Polecane

CMWP SDP protestuje przeciwko wyrokowi ws. Cenckiewicza

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP stanowczo protestuje przeciwko wyrokowi Sądu Okręgowego w Szczecinie, zgodnie z którym historyk i publicysta dr hab. Sławomir Cenckiewicz ma zostać ukarany za za wpis w mediach społecznościowych dotyczący posła Platformy Obywatelskiej Sławomira Nitrasa.

Sławomir Cenckiewicz na przeprosić polityka i wpłacić pięć tysięcy złotych na rzecz Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych za podanie tzw. mema na swoim koncie w mediach społcznościowych.  Tekst  oświadczenia z przeprosinami  ma być dostępny przez sześć miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Poseł PO Sławomir Nitras wytoczył Sławomirowi Cenckiewiczowi proces cywilny w związku z wpisami, które opublikował on w 2016 roku na portalu Twitter. Wg sądu jeden z memów opublikowanych przez Cenckiewicza miał sugerować, że poseł popełnił przestępstwo podczas wykonywania  swojego mandatu.
 

Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie budzi zdecydowane zdumienie i  sprzeciw, ponieważ  zastosowane w tym przypadku sankcje  są całkowicie nieadekwatne do popełnionego czynu i nie uwzględniają specyfiki publicznych wypowiedzi w medium społecznościowym, jakim jest twitter.  Publikując na jego łamach każdy ma prawo przedstawiać  – nawet skrajnie złośliwie – swój osobisty punkt widzenia. Charakterystyczna dla twittera ograniczona do minimum objętość tekstu wymusza na użytkownikach formułowanie prostych i jednoznacznych przekazów,  które mają często umowny, ironiczny charakter – informuje Centrum.
 

W związku z powyższym CMWP SDP przypomina, że wolność słowa i prasy podlega szczególnej ochronie zarówno na gruncie krajowego, jak i międzynarodowego porządku prawnego. Art. 14 Konstytucji RP stanowi, iż Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu. Natomiast w myśl art. 10 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, każdy ma prawo do swobody wypowiedzi, które obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Jak wielokrotnie podkreślał Europejski Trybunał Praw Człowieka, swoboda wypowiedzi jest jednym z filarów demokratycznego społeczeństwa. Bez wolnej prasy i możliwości swobodnego wypowiadania się w przestrzeni publicznej społeczeństwo demokratyczne nie istnieje – czytamy w oświadczeniu.
 
Opisana powyżej praktyka sądowa budzi więc skrajne zdziwienie, nie sposób bowiem przyjąć, by wskazane wyżej orzeczenie miało się przyczynić do wzmocnienia demokracji czy respektowania zasady wolności słowa – uważa CMWP.

za:www.tysol.pl