Polecane

Asia Bibi nie może opuścić Pakistanu: islamiści chcą cofnięcia ułaskawienia

47-letnia chrześcijanka Asia Bibi, zwolniona w środę decyzją Sądu Najwyższego z więzienia w Lahaur, gdzie przebywała skazana w 2010 r. na śmierć pod zarzutem obrazy Mahometa, wciąż nie może opuścić Pakistanu; islamscy ekstremiści żądają cofnięcia jej ułaskawienia.

“Asia Bibi opuściła więzienie i została przewieziona w bezpieczne miejsce na terenie Pakistanu” – oświadczył w czwartek rzecznik tamtejszego MSZ, dementując informacje o jej wyjeździe za granicę. Rozeszły się one po tym, gdy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wspomniał na Twitterze, że mogłaby przybyć z mężem i piątką dzieci do Brukseli.

Obecnie życie Asi Bibi jest ponownie w niebezpieczeństwie wobec gwałtownych protestów tysięcy radykalnych islamistów, którzy odrzucają orzeczenie Sądu Najwyższego o jej ułaskawieniu i żądają wykonania wyroku śmierci na kobiecie.

Wiadomość o jej zwolnieniu z więzienia wywołała wściekłość tysięcy islamskich radykałów. W czwartek 10 tys. spośród nich przemaszerowało ulicami Karaczi, wznosząc okrzyki “Powiesić Asię”.

Dramat Asi Bibi, ciężko pracującej na utrzymanie swej rodziny chrześcijanki, robotnicy rolnej, rozpoczął się od błahej z pozoru utarczki z muzułmańskimi sąsiadami. Rok później, w 2010 roku, została skazana na śmierć na podstawie ich zeznań przed sądem: oskarżali ją o bluźnierstwo.

Jej przypadek poruszył wspólnotę międzynarodową, zabierali głos w jej obronie papieże Benedykt XVI i Franciszek.

Mąż Asi Bibi zwrócił się w sobotę o azyl dla swojej rodziny w Stanach Zjednoczonych, W. Brytanii lub Kanadzie ze względu na to, że pozostanie na terenie Pakistanu łączy się dla jego żony ze zbyt wielkim niebezpieczeństwem.

Pakistańska partia radykalnych islamistów, Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLP), domaga się od pakistańskiego Sądu Najwyższego rewizji wyroku przywracającego wolność Asi Bibi. Pod koniec ubiegłego tygodnia uzyskała ona od rządu obietnicę, że kobieta nie opuści terytorium Pakistanu, a władze nie zablokują wniosku o rewizję sądowego wyroku uniewinniającego w sprawie Bibi.

Szef włoskiego MSW Matteo Salvini potwierdził we wtorek, że Włochy wraz z przedstawicielami innych krajów europejskich pomogą Bibi opuścić Pakistan.

Holenderski MSZ udzielił czasowego azylu jej obrońcy, adwokatowi Saifowi ul-Mulookowi.

Pakistańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło w czwartek, że wprawdzie Asia Bibi jest obecnie “wolną obywatelką” Pakistanu, ale będzie mogła opuścić kraj, jeśli Sąd Najwyższy odrzuci wniosek jednego z pakistańskich duchownych muzułmańskich o unieważnienie jej uniewinnienia.

za:www.stefczyk.info

                                                                              ***

                                         DOBRE WIEŚCI! Asia Bibi i jej rodzina są bezpieczni

 Premier Pakistanu zapewnił, że Asia Bibi i jej rodzina czują się dobrze i są bezpieczni.

Poinformował o tym przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który rozmawiał z Imranem Khanem. Rządy Niemiec i Kanady wyraziły gotowość przyjęcia chrześcijanki. Azylu jednoznacznie odmówiła Wielka Brytania.

Po ogłoszeniu przez sąd najwyższy decyzji uniewinniającej Asię Bibi, gwałtownie zaprotestowały radykalne ugrupowania islamistyczne. W całym kraju ludzie wyszli na ulice miast. Demonstranci domagali się śmierci chrześcijanki. W wyniku zawartych porozumień pomiędzy islamistami i rządem, Asia Bibi otrzymała zakaz opuszczania kraju. Zdaniem prawnika chrześcijanki Saifa ul-Mulooka zakaz opuszczania kraju oznacza dla jego klientki zagrożenie życia. On sam także w obawie o swoje życie wyjechał do Europy. Mąż Asii Bibi, Aszik Masih zwrócił się do zachodnich krajów z prośbą o azyl dla swojej rodziny.

Sprawa Asii Bibi od wielu miesięcy wywoływała w Pakistanie kontrowersje. Przepisy o bluźnierstwie są bowiem popierane przez większość społeczeństwa. W obronie chrześcijanki występowały organizacje międzynarodowe, a także papieże Benedykt XVI i Franciszek.

Rządy Niemiec i Kanady wyraziły gotowość przyjęcia u siebie pakistańskiej chrześcijanki. Ministerstwa spraw zagranicznych tych krajów potwierdziły, że prowadzą w tym celu rozmowy z pakistańskimi władzami.

za:telewizjarepublika.pl