudskiego w 2018, a nie na Garten Strasse w 1940, na budynku miejskiego Teatru Capitol, a nie na Hauptbahnhoff Breslau, powiewają dobrze znane nam z historii flagi czerwone z czarną swastyką- napisała dziś w oświadczeniu wysłanym do mediów Stachowiak-Różecka.

Dodała, że „trzeba zadać pytanie władzom miejskim i dyrektorowi Teatru Capitol o granice dobrego smaku i przyzwoitość”.

 Czy w imię reklamy można zrobić wszystko i wszędzie? Wydaje się, że rozum ustąpił miejsca taniemu chwytowi promocyjnemu. Grassowi zajęło całe życie rozliczenie się z przeszłością. Ile zajmie władzom Wrocławia zrozumienie, że igranie z ogniem może skończyć się ostrym poparzeniem...

- napisała Stachowiak-Różecka.

Jak poinformowała Joanna Kiszkis, rzeczniczka wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol, plakat promujący spektakl przedstawia dziecięcy wiatraczek wpisany w hitlerowska flagę. „Ten plakat zaistniał w przestrzeni miejskiej już w czerwcu, ale dopiero gdy pojawiły się banery na budynku teatru, rozgorzała na ten temat dyskusja” - powiedziała Kiszkis.

Rzeczniczka przyznała, że plakaty i banery jednoznacznie kojarzą się z hitlerowską symboliką.

To niewątpliwie mocna ingerencja w przestrzeń miasta, zapewne jest to prowokujące. Duża liczba komentarzy i reakcji, z którymi się spotykamy, świadczy o tym, że plakaty i banery zostały odebrane zgodnie z naszymi intencjami- powiedziała Joanna Kiszkis.

Dodała, że zabawkowy wiatraczek wpisany w hitlerowska flagę obrazuje, w jaki sposób dziecko postrzega rzeczywistość, jednocześnie symbolizując czas raczkującego nazizmu.

Nieprzypadkowo "Blaszany bębenek" trafia na nasze afisze teraz, kiedy w Europie i na świecie do głosu dochodzą takie właśnie ruchy - powiedziała Kiszkis.

Reżyserem spektaklu jest Wojciech Kościelniak, najbardziej znany dziś i ceniony twórca musicali w Polsce. Zdaniem reżysera, opowiedzenie historii językiem właściwym dla teatru muzycznego pozwala mówić o tematach trudnych i przejmujących. "Jest to w końcu opowieść o rodzącym się faszyzmie na tle losów rodziny i społeczeństwa. Jeżeli będziemy oglądali to przez pryzmat pozornie nieprzystającej do tego formy musicalowej, wtedy dojdziemy do sedna opowieści" – mówił wcześniej Kościelniak.

Sprzeciw wobec takiej formy promocji widowiska wyraziło również m.in. Stowarzyszenie Bezpartyjny Wrocław, którego kandydatem w wyborach na prezydenta stolicy Dolnego Śląska jest Katarzyna Obara-Kowalska.

za:niezalezna.pl/235116-kolejna-szokujaca-prowokacja-dla-promocji-sztuki-brzydka-zabawa-z-nazistowskimi-skojarzeniami

Copyright © 2017. All Rights Reserved.