Polecane

Kard. Stefan Wyszyński – najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Polski

28 maja 2021 roku przypadła 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Polski a 12 września zostanie beatyfikowany podczas uroczystości w Warszawie. Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń z życia Prymasa Polski.

3 sierpnia 1901 – Urodziny Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli na Podlasiu. Urodził się jako drugie dziecko w wielodzietnej rodzinie Stanisława i Julianny Wyszyńskich.

31 października 1910 – Stracił matkę, która umarła mając zaledwie 33 lata, po urodzeniu kolejnego dziecka.

1912-1914 – Uczęszcza do gimnazjum im. Wojciecha Górskiego w Warszawie.

1914-1917 – Uczy się w gimnazjum męskim im. Piotra Skargi w Łomży.

1917-1920 – Uczęszcza do liceum Piusa X we Włocławku.

1920 – Po zdaniu matury wstępuje do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

3 sierpnia 1924 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Wojciecha Owczarka w katedrze włocławskiej. „Moi koledzy otrzymali święcenia 29 czerwca, a ja w tym dniu poszedłem do szpitala. Była to jednak szczęśliwa okoliczność, gdyż dzięki temu mogłem otrzymać święcenia w kaplicy Matki Bożej. Gdy przyszedłem do katedry, stary zakrystian, pan Radomski, powiedział do mnie: Proszę księdza, z takim zdrowiem to chyba raczej trzeba iść na cmentarz, a nie do święceń”.

5 sierpnia 1924 odprawił prymicyjną Mszę św. „Dlaczego przyjechałem z prymicją na Jasną Górę, a raczej – dlaczego przywiozła mnie na Jasną Górę moja siostra? Zapewne dlatego, że wychowaliśmy się w naszej rodzinie domowej w głębokiej czci do Matki Bożej. Moja matka odwiedzała Wilno, Ostrą Bramę, a mój ojciec – Jasną Górę. Później toczyli nieraz serdeczne spory na temat skuteczności przyczyny „Tej, co jasnej broni Częstochowy i w Ostrej świeci Bramie”.

1924-1925 – Pełni obowiązki kapłańskie jako wikariusz katedry włocławskiej obejmując jednocześnie stanowisko redaktora dziennika diecezjalnego „Słowo Kujawskie”.

1925-1929 – Podjął studia w zakresie prawa kanonicznego i nauk społeczno-ekonomicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas studiów pracował jako wicedyrektor konwiktu księży studentów oraz prowadził duszpasterstwo wśród akademików w Stowarzyszeniu Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie” oraz w „Bratniaku”.

W tym czasie spotkał się z księdzem Władysławem Korniłowiczem, który stał się jego duchowym ojcem. Ten kontakt zaważył na duchowości kapłańskiej przyszłego Prymasa. „Nosiłem się z zamiarem wstąpienia do zakonu paulinów i poświęcenia się pracy wśród pielgrzymów. Ojciec Korniłowicz, mój kierownik duchowy, oświadczył mi, że to nie jest moja droga. Ale nie przestałem myśleć, że życie moje musi jednak iść drogą maryjną, jakkolwiek by płynęło.”

1929-1930 – Odbywa podróż naukową do Austrii, Włoch, Francji, Belgii, Holandii i Niemiec. Interesował się problemami związków zawodowych, organizacjami katolickimi młodzieży robotniczej, a przede wszystkim doktrynami i ruchami społecznymi. Owocem tej podróży była publikacja „Główne typy Akcji Katolickiej za granicą” (Lublin 1931).

W czerwcu 1929 obronił pracę doktorską na temat „Prawa rodzony, Kościoła i państwa do szkoły”.

1931-1932 – Prowadził Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy, był dyrektorem Diecezjalnych Dzieł Misyjnych. “Zajmowałem się oświatą robotniczą. Jednakże jako wykładowca nauk społecznych w Seminarium Duchownym we Włocławku prowadziłem młodzież, najstarszy rocznik seminaryjny, na zebrania Chrześcijańskich Uniwersytetów Robotniczych, aby oswoić młodzież duchowną z działalnością związkową i ze światem pracy. Prowadziliśmy dział interwencji ekonomicznej, obok pracy oświatowej i kulturalnej, jak również dział osiedli robotniczych, które wtedy powstawały. Nazbierałem dużo doświadczenia. Jakkolwiek nie prowadziłem strajków, żywo się nimi interesowałem. Na terenie Włocławka – miasto niewielkie, ale fabryczne – istniały najrozmaitsze organizacje związkowe. Oprócz chrześcijańskich i klasowych były tzw. niezależne, wolne, enperowskie i rolne, opierające się o Zjednoczenie Ludowe „Piast” i „Wyzwolenie”. Chociaż związków zawodowych nie było wiele, to jednak umiejętna współpraca doprowadziła do tego, że – różniące się niekiedy – ostatecznie zawsze dochodziły do zgody, na czym najbardziej zyskiwali wszyscy robotnicy”.

1932-1939 – Jest redaktorem naczelnym „Ateneum Kapłańskiego”, sam wiele publikuje.

1937 – Zostaje mianowany przez kardynała Augusta Hlonda członkiem Rady Społecznej przy Prymasie Polski.

Wrzesień 1939 – Próba dotarcia do Lublina dla zorganizowania tam Seminarium Włocławskiego, tułaczka wrześniowa i powrót do Włocławka. W październiku gestapo przeprowadza w Seminarium rewizję, ks. Wyszyńskiemu udaje się uciec z miasta w ostatniej chwili; ukrywa się w różnych częściach kraju.

Lipiec 1940 – Udaje się do Kozłówki podejmując, na prośbę ks. Władysława Korniłowicza, opiekę duchową nad grupą sióstr i niewidomych dzieci przesiedlonych z Lasek pod Warszawą. Prowadzi tajne wykłady i dyskusje dla inteligencji z dziedziny katolickiej myśli filozoficznej i społecznej.

Październik 1941 – Zagrożony chorobą płuc wyjechał do Zakopanego, gdzie w przypadkowej łapance zostaje aresztowany. Udaje mu się uciec zanim ustalono jego tożsamość.

Czerwiec 1942 – Udaje się do Lasek i zostaje kapelanem w Zakładzie dla niewidomych, rozwijając jednocześnie ożywioną działalność duszpasterską i konspiracyjną w Warszawie. „W ciągu mojej pracy w Laskach wśród dziatwy ociemniałej, podtrzymywałem na duchu strwożonych sytuacją przyfrontowego życia głównie modlitwą do Matki Bożej. Rzecz znamienna – chociaż Zakład przechodził przez bardzo ciężkie chwile ostrzału artyleryjskiego, pacyfikacji Kampinosu itp. nigdy nie byliśmy zmuszeni do odłożenia wieczornego różańca.”

1 sierpnia 1944 – zostaje kapelanem Okręgu Wojskowego AK Żoliborz w czasie Powstania Warszawskiego, ps. “Radwan”, pozostając kapelanem zaimprowizowanego w Laskach szpitala wojskowego. “Pamiętam operację bardzo dzielnego żołnierza, któremu trzeba było odjąć nogę. Powiedział, że zgodzi się na operację pod tym warunkiem, że przez cały czas będę przy nim stał… Długie miesiące pracy w szpitalu powstańczym bardzo wiele mnie nauczyły. To więcej niż uniwersytet, bo to głębokie zrozumienie bliźniego, czego się na ogół z książek nie nauczy. Szacunku dla człowieka nabywa się nie wtedy, gdy widzi się go w pozycji bohaterskiej, ale gdy widzi się człowieka w udręce”.

18 marca 1945 ks. dr Stefan Wyszyński zostaje rektorem seminarium we Włocławku. Jednocześnie z powodu braku księży, wymordowanych przez Niemców sprawuje funkcję proboszcza i wikarego jednocześnie w trzech parafiach. Redaguje tygodnik diecezjalny „Ład Boży”, „Kronikę Diecezji Włocławskiej” oraz „Ateneum Kapłańskie”.

4 marca 1946 zostaje mianowany biskupem lubelskim. “Byłem tym mocno przestraszony. Ponieważ czułem, że przerasta to moje siły, zwłaszcza w tak trudnych czasach, jakie przed Kościołem Bożym stanęły w okresie powojennym – opierałem się woli Stolicy Świętej. Musiałem jednak ustąpić, bo kardynał Prymas August Hlond, który mi zwiastował wolę Stolicy Świętej, powiedział: ‘Papieżowi się nie odmawia’”.

1946-1948 – Porządkuje zniszczoną przez okupację diecezję, wizytuje parafie, wygłasza liczne kazania, szczególnie w dzielnicach robotniczych Lublina, prowadzi rekolekcje, organizował kursy katechetyczne, wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i opiekuje się nim jako wielki Kanclerz. „Jest to miejsce, gdzie postawiła mnie Opatrzność. Z woli Bożej mam być teraz ojcem tej ziemi, szczególnie wyniszczonej przez wojnę, ziemi, na której wszystko było do zrobienia od początku. Chrystus Pan chciał nauczyć nas sztuki łączenia spraw nieba i ziemi. Chciał ukazać harmonię rzeczy niebieskich i ziemskich, budząc w nas taką samą wrażliwość na sprawy niebieskie i ziemskie, nadprzyrodzone i przyrodzone. Chciał nauczyć nas Bożego chodzenia po ziemi i dążenia do nieba przez Bożą ziemię.”

12 listopada 1948 Nominacja bp. Stefana Wyszyńskiego na arcybiskupa metropolitę gnieźnieńskiego i warszawskiego, Prymasa Polski. “Nie czułem się przygotowany do tak odpowiedzialnej pracy, zwłaszcza w dwóch archidiecezjach, i to odległych, mających odmienne właściwości, z którymi trzeba się było liczyć”.

14 kwietnia 1950 Prymas patronuje podpisaniu pierwszego w dziejach porozumienia pomiędzy Kościołem a rządem komunistycznym. Dokument określa modus vivendi Kościoła katolickiego i państwa polskiego. W zamian za potępienie wciąż walczących oddziałów partyzanckich oraz uznanie nowej granicy zachodniej, Prymas uzyskał zgodę na naukę religii w szkołach i działalność KUL. „Dlaczego prowadziłem do „Porozumienia”? Byłem od początku i nadal jestem tego zdania, że Polska, a z nią i Kościół święty, zbyt wiele utraciła krwi w czasie okupacji hitlerowskiej, by mogła sobie obecnie pozwolić na dalszy jej upływ. Trzeba za każdą cenę zatrzymać ten proces duchowego wykrwawiania się, by można było wrócić do normalnego życia, niezbędnego do rozwoju Narodu i Kościoła, do życia zwyczajnego…”

29 listopada 1952 – Na konsystorzu w Rzymie papież Pius XII mianuje go kardynałem.

8 maja 1953 kieruje do komunistycznych władz memoriał o sytuacji Kościoła w Polsce ze słowami: „Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nie wolno. Non possumus”. To reakcja m.in.na wydany 9 lutego 1953 r. dekret władz o obsadzaniu stanowisk kościelnych, będący interwencją w jurysdykcję Kościoła.

25 września 1953 – Nocne aresztowanie Prymasa Polski przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. “Wreszcie wszystko się wyjaśniło. Jeden z panów zdjął palto, wyjął z teki list i otworzywszy – podał papier, zawierający decyzję Rządu z dnia wczorajszego. Mocą tej decyzji mam natychmiast być usunięty z miasta. Nie wolno mi będzie sprawować żadnych czynności związanych z zajmowanymi dotychczas stanowiskami. Prosił, abym to przyjął do wiadomości i podpisał. Oświadczyłem, że do wiadomości tego przyjąć nie mogę, gdyż w decyzji nie widzę podstaw prawnych (…). Urzędnik nalega, bym przystąpił do zabierania swoich rzeczy. Odpowiadam: nic nie zabieram. Ubogi przyszedłem do tego domu i ubogi stąd wyjdę … Przyniesiono mi palto i kapelusz. Wziąłem brewiarz i różaniec. Wstąpiłem na chwilę do kaplicy, by spojrzeć na tabernaculum i na moją Matkę Bożą – w witrażu. Z progu raz jeszcze spojrzałem na obraz Matki Bożej Jasnogórskiej wiszący nad wejściem do Sali Papieskiej, raz jeszcze złożyłem protest i wsiadłem do samochodu.”

Początek 3-letniego internowania. Pierwsze miejsce pobytu – klasztor w Rywałdzie koło Grudziądza na Pomorzu.

12 października 1953 – 6 października 1954 – więziony w Stoczku koło Lidzbarka Warmińskiego.

6 października 1954 – 26 października 1955 – więziony w Prudniku Śląskim.

27 października 1955 – 28 października 1956 – więziony w czwartym miejscu odosobnienia – Komańczy. W tym czasie powstają m.in. „Jasnogórskie Śluby Narodu” i program „Wielkiej Nowenny” przed Tysiącleciem Chrztu Polski.

26 sierpnia 1956 – Bp Klepacz składa w Częstochowie tekst Ślubów zredagowanych przez uwięzionego Prymasa. “Czułem, że wielką chwałę Królowej Polski ktoś musi okupić. Że za nowy Jej tryumf wśród Ludu wierzącego trzeba wiele zapłacić. Że duchowe odrodzenie Narodu, podjęte w Jej Imię, na progu Tysiąclecia, przez odnowienie Ślubowań, musi bardzo kosztować”.

28 października 1956 – Po uprzednim przyrzeczeniu przez przedstawicieli rządu przywrócenia Kościołowi głównych praw i naprawienia krzywd, Prymas wraca na prośbę władz do Warszawy i obejmuje wszystkie swoje funkcje kościelne.

3 maja 1957 Prymas inauguruje Wielką Nowennę – dziewięcioletnie przygotowanie do obchodów Milenium Chrztu Polski. Był to program odnowy Ojczyzny w oparciu o Jasnogórskie Śluby Narodu. “Będziemy rozpracowywać zagadnienie po zagadnieniu, aby w ten sposób zrewidować i pogłębić nasz stosunek do prawd wiary świętej i moralności chrześcijańskiej. Będziemy się pytali, czy jesteśmy wierni łasce? Na ile rodziny chrześcijańskie są prawdziwie chrześcijańskimi? Czy wierne są Bogu? Czy wypełniają zadania im zlecone, aby dzieci swoje prowadzić do Chrystusa? To wszystko musi ulec jakiejś wielkiej rewizji i przemianie. Musimy się wczuć dobrze i wmyślić w nasze sumienie, aby się przekonać, czy istotnie duch Ewangelii jest duchem Narodu?”

18 maja 1957 – Pius XII wręcza Prymasowi w Rzymie insygnia kardynalskie.

1962-1965 – Brał czynny udział w pracach Soboru Watykańskiego II, najpierw w jego przygotowaniu, a potem w obradach wszystkich czterech Sesji.

Grudzień 1965 – na zakończenie obrad Soboru Watykańskiego II polscy biskupi publikują list do biskupów niemieckich, zawierający słowa “Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie…”. Dokument, którego jednym z inicjatorów był kard. Wyszyński spotkał się z ostrą reakcją polskich władz.

3 maja 1966 Jako Prymas i legat papieski celebruje na Jasnej Górze główne uroczystości Milenium Chrztu Polski. Wraz z Episkopatem dokonuje Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego.

Marzec 1968 – W związku z brutalnie tłumionymi przez siły bezpieczeństwa manifestacjami studenckimi po zdjęciu ze sceny “Dziadów” Mickiewicza, Prymas zdecydowanie broni praw człowieka i narodu. “Nie wolno bić! Chrześcijanin nigdy na nikogo ręki nie podnosi, bo w każdym widzi godność dziecięcia Bożego. Ugodzony może wydawać się sponiewieranym. Ale bardziej poniewiera się ten, który uderza, niż ten, który jest uderzany… Najmilsi, przezwyciężajcie nienawiść miłością”.

21-25 września 1978 – Przewodniczy delegacji Episkopatu podczas wizyty w Niemczech. “Stała się znakiem chrześcijańskiego przebaczenia oraz pragnienia jedności i pokoju.(…) Europa musi dostrzec ponownie, że jest ona nowym Betlejem – dla świata, dla ludów i narodów, z którego wywodzi się na świat Król i Książę Pokoju, jedyny dotychczas Zbawca rodziny ludzkiej”.

16 października 1978 bierze udział w konklawe, które wybrało kard. Karola Wojtyłę na papieża. „Z tym dziejowym głosowaniem w Sykstynie, w obliczu Sądu Ostatecznego, łączono nadzieje, że może ten wybrany przez Boga Dawid, który nie ma doświadczenia władania orężem Goliatowym – zdoła rzucić wszystkich na kolana przed Ojcem ludów i narodów i przekonać o potędze doświadczonej wiary, bohaterskiej modlitwy, życia w ładzie nadprzyrodzonym, miłości społecznej, w poszanowaniu praw ludzi i narodów – jako jedynej broni, wiodącej do pokoju Chrystusowego w Królestwie Chrystusowym”.

6-7 maja 1980 – Episkopat pod przewodnictwem Prymasa po raz kolejny ostrzega przed niepokojącymi zjawiskami negatywnymi w życiu społecznym, kulturalnym, gospodarczym i politycznym”, wzywając władze do przeprowadzenia koniecznych reform.

26 sierpnia 1980 – Podczas kazania ma Jasnej Górze wyzwa do “dojrzałości narodowej i obywatelskiej” w obliczu niebezpieczeństwa ingerencji zewnętrznej. Jednocześnie wskazuje na “propagowaną ateizację, ktora podrywała więź i siłę kulturalna milenijnego narodu”.

W kolejnych miesiącach daje wyraz nadziei w związku z przemianami społecznymi zainicjowanymi przez „Solidarność”. „Współczesny ruch, kierujący się ku Ewangelii Chrystusowej, wołanie o obecność Chrystusa w pracy stoczniowców, górników, hutników, pracowników instytucji przemysłowych, a także rolników, jest przejawem zdrowego rozsądku, głosem sumienia narodowego. Trzeba to przyjąć jako szczególną łaskę Bożą”.

22 maja 1981 – Śmiertelnie chory, wygłasza ostatnie przemówienie do Rady Głównej Episkopatu. “Do nikogo – najmniejszego żalu. Na nikim – najmniejszego zawodu, wszystkim pozostawiam moje serce, które nie zabiera ze sobą żadnego zastrzeżenia w stosunku do żadnego z biskupów, do kapłanów i ludu Bożego. Wszystkie nadzieje, to Matka Najświętsza. I jeżeli jaki program – to Ona.”

28 maja 1981 – Umiera w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, o godz. 4.40.

31 maja 1981 – Pogrzeb Prymasa Polski w Warszawie z udziałem kard. Agostino Casarolego reprezentującego Jana Pawła II, przebywającego w szpitalu po zamachu, staje się wielką manifestacją religijną i narodową. Ciało Prymasa złożono w katedrze warszawskiej.

18 grudnia 2017 – Ogłoszenie dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia

2 października 2019 Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła dekret o cudzie za wstawiennictwem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

za:pch24.pl/kard-stefan-wyszynski-najwazniejsze-wydarzenia-z-zycia-prymasa-polski/

***

Program beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej

Pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w niedzielę 12 września w południe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.

Uroczysta Msza święta rozpocznie się procesją, w której kardynałowie i arcybiskupi wraz z asystą przejdą do prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas okadzenia ołtarza zabrzmi hymn “Gaude Mater Polonia”.

Obrzęd beatyfikacji będzie miał miejsce zaraz na początku Mszy świętej, bezpośrednio po akcie pokuty. Najpierw metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wypowie oficjalną prośbę o włączenie w poczet błogosławionych Prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej a następnie przedstawi ich życiorysy.

Najważniejszy moment obrzędu beatyfikacji nastąpi chwilę potem, gdy papieski delegat kard. Semeraro wygłosi w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną. Jej polskie tłumaczenie odczyta wiernym bp Michał Janocha. Uczestnicy uroczystości odpowiedzą śpiewem  modlitwy “Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu”. W tym czasie zostaną odsłonięte wizerunki nowych błogosławionych.

Wizerunki

Wizerunek bł. Stefana Wyszyńskiego odsłonią członkowie założonego przez niego w 1952 r. Ruchu Apostolskiego “Rodzina Rodzin” – Hanna Kordyasz i Piotr Kordyasz, znany autor książki “Stefek” o dzieciństwie kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wizerunek bł. Elżbiety Czackiej odsłonią s. Aleksandra Maczuga i s. Klara Zosik, nauczycielki i wychowawczynie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Następnie wyruszy procesja z relikwiami nowych błogosławionych, gdzie w prezbiterium odda im cześć główny celebrans kard. Semeraro.

Relikwiarze

Relikwiarz bł. Stefana Wyszyńskiego wniosą uzdrowiona za wstawiennictwem nowego błogosławionego s. Nulla Lucyna Garlińska oraz przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego Krystyna Szajer, która najdłużej pracowała w sekretariacie prymasa Stefana Wyszyńskiego i Dorota Pawlas. Reprezentują dwa pokolenia instytutu, założonego przez kard. Wyszyńskiego: najstarsze i najmłodsze.

Relikwiarz bł. Elżbiety Czackiej wniosą: uzdrowiona za wstawiennictwem błogosławionej Karolina Gawrych, niewidoma Teresa Dederko oraz matka Judyta Olechowska FSK, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Podczas wniesienia relikwii zebrani w Świątyni wraz z chórami zaśpiewają hymny beatyfikacyjne, skomponowane specjalnie na tę okazję już w roku 2019 : “Soli Deo – Jedynemu Bogu” autorstwa ks. prałata Wiesława Kądzieli do słów śp. bp. Józefa Zawitkowskiego, oraz “Błogosławiona Matko Niewidomych” do tekstu s. Damiany Laske FSK z muzyką Piotra Pałki.

Kard. Nycz – w imieniu Archidiecezji Warszawskiej, Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Krzyża oraz całego Kościoła w Polsce – podziękuje papieżowi za ogłoszenie nowych błogosławionych a uczestnicy liturgii zaśpiewają “Chwała na wysokości Bogu”. Obrzęd beatyfikacji zakończy modlitwą – tzw. kolektą kard. Semeraro.

Dalsza część Mszy świętej będzie celebrowana według formularza mszalnego ze święta Najświętszego Imienia Maryi, które przypada 12 września. Wybrano go specjalnie (zamiast z niedzieli) ze względu na duchowość maryjną nowych błogosławionych.

Liturgia słowa

Pierwsze czytanie ze starotestamentalnej księgi Mądrości Syracha (Syr 24, 9-12. 19-22) przeczyta Izabela Szwarocka, absolwentka Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

Psalm responsoryjny zaśpiewa ks. Mikołaj Derentowicz, kapłan Archidiecezji Warszawskiej.

Drugie czytanie z Listu św. Pawła do Kolosan (Kol 3, 12-18) odczyta aktor Radosław Pazura, a Ewangelię (Mt 12, 46-50) – diakon Piotr Kostrzewa z Archidiecezji Warszawskiej.

Homilię wygłosi papieski wysłannik kard. Marcello Semeraro. Rozpocznie ją w języku włoskim, a następnie jej polskie tłumaczenie odczyta bp Piotr Jarecki. Zakończenie homilii  będzie w języku włoskim, ponownie głos zabierze kard. Semeraro.

Modlitwa wiernych

Po wyznaniu wiary (czyli “Wierzę w Boga”) rozpocznie się modlitwa powszechna; Kolejne intencje modlitewne odczytają:

    Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego (za Kościół)

    s. Jadwiga Maciejczyk ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża (za papieża Franciszka i uczestników Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie)

    Maria Żychlińska z Ruchu Pomocników Matki Kościoła, założonego przez kard. Stefana Wyszyńskiego (za wierzących w Chrystusa)

    Wojciech Włodarczyk, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”, w województwie małopolskim (za Ojczyznę)

    kl. Mateusz Jabłoński, niewidomy kleryk z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie (za chorych, zagubionych, opuszczonych i dotkniętych cierpieniem)

    Anna Rokicka-Broniatowska z Ruchu Apostolskiego  “Rodzina Rodzin” (za uczestników uroczystości beatyfikacyjnych i łączących się duchowo)

Liturgia Eucharystyczna

rozpocznie się przygotowaniem darów. Procesja z darami, wyruszy od Bramy Miłosierdzia (została ona przeniesiona do Świątyni Opatrzności Bożej po Światowych Dniach Młodzieży – Kraków 2016).

    Laptop przyniosą wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach – Adam Przybylski i Gabriela Grabowska oraz Andrzej Sikorski, wychowawca i przewodnik. Po uroczystościach laptop zostanie przekazany uczniom z Rwandy, gdzie Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża również prowadzi ośrodek dla osób niewidomych.

    Ornat z aplikacjami wykonanymi przez niewidomą absolwentkę Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach przyniosą siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża – niewidoma s. Ignacja Moroczko, s. Cypriana Anna Cudna i s. Sara Kieliszek. Po beatyfikacji zostanie przekazany Świątyni Opatrzności Bożej.

    Kielich i świecę dar Prezydenta RP przyniosą przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP – Grażyna Ignaczak Bandych, Piotr Ćwik i Paweł Szrot.

    przedstawiciele Kościoła Grekokatolickiego – Iryna Yurkiv, Borys Lajkosz i  ks. Bogdan Kryba przyniosą ikonę

    Obraz Matki Bożej Częstochowskiej dla kaplicy w Zambii ofiarują przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego – Maria Gabiniewicz, Diana Samoraj i Michalina Jankowska.

    Dary ołtarza: chleb i wino  w ręce głównego celebransa przekażą Renata Nowacka i Dariusz Nowacki z Ruchu Pomocników Matki Kościoła oraz Piotr Ziemecki z Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego “SOLI DEO”.

Po modlitwie nad darami rozpocznie się prefacja o Najświętszej Maryi Pannie, Modlitwa Eucharystyczna i obrzędy Komunii  świętej. Komunię świętą będzie można przyjąć w Świątyni oraz w sektorach na zewnątrz.

Zakończenie

Po Komunii świętej głos zabierze kard. Nycz. Ostatnim akcentem Mszy św. beatyfikacyjnej będzie uroczyste błogosławieństwo, po którym zabrzmi “Boże coś Polskę”.

Błogosławieństwo to, obejmie też parafian z Ochotnicy Dolnej w diecezji tarnowskiej, którzy przywiozą na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia kamień węgielny pod budowę nowego kościoła pw. bł. Stefana Wyszyńskiego. Podczas Mszy świętej kamień będzie znajdował się w pobliżu ołtarza.

Po błogosławieństwie kard. Semeraro wraz z kardynałami, arcybiskupami, nuncjuszem apostolskim, prezydium Konferencji Episkopatu Polski i asystą przejdą do zakrystii Świątyni Opatrzności Bożej.

Uroczystość beatyfikacyjną uświetnią:

    Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego Dyrektor kmdr ppor. Jarosław Rywalski.

    Chór Archikatedry Warszawskiej, Dyrygent: Dariusz Zimnicki.

    Chór Tibi Domine, Dyrygent: Dariusz Zimnicki.

    Cantores Minores – Archikatedralny Chór Męski, Dyrygent: Franciszek Kubicki.

    Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, Dyrygent: Jan Krutul.

    Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II, Dyrygent: Zofia Borkowska.

    Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża.

    Solistka: Dominika Zamara – sopran.

    Organy: Radosław Kustra.

    Dyrygent: Sławek A. Wróblewski

za:opoka.news/program-beatyfikacji-kard-stefana-wyszynskiego-i-matki-elzbiety-czackiej

***
TVP z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i Matki Róży Czackiej



Wyniesienie do chwały ołtarzy dwóch wybitnych postaci to wyjątkowa chwila w życiu Kościoła w Polsce.

W niedzielę, 12 września o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Wyniesienie do chwały ołtarzy dwóch wybitnych postaci to wyjątkowa chwila w życiu Kościoła w Polsce. Transmisja uroczystości w: TVP1, TVP Polonia, TVP Wilno oraz TVP Info. Również z tej okazji anteny Telewizji Polskiej przygotowały dedykowaną ofertę programową, która przybliży wybitną postać duchownego kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz postać zasłużonej Matki Róży Czackiej, niewidomej zakonnicy, filantropki i opiekunki ludzi ociemniałych. W ofercie nie zabraknie filmów dokumentalnych, relacji na żywo z miejsc wydarzeń oraz reportaży. Natomiast w niedzielę, 12 września TVP1 zaprasza na wyjątkowy koncert „Ten zwycięża, kto miłuje”, który został zrealizowany przy współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną.

A oto co TVP przygotowała na beatyfikacyjny weekend:

TVP1

OJCIEC, emisja 11 września, godz. 14:55, PREMIERA

Filmowa opowieść o wybitnym człowieku i duchownym – kardynale Stefanie Wyszyńskim, jego życiu osobistym, religijnym oraz inicjatywach duszpasterskich. Film przedstawia również w kontekście totalitaryzmu XX wieku, sytuację społeczno-polityczną Kościoła katolickiego w czasach komunizmu oraz prezentuje kulisy niezłomnej postawy kardynała Wyszyńskiego.

Reżyseria: Tomasz Kamiński

NIEWIDOMA MATKA NIEWIDOMYCH, emisja 11 września, godz. 15:55, PREMIERA

Film dokumentalny poświęcony błogosławionej Elżbiecie Róży Czackiej, która swoje życie poświęciła opiece nad osobami niewidomymi. Jako młoda dziewczyna, w wyniku upadku z konia straciła wzrok. Bezskuteczna walka o jego odzyskanie stała się przełomowym momentem w jej życiu. Już jako zakonnica przyczyniła się do powołania Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, którego misją była służba niewidomym w Polsce, jak i poza granicami kraju. Zgromadzenie prowadziło misje również na Ukrainie, w Rwandzie i w Indiach. Z jej inicjatywy powstał też zakład w Laskach i jego filia na warszawskiej Woli, a także oddziały na Śląski i w Wilnie.

Reżyseria: Piotr Kot

ORĘDZIE KARDYNAŁA KAZIMIERZA NYCZA Z OKAZJI BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, emisja 11 września, TVP1 godz. 20:00, TVP Polonia godz.20:00

W przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, wygłosi orędzie i skieruje zaproszenie do Polaków w Polsce i za granicą do uczestnictwa w uroczystej Mszy beatyfikacyjnej.

WYSZYŃSKI – DOBRY KONTAKT W NIEBIE, emisja 12 września, godz. 10:05, PREMIERA

Jednym z pierwszych cudów przypisywanych kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu było uzdrowienie 19-letniej nowicjuszki. Podczas rutynowych badań wykryto u niej raka z przerzutami. Terapia jodem radioaktywnym w Instytucie Onkologicznym w Gliwicach nie spowolniła choroby – w gardle utworzył się guz, który utrudniał jej oddychanie. Lekarze nie gwarantowali wyleczenia. W tym czasie siostry z zakonu, rozpoczęły modlitwy do Prymasa Wyszyńskiego o wstawiennictwo w intencji uzdrowienia siostry.

Reżyseria: Jacek Tarasiuk

BEATYFIKACJA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, transmisja 12 września, TVP1, TVP Polonia, TVP Info godz. 12:00, NA ŻYWO

Uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Przewodniczyć jej będzie kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Obecna będzie również delegacja z Watykanu, przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski. W koncelebrze Mszy św. beatyfikacyjnej wezmą udział przedstawiciele duchownych z poszczególnych diecezji w Polsce. Na uroczystości nie zabraknie też reprezentacji zakonów oraz przedstawicieli wiernych świeckich z poszczególnych diecezji. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę łączyła duchowa więź. Ich drogi splotły się w latach 20. XX wieku. Od tego momentu nieprzerwanie współpracowali.

TEN ZWYCIĘŻA, KTO MIŁUJE – KONCERT Z OKAZJI BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, emisja 12 września, TVP1 godz. 20:15, TVP Polonia godz.20:15 oraz TVP Kultura godz. 23:10

Uroczysty koncert z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w wykonaniu chóru i orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Wydarzenie uświetnią występy: Natalii Kukulskiej, Kasi Moś, Olgi Szomańskiej, Alicji Szemplińskiej, Dariusza Malejonka, Tomasza Szczepanika i Sebastiana Karpiela-Bułecki oraz śpiewających dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Podczas koncertu nie zabraknie treści biograficznych i wspomnień. Koncert poprowadzą: Ida Nowakowska-Herndon i Tomasz Wolny.

JAKO W NIEBIE, TAK I W KOMAŃCZY, emisja 12 września, TVP1 godz. 21:25 oraz TVP Dokument godz. 22:50

Fabularyzowany dokument przedstawiający historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Wyszyński został aresztowany w 1953 roku i przez trzy lata przebywał w odosobnieniu. Zgodnie z zamysłem komunistów tamtejszy klasztor sióstr Nazaretanek miał być miejscem zupełnej izolacji Prymasa od świata zewnętrznego. Stało się inaczej. Komańcza była miejscem niezwykłych spotkań duchownego m.in. ze swoim ojcem Stanisławem oraz Marią Okońską, założycielką słynnych „ósemek”. To właśnie w Komańczy Wyszyński napisał dzieło swojego życia: „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”.

Reżyseria: Maciej Wójcik, Bogdan Miszczak

WIDZIEĆ W CIEMNOŚCI, emisja 12 września, TVP1 godz. 22:25

Są osoby skromne i ciche, które wszystko wokół siebie przemieniają w dobro. Są i takie, które mimo własnej niepełnosprawności tworzą dzieła na lata i zostawiają trwały ślad na ziemi. Taką osobą była siostra Róża Elżbieta Matka Czacka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Stworzyła miejsce niezwykłe na mapie Polski – Laski, ośrodek formacji duchowej Sióstr i polskiej inteligencji, ale przede wszystkim miejsce, w którym pomaga się, ucząc osoby niewidome. Z okazji Beatyfikacji powstał film dokumentalny o tym niezwykłym miejscu, jego wychowankach, ale przede wszystkim o Róży Czackiej.

TVP2

RODZINNY EKSPRES – RÓŻA CZACKA, BŁOGOSŁAWIONA NASZYCH CZASÓW, emisja 11 września, godz. 11:20, PREMIERA

„Jak wszystkim znającym Was, tak i mnie bardzo bliską bowiem jest duchowo Wasza Matka Założycielka. Zarówno przez swe dzieło opieki nad niewidomymi przepojone ofiarnym miłosierdziem Chrystusa, jak również przez głęboko chrześcijańskie ujęcie cierpień ludzkich jako wartości łączących w jedną rodzinę ludzi cierpiących i zdrowych, duchownych i świeckich, dzięki świadomej duchowej więzi z krzyżem Chrystusa, Matka Czacka jest pod tym względem dziś wzorem nie tylko dla Waszego Zgromadzenia zakonnego i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, ale dla całego duszpasterstwa charytatywnego w parafiach naszej Ojczyzny. Oby stała się w przyszłości jego u Boga Patronką” – to fragment listu ks. kard. Karola Wojtyły do Matki Marii Stefanii, ówczesnej przełożonej generalnej, z okazji 100-lecia urodzin Matki Czackiej w 1976 roku.

12 września s. Róża Czacka wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim zostaną ogłoszeni błogosławionymi. W „Rodzinnym Ekspresie” porozmawiamy o wyjątkowym życiu s. Róży Czackiej.

Prowadzący – Rafał Patyra

WYSZYŃSKI. WRÓG NUMER 1, emisja 14 września, godz. 23:50

Film odsłania nieznane fakty z życia Prymasa Wyszyńskiego. Człowieka, z którego zdaniem liczyli się wszyscy niezależnie od poglądów politycznych. Na jego pogrzebie zjawiło się prawie pół miliona osób. Przybyli członkowie partii PZPR, a także przywódcy Solidarności. Oddali mu hołd jak niekoronowanemu królowi Polski. Mimo to, niektórzy do dzisiaj obwiniają go za pewne decyzje, czy wygłoszone słowa. Zastanawiają się, czy gdyby Prymas początkowo poparł strajki Solidarności w sierpniu 1980 r., czy Polska wyglądałaby dziś inaczej? Autor filmu Jacek Piotr Tarasiuk stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie oraz przyjrzeć się życiu Prymasa i czasom, w których żył.

TVP INFO

BŁOGOSŁAWIONY, emisja 12 września, godz. 21:20, PREMIERA

Reportaż wspomnieniowy o kardynale Stefanie Wyszyńskim, który ukazuje postać Prymasa w zwykłych relacjach z wiernymi i pracownikami. Opisuje działalność kardynała podczas jego posługi kapłańskiej oraz przedstawia niepublikowane dotąd materiały z wizytacji Prymasa w Michalczewie koło Warki. Autor: Paulina Moroza, TVP INFO

TVP Dokument

WYSZYŃSKI. WRÓG NUMER 1, emisja 12 września, godz. 20:10

Lata życia Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego przypadły na burzliwy okres w dziejach narodu polskiego. Duchowny zasłynął nie tylko jako wybitny członek Kościoła katolickiego, ale także jako działacz i obrońca praw człowieka. Dokument przybliża zasługi Prymasa Tysiąclecia w kontekście społecznym i historycznym XX wieku, przypomina także najważniejsze z jego nauk.



Wyniesienie do chwały ołtarzy dwóch wybitnych postaci to wyjątkowa chwila w życiu Kościoła w Polsce.

W niedzielę, 12 września o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Wyniesienie do chwały ołtarzy dwóch wybitnych postaci to wyjątkowa chwila w życiu Kościoła w Polsce. Transmisja uroczystości w: TVP1, TVP Polonia, TVP Wilno oraz TVP Info. Również z tej okazji anteny Telewizji Polskiej przygotowały dedykowaną ofertę programową, która przybliży wybitną postać duchownego kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz postać zasłużonej Matki Róży Czackiej, niewidomej zakonnicy, filantropki i opiekunki ludzi ociemniałych. W ofercie nie zabraknie filmów dokumentalnych, relacji na żywo z miejsc wydarzeń oraz reportaży. Natomiast w niedzielę, 12 września TVP1 zaprasza na wyjątkowy koncert „Ten zwycięża, kto miłuje”, który został zrealizowany przy współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną.

A oto co TVP przygotowała na beatyfikacyjny weekend:

TVP1

OJCIEC, emisja 11 września, godz. 14:55, PREMIERA

Filmowa opowieść o wybitnym człowieku i duchownym – kardynale Stefanie Wyszyńskim, jego życiu osobistym, religijnym oraz inicjatywach duszpasterskich. Film przedstawia również w kontekście totalitaryzmu XX wieku, sytuację społeczno-polityczną Kościoła katolickiego w czasach komunizmu oraz prezentuje kulisy niezłomnej postawy kardynała Wyszyńskiego.

Reżyseria: Tomasz Kamiński

NIEWIDOMA MATKA NIEWIDOMYCH, emisja 11 września, godz. 15:55, PREMIERA

Film dokumentalny poświęcony błogosławionej Elżbiecie Róży Czackiej, która swoje życie poświęciła opiece nad osobami niewidomymi. Jako młoda dziewczyna, w wyniku upadku z konia straciła wzrok. Bezskuteczna walka o jego odzyskanie stała się przełomowym momentem w jej życiu. Już jako zakonnica przyczyniła się do powołania Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, którego misją była służba niewidomym w Polsce, jak i poza granicami kraju. Zgromadzenie prowadziło misje również na Ukrainie, w Rwandzie i w Indiach. Z jej inicjatywy powstał też zakład w Laskach i jego filia na warszawskiej Woli, a także oddziały na Śląski i w Wilnie.

Reżyseria: Piotr Kot

ORĘDZIE KARDYNAŁA KAZIMIERZA NYCZA Z OKAZJI BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, emisja 11 września, TVP1 godz. 20:00, TVP Polonia godz.20:00

W przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, wygłosi orędzie i skieruje zaproszenie do Polaków w Polsce i za granicą do uczestnictwa w uroczystej Mszy beatyfikacyjnej.

WYSZYŃSKI – DOBRY KONTAKT W NIEBIE, emisja 12 września, godz. 10:05, PREMIERA

Jednym z pierwszych cudów przypisywanych kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu było uzdrowienie 19-letniej nowicjuszki. Podczas rutynowych badań wykryto u niej raka z przerzutami. Terapia jodem radioaktywnym w Instytucie Onkologicznym w Gliwicach nie spowolniła choroby – w gardle utworzył się guz, który utrudniał jej oddychanie. Lekarze nie gwarantowali wyleczenia. W tym czasie siostry z zakonu, rozpoczęły modlitwy do Prymasa Wyszyńskiego o wstawiennictwo w intencji uzdrowienia siostry.

Reżyseria: Jacek Tarasiuk

BEATYFIKACJA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, transmisja 12 września, TVP1, TVP Polonia, TVP Info godz. 12:00, NA ŻYWO

Uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Przewodniczyć jej będzie kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Obecna będzie również delegacja z Watykanu, przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski. W koncelebrze Mszy św. beatyfikacyjnej wezmą udział przedstawiciele duchownych z poszczególnych diecezji w Polsce. Na uroczystości nie zabraknie też reprezentacji zakonów oraz przedstawicieli wiernych świeckich z poszczególnych diecezji. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę łączyła duchowa więź. Ich drogi splotły się w latach 20. XX wieku. Od tego momentu nieprzerwanie współpracowali.

TEN ZWYCIĘŻA, KTO MIŁUJE – KONCERT Z OKAZJI BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, emisja 12 września, TVP1 godz. 20:15, TVP Polonia godz.20:15 oraz TVP Kultura godz. 23:10

Uroczysty koncert z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w wykonaniu chóru i orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Wydarzenie uświetnią występy: Natalii Kukulskiej, Kasi Moś, Olgi Szomańskiej, Alicji Szemplińskiej, Dariusza Malejonka, Tomasza Szczepanika i Sebastiana Karpiela-Bułecki oraz śpiewających dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Podczas koncertu nie zabraknie treści biograficznych i wspomnień. Koncert poprowadzą: Ida Nowakowska-Herndon i Tomasz Wolny.

JAKO W NIEBIE, TAK I W KOMAŃCZY, emisja 12 września, TVP1 godz. 21:25 oraz TVP Dokument godz. 22:50

Fabularyzowany dokument przedstawiający historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Wyszyński został aresztowany w 1953 roku i przez trzy lata przebywał w odosobnieniu. Zgodnie z zamysłem komunistów tamtejszy klasztor sióstr Nazaretanek miał być miejscem zupełnej izolacji Prymasa od świata zewnętrznego. Stało się inaczej. Komańcza była miejscem niezwykłych spotkań duchownego m.in. ze swoim ojcem Stanisławem oraz Marią Okońską, założycielką słynnych „ósemek”. To właśnie w Komańczy Wyszyński napisał dzieło swojego życia: „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”.

Reżyseria: Maciej Wójcik, Bogdan Miszczak

WIDZIEĆ W CIEMNOŚCI, emisja 12 września, TVP1 godz. 22:25

Są osoby skromne i ciche, które wszystko wokół siebie przemieniają w dobro. Są i takie, które mimo własnej niepełnosprawności tworzą dzieła na lata i zostawiają trwały ślad na ziemi. Taką osobą była siostra Róża Elżbieta Matka Czacka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Stworzyła miejsce niezwykłe na mapie Polski – Laski, ośrodek formacji duchowej Sióstr i polskiej inteligencji, ale przede wszystkim miejsce, w którym pomaga się, ucząc osoby niewidome. Z okazji Beatyfikacji powstał film dokumentalny o tym niezwykłym miejscu, jego wychowankach, ale przede wszystkim o Róży Czackiej.

TVP2

RODZINNY EKSPRES – RÓŻA CZACKA, BŁOGOSŁAWIONA NASZYCH CZASÓW, emisja 11 września, godz. 11:20, PREMIERA

„Jak wszystkim znającym Was, tak i mnie bardzo bliską bowiem jest duchowo Wasza Matka Założycielka. Zarówno przez swe dzieło opieki nad niewidomymi przepojone ofiarnym miłosierdziem Chrystusa, jak również przez głęboko chrześcijańskie ujęcie cierpień ludzkich jako wartości łączących w jedną rodzinę ludzi cierpiących i zdrowych, duchownych i świeckich, dzięki świadomej duchowej więzi z krzyżem Chrystusa, Matka Czacka jest pod tym względem dziś wzorem nie tylko dla Waszego Zgromadzenia zakonnego i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, ale dla całego duszpasterstwa charytatywnego w parafiach naszej Ojczyzny. Oby stała się w przyszłości jego u Boga Patronką” – to fragment listu ks. kard. Karola Wojtyły do Matki Marii Stefanii, ówczesnej przełożonej generalnej, z okazji 100-lecia urodzin Matki Czackiej w 1976 roku.

12 września s. Róża Czacka wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim zostaną ogłoszeni błogosławionymi. W „Rodzinnym Ekspresie” porozmawiamy o wyjątkowym życiu s. Róży Czackiej.
Reklama

Prowadzący – Rafał Patyra

WYSZYŃSKI. WRÓG NUMER 1, emisja 14 września, godz. 23:50

Film odsłania nieznane fakty z życia Prymasa Wyszyńskiego. Człowieka, z którego zdaniem liczyli się wszyscy niezależnie od poglądów politycznych. Na jego pogrzebie zjawiło się prawie pół miliona osób. Przybyli członkowie partii PZPR, a także przywódcy Solidarności. Oddali mu hołd jak niekoronowanemu królowi Polski. Mimo to, niektórzy do dzisiaj obwiniają go za pewne decyzje, czy wygłoszone słowa. Zastanawiają się, czy gdyby Prymas początkowo poparł strajki Solidarności w sierpniu 1980 r., czy Polska wyglądałaby dziś inaczej? Autor filmu Jacek Piotr Tarasiuk stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie oraz przyjrzeć się życiu Prymasa i czasom, w których żył.

TVP INFO

BŁOGOSŁAWIONY, emisja 12 września, godz. 21:20, PREMIERA

Reportaż wspomnieniowy o kardynale Stefanie Wyszyńskim, który ukazuje postać Prymasa w zwykłych relacjach z wiernymi i pracownikami. Opisuje działalność kardynała podczas jego posługi kapłańskiej oraz przedstawia niepublikowane dotąd materiały z wizytacji Prymasa w Michalczewie koło Warki. Autor: Paulina Moroza, TVP INFO

TVP Dokument

WYSZYŃSKI. WRÓG NUMER 1, emisja 12 września, godz. 20:10

Lata życia Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego przypadły na burzliwy okres w dziejach narodu polskiego. Duchowny zasłynął nie tylko jako wybitny członek Kościoła katolickiego, ale także jako działacz i obrońca praw człowieka. Dokument przybliża zasługi Prymasa Tysiąclecia w kontekście społecznym i historycznym XX wieku, przypomina także najważniejsze z jego nauk.
Reklama

Reżyseria – Jacek Tarasiuk

MILENIUM KONTRA TYSIĄCLECIE, emisja 12 września, godz. 23:45

W końcówce lat 60. pomiędzy kościołem katolickim i jego hierarchią a aparatem partyjnym na czele z Władysławem Gomułką doszło do tak zwanej walki o rząd dusz. Władze PRL sięgały po wszelkie możliwe środki, by w 1966 roku przyćmić kościelne obchody 1000-lecia chrztu Polski. Na tle tej rywalizacji możemy obserwować rozkwit muzyki, popularnie zwanej bigbitem. Choć zwykło się uważać, że był to wyraz buntu polskiej młodzieży, to już dzisiaj wiemy, że władze kontrolowały wszelkie przejawy twórczości. Wielokrotnie młodzi muzycy musieli wchodzić w relacje ze strukturami państwa, a obieg kultury był w pełni koncesjonowany przez państwo. Prawdziwy bunt w muzyce nadszedł dopiero w latach 80.

Reżyseria – Piotr Kuciński

TVP Historia oraz internetowy kanał TVP HISTORIA 2

GIGANCI HISTORII – ODC. 40. KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI, emisja 11 września, TVP Historia godz. 19:00, TVP Historia 2 godz. 19:05

Wielki Polak o wielkim duchu. Jeden z najważniejszych ludzi w dziejach polskiego Kościoła. Człowiek, bez którego jak powiedział Jan Paweł II, nie byłoby Polaka — papieża na Stolicy Piotrowej. Jego spuścizna znacznie wykracza poza ramy Kościoła. Przeciwnik komunizmu, nękany przez aparat bezpieczeństwa, represjonowany, więziony. Swoją bezkompromisową postawą przyczynił się do upadku systemu. Nie potrzebował telewizji ani radia, żeby słuchały go miliony. Jego przesłanie trafiało do serc i umysłów Polaków. Dodawało otuchy. Przez dziesięć wieków, Polska zawsze wierna Bogu, krzyżowi, ewangelii, Kościołowi i jego pasterzom. Taki prymas zdarza się raz na tysiąc lat, powiedział o nim Jan Paweł II. Kardynał Stefan Wyszyński. Wiedzą na temat jego życia i nauczania będą musieli się wykazać uczestnicy tego odcinka teleturnieju.



Wyniesienie do chwały ołtarzy dwóch wybitnych postaci to wyjątkowa chwila w życiu Kościoła w Polsce.

W niedzielę, 12 września o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Wyniesienie do chwały ołtarzy dwóch wybitnych postaci to wyjątkowa chwila w życiu Kościoła w Polsce. Transmisja uroczystości w: TVP1, TVP Polonia, TVP Wilno oraz TVP Info. Również z tej okazji anteny Telewizji Polskiej przygotowały dedykowaną ofertę programową, która przybliży wybitną postać duchownego kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz postać zasłużonej Matki Róży Czackiej, niewidomej zakonnicy, filantropki i opiekunki ludzi ociemniałych. W ofercie nie zabraknie filmów dokumentalnych, relacji na żywo z miejsc wydarzeń oraz reportaży. Natomiast w niedzielę, 12 września TVP1 zaprasza na wyjątkowy koncert „Ten zwycięża, kto miłuje”, który został zrealizowany przy współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną.

A oto co TVP przygotowała na beatyfikacyjny weekend:

TVP1

OJCIEC, emisja 11 września, godz. 14:55, PREMIERA

Filmowa opowieść o wybitnym człowieku i duchownym – kardynale Stefanie Wyszyńskim, jego życiu osobistym, religijnym oraz inicjatywach duszpasterskich. Film przedstawia również w kontekście totalitaryzmu XX wieku, sytuację społeczno-polityczną Kościoła katolickiego w czasach komunizmu oraz prezentuje kulisy niezłomnej postawy kardynała Wyszyńskiego.

Reżyseria: Tomasz Kamiński

NIEWIDOMA MATKA NIEWIDOMYCH, emisja 11 września, godz. 15:55, PREMIERA

Film dokumentalny poświęcony błogosławionej Elżbiecie Róży Czackiej, która swoje życie poświęciła opiece nad osobami niewidomymi. Jako młoda dziewczyna, w wyniku upadku z konia straciła wzrok. Bezskuteczna walka o jego odzyskanie stała się przełomowym momentem w jej życiu. Już jako zakonnica przyczyniła się do powołania Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, którego misją była służba niewidomym w Polsce, jak i poza granicami kraju. Zgromadzenie prowadziło misje również na Ukrainie, w Rwandzie i w Indiach. Z jej inicjatywy powstał też zakład w Laskach i jego filia na warszawskiej Woli, a także oddziały na Śląski i w Wilnie.

Reżyseria: Piotr Kot

ORĘDZIE KARDYNAŁA KAZIMIERZA NYCZA Z OKAZJI BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, emisja 11 września, TVP1 godz. 20:00, TVP Polonia godz.20:00

W przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, wygłosi orędzie i skieruje zaproszenie do Polaków w Polsce i za granicą do uczestnictwa w uroczystej Mszy beatyfikacyjnej.

WYSZYŃSKI – DOBRY KONTAKT W NIEBIE, emisja 12 września, godz. 10:05, PREMIERA

Jednym z pierwszych cudów przypisywanych kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu było uzdrowienie 19-letniej nowicjuszki. Podczas rutynowych badań wykryto u niej raka z przerzutami. Terapia jodem radioaktywnym w Instytucie Onkologicznym w Gliwicach nie spowolniła choroby – w gardle utworzył się guz, który utrudniał jej oddychanie. Lekarze nie gwarantowali wyleczenia. W tym czasie siostry z zakonu, rozpoczęły modlitwy do Prymasa Wyszyńskiego o wstawiennictwo w intencji uzdrowienia siostry.

Reżyseria: Jacek Tarasiuk

BEATYFIKACJA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, transmisja 12 września, TVP1, TVP Polonia, TVP Info godz. 12:00, NA ŻYWO

Uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Przewodniczyć jej będzie kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Obecna będzie również delegacja z Watykanu, przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski. W koncelebrze Mszy św. beatyfikacyjnej wezmą udział przedstawiciele duchownych z poszczególnych diecezji w Polsce. Na uroczystości nie zabraknie też reprezentacji zakonów oraz przedstawicieli wiernych świeckich z poszczególnych diecezji. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę łączyła duchowa więź. Ich drogi splotły się w latach 20. XX wieku. Od tego momentu nieprzerwanie współpracowali.

TEN ZWYCIĘŻA, KTO MIŁUJE – KONCERT Z OKAZJI BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, emisja 12 września, TVP1 godz. 20:15, TVP Polonia godz.20:15 oraz TVP Kultura godz. 23:10

Uroczysty koncert z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w wykonaniu chóru i orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Wydarzenie uświetnią występy: Natalii Kukulskiej, Kasi Moś, Olgi Szomańskiej, Alicji Szemplińskiej, Dariusza Malejonka, Tomasza Szczepanika i Sebastiana Karpiela-Bułecki oraz śpiewających dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Podczas koncertu nie zabraknie treści biograficznych i wspomnień. Koncert poprowadzą: Ida Nowakowska-Herndon i Tomasz Wolny.

JAKO W NIEBIE, TAK I W KOMAŃCZY, emisja 12 września, TVP1 godz. 21:25 oraz TVP Dokument godz. 22:50

Fabularyzowany dokument przedstawiający historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Wyszyński został aresztowany w 1953 roku i przez trzy lata przebywał w odosobnieniu. Zgodnie z zamysłem komunistów tamtejszy klasztor sióstr Nazaretanek miał być miejscem zupełnej izolacji Prymasa od świata zewnętrznego. Stało się inaczej. Komańcza była miejscem niezwykłych spotkań duchownego m.in. ze swoim ojcem Stanisławem oraz Marią Okońską, założycielką słynnych „ósemek”. To właśnie w Komańczy Wyszyński napisał dzieło swojego życia: „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”.

Reżyseria: Maciej Wójcik, Bogdan Miszczak

WIDZIEĆ W CIEMNOŚCI, emisja 12 września, TVP1 godz. 22:25

Są osoby skromne i ciche, które wszystko wokół siebie przemieniają w dobro. Są i takie, które mimo własnej niepełnosprawności tworzą dzieła na lata i zostawiają trwały ślad na ziemi. Taką osobą była siostra Róża Elżbieta Matka Czacka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Stworzyła miejsce niezwykłe na mapie Polski – Laski, ośrodek formacji duchowej Sióstr i polskiej inteligencji, ale przede wszystkim miejsce, w którym pomaga się, ucząc osoby niewidome. Z okazji Beatyfikacji powstał film dokumentalny o tym niezwykłym miejscu, jego wychowankach, ale przede wszystkim o Róży Czackiej.

TVP2

RODZINNY EKSPRES – RÓŻA CZACKA, BŁOGOSŁAWIONA NASZYCH CZASÓW, emisja 11 września, godz. 11:20, PREMIERA

„Jak wszystkim znającym Was, tak i mnie bardzo bliską bowiem jest duchowo Wasza Matka Założycielka. Zarówno przez swe dzieło opieki nad niewidomymi przepojone ofiarnym miłosierdziem Chrystusa, jak również przez głęboko chrześcijańskie ujęcie cierpień ludzkich jako wartości łączących w jedną rodzinę ludzi cierpiących i zdrowych, duchownych i świeckich, dzięki świadomej duchowej więzi z krzyżem Chrystusa, Matka Czacka jest pod tym względem dziś wzorem nie tylko dla Waszego Zgromadzenia zakonnego i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, ale dla całego duszpasterstwa charytatywnego w parafiach naszej Ojczyzny. Oby stała się w przyszłości jego u Boga Patronką” – to fragment listu ks. kard. Karola Wojtyły do Matki Marii Stefanii, ówczesnej przełożonej generalnej, z okazji 100-lecia urodzin Matki Czackiej w 1976 roku.

12 września s. Róża Czacka wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim zostaną ogłoszeni błogosławionymi. W „Rodzinnym Ekspresie” porozmawiamy o wyjątkowym życiu s. Róży Czackiej.
Reklama

Prowadzący – Rafał Patyra

WYSZYŃSKI. WRÓG NUMER 1, emisja 14 września, godz. 23:50

Film odsłania nieznane fakty z życia Prymasa Wyszyńskiego. Człowieka, z którego zdaniem liczyli się wszyscy niezależnie od poglądów politycznych. Na jego pogrzebie zjawiło się prawie pół miliona osób. Przybyli członkowie partii PZPR, a także przywódcy Solidarności. Oddali mu hołd jak niekoronowanemu królowi Polski. Mimo to, niektórzy do dzisiaj obwiniają go za pewne decyzje, czy wygłoszone słowa. Zastanawiają się, czy gdyby Prymas początkowo poparł strajki Solidarności w sierpniu 1980 r., czy Polska wyglądałaby dziś inaczej? Autor filmu Jacek Piotr Tarasiuk stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie oraz przyjrzeć się życiu Prymasa i czasom, w których żył.

TVP INFO

BŁOGOSŁAWIONY, emisja 12 września, godz. 21:20, PREMIERA

Reportaż wspomnieniowy o kardynale Stefanie Wyszyńskim, który ukazuje postać Prymasa w zwykłych relacjach z wiernymi i pracownikami. Opisuje działalność kardynała podczas jego posługi kapłańskiej oraz przedstawia niepublikowane dotąd materiały z wizytacji Prymasa w Michalczewie koło Warki. Autor: Paulina Moroza, TVP INFO

TVP Dokument

WYSZYŃSKI. WRÓG NUMER 1, emisja 12 września, godz. 20:10

Lata życia Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego przypadły na burzliwy okres w dziejach narodu polskiego. Duchowny zasłynął nie tylko jako wybitny członek Kościoła katolickiego, ale także jako działacz i obrońca praw człowieka. Dokument przybliża zasługi Prymasa Tysiąclecia w kontekście społecznym i historycznym XX wieku, przypomina także najważniejsze z jego nauk.
Reklama

Reżyseria – Jacek Tarasiuk

MILENIUM KONTRA TYSIĄCLECIE, emisja 12 września, godz. 23:45

W końcówce lat 60. pomiędzy kościołem katolickim i jego hierarchią a aparatem partyjnym na czele z Władysławem Gomułką doszło do tak zwanej walki o rząd dusz. Władze PRL sięgały po wszelkie możliwe środki, by w 1966 roku przyćmić kościelne obchody 1000-lecia chrztu Polski. Na tle tej rywalizacji możemy obserwować rozkwit muzyki, popularnie zwanej bigbitem. Choć zwykło się uważać, że był to wyraz buntu polskiej młodzieży, to już dzisiaj wiemy, że władze kontrolowały wszelkie przejawy twórczości. Wielokrotnie młodzi muzycy musieli wchodzić w relacje ze strukturami państwa, a obieg kultury był w pełni koncesjonowany przez państwo. Prawdziwy bunt w muzyce nadszedł dopiero w latach 80.

Reżyseria – Piotr Kuciński

TVP Historia oraz internetowy kanał TVP HISTORIA 2

GIGANCI HISTORII – ODC. 40. KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI, emisja 11 września, TVP Historia godz. 19:00, TVP Historia 2 godz. 19:05

Wielki Polak o wielkim duchu. Jeden z najważniejszych ludzi w dziejach polskiego Kościoła. Człowiek, bez którego jak powiedział Jan Paweł II, nie byłoby Polaka — papieża na Stolicy Piotrowej. Jego spuścizna znacznie wykracza poza ramy Kościoła. Przeciwnik komunizmu, nękany przez aparat bezpieczeństwa, represjonowany, więziony. Swoją bezkompromisową postawą przyczynił się do upadku systemu. Nie potrzebował telewizji ani radia, żeby słuchały go miliony. Jego przesłanie trafiało do serc i umysłów Polaków. Dodawało otuchy. Przez dziesięć wieków, Polska zawsze wierna Bogu, krzyżowi, ewangelii, Kościołowi i jego pasterzom. Taki prymas zdarza się raz na tysiąc lat, powiedział o nim Jan Paweł II. Kardynał Stefan Wyszyński. Wiedzą na temat jego życia i nauczania będą musieli się wykazać uczestnicy tego odcinka teleturnieju.
Reklama

OJCIEC I PASTERZ, emisja 12 września, TVP Historia godz. 19:30, TVP Historia 2 godz. 19:35 oraz TVP Dokument godz. 21:15

Wyjątkowy film dokumentalny poświęcony osobie Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego i jego nauczaniu. Twórcy dokumentu odwiedzili niemal wszystkie miejsca związane z życiem i pracą księdza kardynała. Dwa lata poszukiwań zaowocowały kilkudziesięcioma godzinami nagrań z dziesiątkami osób, które znały prymasa osobiście bądź z nim pracowały. Swoimi wspomnieniami podzielili się m.in. Anna Rastawicka, kard. Kazimierz Nycz, abp Józef Michalik, o. Leon Knabit, aktor Olgierd Łukasiewicz, historycy Paweł Skibiński, Jan Żaryn i Peter Raina. W filmie zobaczymy wiele niepublikowanych do tej pory zdjęć archiwalnych oraz fragmentów homilii, które przybliżą nauczanie prymasa. Dokument przedstawi też przełomowe chwile w jego życiu, w tym lata uwięzienia, kiedy tworzył wielkie programy duszpasterskie obchodów milenijnych oraz pracował nad wyborem kard. Wojtyły na papieża. Zobaczymy również codzienne życie księdza prymasa, co lubił jeść, jak wypoczywał i jaki był na co dzień. To unikalne świadectwo czasów, które powstało przy współpracy z Archiwum na Jasnej Górze, Instytutem Prymasowskim oraz Archiwum Watykańskim.



Wyniesienie do chwały ołtarzy dwóch wybitnych postaci to wyjątkowa chwila w życiu Kościoła w Polsce.

W niedzielę, 12 września o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Wyniesienie do chwały ołtarzy dwóch wybitnych postaci to wyjątkowa chwila w życiu Kościoła w Polsce. Transmisja uroczystości w: TVP1, TVP Polonia, TVP Wilno oraz TVP Info. Również z tej okazji anteny Telewizji Polskiej przygotowały dedykowaną ofertę programową, która przybliży wybitną postać duchownego kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz postać zasłużonej Matki Róży Czackiej, niewidomej zakonnicy, filantropki i opiekunki ludzi ociemniałych. W ofercie nie zabraknie filmów dokumentalnych, relacji na żywo z miejsc wydarzeń oraz reportaży. Natomiast w niedzielę, 12 września TVP1 zaprasza na wyjątkowy koncert „Ten zwycięża, kto miłuje”, który został zrealizowany przy współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną.

A oto co TVP przygotowała na beatyfikacyjny weekend:

TVP1

OJCIEC, emisja 11 września, godz. 14:55, PREMIERA

Filmowa opowieść o wybitnym człowieku i duchownym – kardynale Stefanie Wyszyńskim, jego życiu osobistym, religijnym oraz inicjatywach duszpasterskich. Film przedstawia również w kontekście totalitaryzmu XX wieku, sytuację społeczno-polityczną Kościoła katolickiego w czasach komunizmu oraz prezentuje kulisy niezłomnej postawy kardynała Wyszyńskiego.

Reżyseria: Tomasz Kamiński

NIEWIDOMA MATKA NIEWIDOMYCH, emisja 11 września, godz. 15:55, PREMIERA

Film dokumentalny poświęcony błogosławionej Elżbiecie Róży Czackiej, która swoje życie poświęciła opiece nad osobami niewidomymi. Jako młoda dziewczyna, w wyniku upadku z konia straciła wzrok. Bezskuteczna walka o jego odzyskanie stała się przełomowym momentem w jej życiu. Już jako zakonnica przyczyniła się do powołania Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, którego misją była służba niewidomym w Polsce, jak i poza granicami kraju. Zgromadzenie prowadziło misje również na Ukrainie, w Rwandzie i w Indiach. Z jej inicjatywy powstał też zakład w Laskach i jego filia na warszawskiej Woli, a także oddziały na Śląski i w Wilnie.

Reżyseria: Piotr Kot

ORĘDZIE KARDYNAŁA KAZIMIERZA NYCZA Z OKAZJI BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, emisja 11 września, TVP1 godz. 20:00, TVP Polonia godz.20:00

W przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, wygłosi orędzie i skieruje zaproszenie do Polaków w Polsce i za granicą do uczestnictwa w uroczystej Mszy beatyfikacyjnej.

WYSZYŃSKI – DOBRY KONTAKT W NIEBIE, emisja 12 września, godz. 10:05, PREMIERA

Jednym z pierwszych cudów przypisywanych kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu było uzdrowienie 19-letniej nowicjuszki. Podczas rutynowych badań wykryto u niej raka z przerzutami. Terapia jodem radioaktywnym w Instytucie Onkologicznym w Gliwicach nie spowolniła choroby – w gardle utworzył się guz, który utrudniał jej oddychanie. Lekarze nie gwarantowali wyleczenia. W tym czasie siostry z zakonu, rozpoczęły modlitwy do Prymasa Wyszyńskiego o wstawiennictwo w intencji uzdrowienia siostry.

Reżyseria: Jacek Tarasiuk

BEATYFIKACJA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, transmisja 12 września, TVP1, TVP Polonia, TVP Info godz. 12:00, NA ŻYWO

Uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Przewodniczyć jej będzie kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Obecna będzie również delegacja z Watykanu, przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski. W koncelebrze Mszy św. beatyfikacyjnej wezmą udział przedstawiciele duchownych z poszczególnych diecezji w Polsce. Na uroczystości nie zabraknie też reprezentacji zakonów oraz przedstawicieli wiernych świeckich z poszczególnych diecezji. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę łączyła duchowa więź. Ich drogi splotły się w latach 20. XX wieku. Od tego momentu nieprzerwanie współpracowali.

TEN ZWYCIĘŻA, KTO MIŁUJE – KONCERT Z OKAZJI BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, emisja 12 września, TVP1 godz. 20:15, TVP Polonia godz.20:15 oraz TVP Kultura godz. 23:10

Uroczysty koncert z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w wykonaniu chóru i orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Wydarzenie uświetnią występy: Natalii Kukulskiej, Kasi Moś, Olgi Szomańskiej, Alicji Szemplińskiej, Dariusza Malejonka, Tomasza Szczepanika i Sebastiana Karpiela-Bułecki oraz śpiewających dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Podczas koncertu nie zabraknie treści biograficznych i wspomnień. Koncert poprowadzą: Ida Nowakowska-Herndon i Tomasz Wolny.

JAKO W NIEBIE, TAK I W KOMAŃCZY, emisja 12 września, TVP1 godz. 21:25 oraz TVP Dokument godz. 22:50

Fabularyzowany dokument przedstawiający historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Wyszyński został aresztowany w 1953 roku i przez trzy lata przebywał w odosobnieniu. Zgodnie z zamysłem komunistów tamtejszy klasztor sióstr Nazaretanek miał być miejscem zupełnej izolacji Prymasa od świata zewnętrznego. Stało się inaczej. Komańcza była miejscem niezwykłych spotkań duchownego m.in. ze swoim ojcem Stanisławem oraz Marią Okońską, założycielką słynnych „ósemek”. To właśnie w Komańczy Wyszyński napisał dzieło swojego życia: „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”.

Reżyseria: Maciej Wójcik, Bogdan Miszczak

WIDZIEĆ W CIEMNOŚCI, emisja 12 września, TVP1 godz. 22:25

Są osoby skromne i ciche, które wszystko wokół siebie przemieniają w dobro. Są i takie, które mimo własnej niepełnosprawności tworzą dzieła na lata i zostawiają trwały ślad na ziemi. Taką osobą była siostra Róża Elżbieta Matka Czacka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Stworzyła miejsce niezwykłe na mapie Polski – Laski, ośrodek formacji duchowej Sióstr i polskiej inteligencji, ale przede wszystkim miejsce, w którym pomaga się, ucząc osoby niewidome. Z okazji Beatyfikacji powstał film dokumentalny o tym niezwykłym miejscu, jego wychowankach, ale przede wszystkim o Róży Czackiej.

TVP2

RODZINNY EKSPRES – RÓŻA CZACKA, BŁOGOSŁAWIONA NASZYCH CZASÓW, emisja 11 września, godz. 11:20, PREMIERA

„Jak wszystkim znającym Was, tak i mnie bardzo bliską bowiem jest duchowo Wasza Matka Założycielka. Zarówno przez swe dzieło opieki nad niewidomymi przepojone ofiarnym miłosierdziem Chrystusa, jak również przez głęboko chrześcijańskie ujęcie cierpień ludzkich jako wartości łączących w jedną rodzinę ludzi cierpiących i zdrowych, duchownych i świeckich, dzięki świadomej duchowej więzi z krzyżem Chrystusa, Matka Czacka jest pod tym względem dziś wzorem nie tylko dla Waszego Zgromadzenia zakonnego i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, ale dla całego duszpasterstwa charytatywnego w parafiach naszej Ojczyzny. Oby stała się w przyszłości jego u Boga Patronką” – to fragment listu ks. kard. Karola Wojtyły do Matki Marii Stefanii, ówczesnej przełożonej generalnej, z okazji 100-lecia urodzin Matki Czackiej w 1976 roku.

12 września s. Róża Czacka wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim zostaną ogłoszeni błogosławionymi. W „Rodzinnym Ekspresie” porozmawiamy o wyjątkowym życiu s. Róży Czackiej.
Reklama

Prowadzący – Rafał Patyra

WYSZYŃSKI. WRÓG NUMER 1, emisja 14 września, godz. 23:50

Film odsłania nieznane fakty z życia Prymasa Wyszyńskiego. Człowieka, z którego zdaniem liczyli się wszyscy niezależnie od poglądów politycznych. Na jego pogrzebie zjawiło się prawie pół miliona osób. Przybyli członkowie partii PZPR, a także przywódcy Solidarności. Oddali mu hołd jak niekoronowanemu królowi Polski. Mimo to, niektórzy do dzisiaj obwiniają go za pewne decyzje, czy wygłoszone słowa. Zastanawiają się, czy gdyby Prymas początkowo poparł strajki Solidarności w sierpniu 1980 r., czy Polska wyglądałaby dziś inaczej? Autor filmu Jacek Piotr Tarasiuk stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie oraz przyjrzeć się życiu Prymasa i czasom, w których żył.

TVP INFO

BŁOGOSŁAWIONY, emisja 12 września, godz. 21:20, PREMIERA

Reportaż wspomnieniowy o kardynale Stefanie Wyszyńskim, który ukazuje postać Prymasa w zwykłych relacjach z wiernymi i pracownikami. Opisuje działalność kardynała podczas jego posługi kapłańskiej oraz przedstawia niepublikowane dotąd materiały z wizytacji Prymasa w Michalczewie koło Warki. Autor: Paulina Moroza, TVP INFO

TVP Dokument

WYSZYŃSKI. WRÓG NUMER 1, emisja 12 września, godz. 20:10

Lata życia Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego przypadły na burzliwy okres w dziejach narodu polskiego. Duchowny zasłynął nie tylko jako wybitny członek Kościoła katolickiego, ale także jako działacz i obrońca praw człowieka. Dokument przybliża zasługi Prymasa Tysiąclecia w kontekście społecznym i historycznym XX wieku, przypomina także najważniejsze z jego nauk.
Reklama

Reżyseria – Jacek Tarasiuk

MILENIUM KONTRA TYSIĄCLECIE, emisja 12 września, godz. 23:45

W końcówce lat 60. pomiędzy kościołem katolickim i jego hierarchią a aparatem partyjnym na czele z Władysławem Gomułką doszło do tak zwanej walki o rząd dusz. Władze PRL sięgały po wszelkie możliwe środki, by w 1966 roku przyćmić kościelne obchody 1000-lecia chrztu Polski. Na tle tej rywalizacji możemy obserwować rozkwit muzyki, popularnie zwanej bigbitem. Choć zwykło się uważać, że był to wyraz buntu polskiej młodzieży, to już dzisiaj wiemy, że władze kontrolowały wszelkie przejawy twórczości. Wielokrotnie młodzi muzycy musieli wchodzić w relacje ze strukturami państwa, a obieg kultury był w pełni koncesjonowany przez państwo. Prawdziwy bunt w muzyce nadszedł dopiero w latach 80.

Reżyseria – Piotr Kuciński

TVP Historia oraz internetowy kanał TVP HISTORIA 2

GIGANCI HISTORII – ODC. 40. KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI, emisja 11 września, TVP Historia godz. 19:00, TVP Historia 2 godz. 19:05

Wielki Polak o wielkim duchu. Jeden z najważniejszych ludzi w dziejach polskiego Kościoła. Człowiek, bez którego jak powiedział Jan Paweł II, nie byłoby Polaka — papieża na Stolicy Piotrowej. Jego spuścizna znacznie wykracza poza ramy Kościoła. Przeciwnik komunizmu, nękany przez aparat bezpieczeństwa, represjonowany, więziony. Swoją bezkompromisową postawą przyczynił się do upadku systemu. Nie potrzebował telewizji ani radia, żeby słuchały go miliony. Jego przesłanie trafiało do serc i umysłów Polaków. Dodawało otuchy. Przez dziesięć wieków, Polska zawsze wierna Bogu, krzyżowi, ewangelii, Kościołowi i jego pasterzom. Taki prymas zdarza się raz na tysiąc lat, powiedział o nim Jan Paweł II. Kardynał Stefan Wyszyński. Wiedzą na temat jego życia i nauczania będą musieli się wykazać uczestnicy tego odcinka teleturnieju.
Reklama

OJCIEC I PASTERZ, emisja 12 września, TVP Historia godz. 19:30, TVP Historia 2 godz. 19:35 oraz TVP Dokument godz. 21:15

Wyjątkowy film dokumentalny poświęcony osobie Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego i jego nauczaniu. Twórcy dokumentu odwiedzili niemal wszystkie miejsca związane z życiem i pracą księdza kardynała. Dwa lata poszukiwań zaowocowały kilkudziesięcioma godzinami nagrań z dziesiątkami osób, które znały prymasa osobiście bądź z nim pracowały. Swoimi wspomnieniami podzielili się m.in. Anna Rastawicka, kard. Kazimierz Nycz, abp Józef Michalik, o. Leon Knabit, aktor Olgierd Łukasiewicz, historycy Paweł Skibiński, Jan Żaryn i Peter Raina. W filmie zobaczymy wiele niepublikowanych do tej pory zdjęć archiwalnych oraz fragmentów homilii, które przybliżą nauczanie prymasa. Dokument przedstawi też przełomowe chwile w jego życiu, w tym lata uwięzienia, kiedy tworzył wielkie programy duszpasterskie obchodów milenijnych oraz pracował nad wyborem kard. Wojtyły na papieża. Zobaczymy również codzienne życie księdza prymasa, co lubił jeść, jak wypoczywał i jaki był na co dzień. To unikalne świadectwo czasów, które powstało przy współpracy z Archiwum na Jasnej Górze, Instytutem Prymasowskim oraz Archiwum Watykańskim.
Reklama

Reżyseria: Piotr Górski

PRYMAS. TRZY LATA Z TYSIĄCA, emisja 12 września, TVP Historia godz.21:05, TVP Historia 2 godz.21:10

Jeden z najważniejszych fabularnych obrazów polskiego kina, przedstawiający historię uwięzienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, przedstawiający początek lat pięćdziesiątych, kiedy komunistyczne władze PRL nasiliły politykę bezwzględnych represji wobec Kościoła katolickiego w Polsce. Pod pretekstem antypaństwowej działalności aresztowano wielu biskupów i księży oraz przeprowadzono konfiskatę znacznej części majątku Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński w publicznych wystąpieniach zdecydowanie przeciwstawił się bezprawnemu postępowaniu władz. Ówczesny Prezes Rady Ministrów Towarzysz Bierut postanowił wyeliminować politycznego przeciwnika i zdecydował o odizolowaniu duchowego przywódcy. W wielkiej tajemnicy Wyszyński został wywieziony z Warszawy i osadzony w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim. Z więzienia w Rawiczu sprowadzony został także ksiądz Stanisław Skorodecki, skazany za naukę religii w szkole. Do Stoczka trafia również siostra Leonia. Ich zadaniem jest składanie relacji ze wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała, a czego UB nie jest w stanie podejrzeć lub podsłuchać…

Reżyseria – Teresa Kotlarczyk

za:www.gosc.pl/doc/7095488.TVP-z-okazji-beatyfikacji-Prymasa-Tysiaclecia-i-Matki-Rozy

***

Znaczki Poczty Polskiej upamiętniające beatyfikacje kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

Poczta Polska wprowadza do obiegu dwa znaczki upamiętniające beatyfikacje Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Emisje obu walorów zaplanowano na 12 września br., dzień uroczystej mszy beatyfikacyjnej. Uroczysta prezentacja znaczków odbyła się dziś w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie z udziałem m.in. metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i prezesa Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach Pawła Kacprzyka.

Poczta Polska, dzięki wydawnictwom filatelistycznym, promuje dorobek dziedzictwa narodowego i upamiętnia wielkich ludzi, którzy na stałe zapisali się na kartach historii Polski – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej. Podkreślił, że postawy oraz działalność Prymasa Tysiąclecia i Matki Czackiej to jednoznaczne świadectwa wartości etycznych i jednocześnie wzory do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Kard. Kazimierz Nycz powiedział podczas uroczystości, że Poczta Polska zawsze upamiętniała znaczkami wymiar religijny wydarzeń w Polsce, wydarzeń kościelnych, na przykład pontyfikat św. Jana Pawła II. – Bardzo cieszę się, że ta podwójna beatyfikacja znajduje swoje odbicie i swoje upamiętnienie w znaczkach Poczty Polskiej – powiedział metropolita warszawski.

W liście do uczestników prezentacji abp Stanisław Gądecki napisał, że beatyfikacja obydwu postaci to wydarzenie epokowe, tak jak epokową była działalność zarówno Prymasa Tysiąclecia, jak niewidomej założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że obydwoje zmagali się z ciemnością, choć różnego rodzaju. Kardynał Wyszyński – z ciemnością totalitarnego systemu, który odbierał Polakom wolność, prawo do samostanowienia oraz godność, prowadząc do zniewolenia i upodlenia poszczególnych osób i całego narodu. Matka Czacka – z ciemnością ludzkich serc, zamkniętych w beznadziei swojego kalectwa oraz z ciemnością ludzkich serc, nieczułych na cierpienie innych.

Na znaczku „Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, autorka projektu – Agnieszka Sobczyńska przedstawiła postać Prymasa Tysiąclecia na tle tłumu wiernych, podczas odprawiania mszy św. na Jasnej Górze.

Znaczek „Beatyfikacja Matki Elżbiety Róży Czackiej”, według projektu autorstwa Bożydara Grozdewa, przedstawia postać założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Na przywieszce, pokrytej wzorem z róż – chrześcijańskim symbolem miłości i cierpienia – znajduje się napis wykonany punktowym pismem brajla: „Matka Czacka”.

za:www.niedziela.pl/artykul/71935/Znaczki-Poczty-Polskiej-upamietniajace

***

Gdzie będzie można obejrzeć beatyfikację kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej na telebimach?

W uroczystościach beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w niedzielę 12 września będzie można współuczestniczyć za pośrednictwem telemostów zlokalizowanych w kościołach w całej Polsce. Będą to m.in. miejsca, związane z postaciami nowych błogosławionych.

W Warszawie telebimy zostaną zainstalowane w trzech miejscach - Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce, kościele Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu i na Grochowie w kościele Najczystszego Serca Maryi.

Telebimy znajdą się wewnątrz kościołów, dlatego w czasie transmitowania uroczystości nie będą sprawowane w tych świątyniach msze święte. Jednak wierni zgromadzeni w tych miejscach będą mogli przyjąć komunię świętą.

Podobnie będzie w podwarszawskich Laskach oraz w Choszczówce, gdzie lubił wypoczywać prymas Wyszyński, a obecnie znajduje się siedziba Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. „To będzie taka «mała beatyfikacja», do której przygotowania trwają już od kilku dni. Przyjdą przede wszystkim nasi sąsiedzi z Choszczówki, którzy pamiętają kard. Wyszyńskiego, jako «sąsiada». Ale będą też inne środowiska z nim związane – mówi Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Księża, którzy zaprosili parafian do współuczestniczenia w beatyfikacji za pośrednictwem telemostu, zwracają uwagę, że to bardzo ważne, aby przeżywać taką uroczystość we wspólnocie. „Zupełnie inaczej przeżywa się taką uroczystość we wspólnocie niż samotnie przed telewizorem. To trochę tak jakbyśmy byli w Świątyni Opatrzności Bożej” – mówi ks. Marcin Ośko z parafii Najświętszego Zbawiciela.

W Archikatedrze Warszawskiej telebim znajdzie się w każdej nawie, a po zakończeniu uroczystości beatyfikacyjnych, oprócz udzielenia komunii, przewidziano błogosławieństwo relikwiami bł. Stefana Wyszyńskiego.

Do kościołów może wejść każdy, dlatego duszpasterze mają nadzieję na liczny udział wiernych. „To wielkie religijne i duchowe wydarzenie, dlatego trzeba je przeżyć we wspólnocie. Mam nadzieję, że wierni odpowiedzą na moje zaproszenie do wspólnego przeżywania beatyfikacji” – mówi ks. Krzysztof Ukleja, proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi na Grochowie.

Telebimy zapewni Biuro Programu „Niepodległa”.

Lista miejsc, w których ustawione będą telebimy:

    Bydgoszcz, Bazylika św. Wincentego a Paulo
    Częstochowa, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
    Kielce, kościół św. Józefa Robotnika
    Kraków, Sanktuarium św. Jana Pawła II
    Laski, przed kaplicą Matki Bożej Anielskiej
    Olsztyn, kościół bł. Franciszki Siedliskiej
    Poznań, kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
    Prudnik, Sanktuarium św. Józefa
    Staszów, kościół Ducha Świętego
    Szczecin, Archikatedra św. Jakuba Apostoła
    Świdnica, katedra św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika

Warszawa:

    Archikatedra Warszawska św. Jana Chrzciciela
    kościół Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny
    kościół Najświętszego Zbawiciela
    Choszczówka, ogrody Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
    Włocławek, katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

za:opoka.news