Studenci z Cambridge na tropie rasizmu. Przeszkadza im biel... antycznych posągów

Studenci Cambridge University postanowili włączyć się w ogólnoświatowy trend „walki z rasizmem, supremacją białych i reliktami kolonializmu”. Tym razem dopatrzyli się „rasizmu systemicznego” w... bieli antycznych posągów (a także ich gipsowych odlewów) z Muzeum

Archeologii Klasycznej przy Uniwersytecie Cambridge. W związku ze swoim jakże błyskotliwym spostrzeżeniem zarówno studenci, jak i absolwenci jednej z najstarszych brytyjskich uczelni opublikowali list otwarty, w którym napisali, że „rozpoznali istnienie rasizmu systemicznego w samym sercu sztuki klasycznej”. Jak podaje „The Spectator” z krytyką spotkały się nie tylko oryginalne rzeźby, ale i ich odlewy w gipsie prezentowane na Uniwersytecie, które według nich „sprawiają fałszywe wrażenie braku różnorodności w świecie antycznym”. Jak podają pracownicy Muzeum Archeologii Klasycznej, studenci domagają się także „wyjaśnienia kwestii bieli greckich i rzymskich rzeźb ze zbiorów muzeum”, w której dopatrzyli się reprezentacji „imperializmu, kolonializmu, a także ‘mocno ugruntowanego rasizmu’”.

„To [co zaprezentowali nasi studenci] jest absolutnie niedorzeczne i nielogiczne”, wypowiedział się jeden ze specjalistów z zakresu archeologii klasycznej i historii sztuki, podkreślając, iż wystosowane przez studentów pismo to skutek „upolitycznienia edukacji, a zwłaszcza historii, w której ciągle ktoś się dopatruje ‘imperializmu, kolonializmu i rasizmu’”.

„Antyczne posągi greckich i rzymskich bogów i herosów umieszczone w świątyniach i pałacach w rzeczywistości nie były białe bielą naturalnego marmuru. Były bowiem pokryte olśniewającymi barwnikami i farbami. Plamy i smugi widoczne na wielu antycznych posągach z rejonu śródziemnomorskiego nie są, jak jeszcze do niedawna uważano, wynikiem działania czasu i czynników atmosferycznych, które powodowały przebarwienia, ale pozostałościami po tych jaskrawych barwnikach, którymi były pokryte. Renesansowi i oświeceniowi uczeni i artyści, dla których antyk był niedoścignionym wzorem nie znosili jaskrawych kolorów; woleli zatem uznać, iż antyczne posągi były utrzymane w barwie idealnej olśniewającej bieli”, wyjaśnił uczony.  Podkreślił także, iż poruszane kwestie „imperializmu, rasizmu i kolonializmu” coraz częściej pojawiają się w uniwersyteckiej debacie publicznej, co sprawia, że „środowisko akademickie jest bardziej zainteresowane pozorami niż dociekaniem prawdy, a to z kolei powoduje ‘zafałszowanie historii i stwarzanie problemów, które nigdy nie powinny mieć miejsca”. „Jeśli dyscyplina akademicka i solidna wiedza będą odgrywały drugoplanową rolę w przestrzeni publicznej, studenci zarówno biali jak i czarni będą przegrywać. To co zaprezentowali w liście otwartym byłoby nawet śmieszne, gdyby nie było przerażające”, podsumował uczony.

za:bialykruk.pl

***

Nie jest źle. Okazuje się, że jeszcze trochę i nasze uczelnie będą wzorcem nauki i ...sensu...

kn