Francja: W imię laickiego państwa statua św. Michała zostanie przesunięta o 13 metrów

Stowarzyszenie zajmujące się ochroną rozdziału Kościoła od państwa wniosło do sądu skargę w sprawie figury św. Michała, znajdującej się na należącym do państwa placu przed kościołem w Sables-d'Olonne na zachodzie Francji. Ostatecznie statua zostanie przesunięta o 13 metrów na skrawek placu należący do parafii - podaje we wtorek "Le Figaro".

Skargę w sprawie obecności figury na należącym do państwa placu przed kościołem św. Michała wniesiono jeszcze w 2019 roku, odnosząc się do prawa z 1905 roku dotyczącego rozdziału Kościoła od państwa. W kwietniu bieżącego roku Rada Stanu zażądała od władz miejskich Sables-d'Olonne usunięcia figury.

W poniedziałek proboszcz parafii św. Michała i mer Sables-d'Olonne wspólnie zapowiedzieli przemieszczenie figury na prywatny teren. Statua zostanie przesunięta o zaledwie 13 metrów, pozostanie na tym samym placu, ale na skrawku należącym do parafii, a nie do państwa.

W czerwcu rada miasta przegłosowała sprzedaż diecezji za 3000 euro 53 metrów kwadratowych placu, na potrzeby wybudowania przed kościołem rampy dla osób z niepełnosprawnościami. Statua św. Michała ma być przeniesiona na nieużywaną część należącego do parafii terenu przy rampie. Przeniesienie figury ma nastąpić przed 29 września - świętem Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.

Mer Sables-d'Olonne Yannick Moreau przyznaje, że sprawa figury św. Michała ostatecznie skończyła się dobrze i pozwoliła rzucić światło na dziedzictwo, jakie stanowi statua stworzona w 1935 roku. Jednocześnie podkreśla, że należy przestrzegać prawa. "Mam obowiązek szanowania prawa i decyzji sądu. Po prostu prawo dotyczące laicyzacji zostało wypaczone" - twierdzi.

Moreau uważa, że prawo pozwala "jednocześnie na obecność szopek bożonarodzeniowych w merostwach czy radach departamentalnych, równocześnie zakazując obecności figury św. Michała na placu św. Michała, przed kościołem św. Michała, w dzielnicy św. Michała".

"Nie mogę uwierzyć, że w 2023 roku we Francji burzy się pomniki. Myślałem, że jest to zarezerwowane dla pewnych krajów Bliskiego Wschodu, które chcą przekreślić przeszłość" - oświadczył mer. Podkreślił, że jest "dumny z tego, iż podjął tę walkę w imię mieszkańców Sables-d'Olonne, w imię mieszkańców Wandei i w imię milczącej większości, która ma dosyć patrzenia na to, jak ich kraj poddaje się albo samobiczuje".

za:www.gosc.pl


***

Sąd w Nantes przeciwny św. Michałowi Archaniołowi

Sąd administracyjny w Nantes postanowił 16 grudnia, aby miasto Les Sables d’Olonne w Wandei w ciągu pół roku usunęło figurę świętego Michała Archanioła znajdującą się na Place Saint-Michel, w dzielnicy Saint-Michel, obok Rue Saint-Michel i kościoła Saint-Michel – podaje portal famillechretienne.fr.

Trybunał przychylił się do wniosku stowarzyszenia wolnomyślicieli, uznając, że obecność figury, przedstawiającej św. Michała Archanioła zabijającego smoka, a obecnej na placu decyzją władz miasta od 16 października 2018 r. narusza świeckość państwa. Obecny mer Les Sables d’Olonne, Yannick Moreau zapowiedział, że miasto będzie się odwoływać.

„Sądy w naszym kraju mają inne rzeczy do roboty niż rozpatrywanie obraźliwych żądań radykalnych ideologów laickich, którzy podżegają do tzw. cancel culture, czyli kultury unieważniania i którzy dążą do demontażu jeden po drugim tysiącletnich więzi kulturowych, które ukształtowały naszą zbiorową tożsamość” – stwierdził prawicowy polityk.

„Dzień po niedopuszczalnym akcie wandalizmu na miejskiej figurze Matki Bożej i w przeddzień świąt Bożego Narodzenia, te ataki na nasze chrześcijańskie korzenie i kulturę są dokuczliwe” – dodał mer nadatlantyckiego kurortu.

Władze miasta podkreśliły, że pomnik należy do dziedzictwa kulturowego tego miejsca. Jest on bowiem zainstalowany na Place Saint-Michel, naprzeciwko kościoła Saint-Michel, obok audytorium Saint-Michel i rue Saint-Michel, w dzielnicy Saint-Michel.

Jeśli apelacja się nie powiedzie, prawnik gminy nie wyklucza skierowania sprawy do Rady Stanu, która we Francji pełni funkcję kontrolną wobec działań administracji i jest najwyższym organem sądownictwa administracyjnego. W podobnym przypadku w regionie w latach 2012-2016, rada departamentu uzyskała w końcu po odwołaniu się do Rady Stanu pozwolenie na zainstalowanie świątecznego żłóbka w sali rady departamentu Wandei.

za:www.gosc.pl