Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

„Nowoczesność” po hiszpańsku. Publiczne media nie będą już transmitować niedzielnej Mszy Świętej!

Po 36 latach RTVE (hiszpańskie publiczne radio i telewizja) nie będzie już transmitować niedzielnej Mszy Świętej! Dotyczy to także nabożeństw o okazji różnych świąt, których w Hiszpanii jest więcej niż w innych krajach.

Oficjalnie podaje się dwa powody tej decyzji: niechęć sprzyjaniu tylko jednej religii, czyli „neutralność światopoglądową” oraz zbyt wysokie koszty transmisji na żywo, zarówno w TV jak i – co może dziwić – także w radio.

O potrzebie szukania oszczędności poinformowała Rosa Maria Mateo, sprawująca funkcję administratora RTVE od czerwca 2018 roku, czyli od momentu, gdy tekę premiera objął socjalista Pedro Sánchez.

Jak poinformował portal „Religion Confidencial” władze RTVE nie poinformowały Konferencji Episkopatu Hiszpanii o swoich zamiarach dotyczących nietransmitowania Mszy Św.

Warto zaznaczyć, że niedzielna audycja „El día del Señor” (dzień Pana) emitowana od roku 1982 w programie RTVE 2 miała stałą widownie na poziomie 600 tysięcy widzów. Co ciekawe, gdy w marcu 2017 roku część polityków partii Podemos zaproponowała rezygnację z niedzielnych transmisji Mszy Św. liczba telewidzów i radiosłuchaczy zwiększyła się trzykrotnie! Zanotowano niespotykany w historii RTVE wzrost – z  7 procent ogółu widowni do aż 19,3%!

Niestety nawet taki sukces nie dał nikomu do myślenia – transmisja niedzielnych Mszy Św. zniknęła z hiszpańskich mediów publicznych. Według wielu, niestety nieodwołalnie.

za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.