Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Apel Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w sprawie projektu zniesienia Funduszu Kościelnego

Ważny apel do posłów - o powstrzymanie coraz bardziej antyklerykalnej władzy. Polscy misjonarze bez ubezpieczenia? Misje to nie tylko niesienie Ewangelii, ale także pomoc - edukacyjna, społeczna, gospodarcza.
O nielikwidowanie ubezpieczeń 2170 polskich misjonarzy zaapelował bp ełcki Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W liście do posłów na Sejm hierarcha stwierdził, że takie będą skutki likwidacji Funduszu Kościelnego.
"Pozbawienie zwrotu kosztów z tytułu ubezpieczenia będzie powrotem do niechlubnych praktyk z okresu PRL-u, kiedy duchowni i osoby związane z Kościołem, jako obywatele drugiej kategorii, byli marginalizowani i skazywani na samotne borykanie się z problemami natury medyczno-socjalnej" - stwierdza bp Mazur.
Publikujemy treść apelu bp Jerzego Mazura:

Apel Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji
w sprawie projektu zniesienia Funduszu Kościelnego
Szanowne Panie Posłanki i Panowie Posłowie!
Jako Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji pragnę wyrazić ubolewanie i niepokój, z powodu planów Rządu mających na celu tzw. „usamodzielnienie" opłat ubezpieczeniowych za księży i siostry zakonne przez Kościół! Apeluję do Was o podjęcie decyzji, które wezmą w obronę misjonarzy i misjonarki uznawanych za autentycznych ambasadorów polskości w krajach misyjnych!
Pragnę zauważyć, że proponowana zmiana uderzy przede wszystkim w 2170 polskich misjonarzy i misjonarek, pracujących w Afryce, Ameryce Południowej, Azji i Oceanii. Prowadzą oni - oprócz działalności ewangelizacyjnej - także misję cywilizacyjną: edukacyjną, medyczną i charytatywno-humanitarną. To dzięki ich pracy i poświęceniu, a także ogromnej ofiarności katolickiego społeczeństwa, obok stacji misyjnych działają szkoły i szpitale, ochronki i przychodnie lekarskie, apteki, domy opieki, leprozoria. To dzięki misjonarzom w dzielnicach nędzy wielkich miast dzieci ulicy znajdują w schroniskach oparcie, pomoc i atmosferę rodzinnego domu. To dzięki pracy i ofiarnemu działaniu wszystkich misjonarzy i misjonarek, słowo „Polska” jest znane w afrykańskim buszu i w wysokich Andach, a biel i czerwień polskiej flagi - to kolory nadziei dla tysięcy najuboższych tego świata.
Państwo polskie wspiera misjonarzy, tych, którzy są autentycznymi ambasadorami polskości, właśnie możliwością opłacania symbolicznej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tzw. Funduszu Kościelnego. Czy trzeba koniecznie odebrać to świadczenie jako „przywilej" - tym, którzy sławią nasz naród w 94 krajach świata. W wyniku zniesienia Funduszu Kościelnego zostanie im odebrane to najbardziej elementarne świadczenie, dzięki któremu mogą podejmować leczenie w kraju. Czy tak się stanie - zależy od Was, Szanowni Posłowie, Panie i Panowie. Proszę Was, nie pozwólcie, by pozbawiono podstawowej ochrony tych pracujących z pełnym poświęceniem dla Boga i bliźniego. Pozbawienie zwrotu kosztów z tytułu ubezpieczenia będzie powrotem do niechlubnych praktyk z okresu PRL-u, kiedy duchowni i osoby związane z Kościołem, jako obywatele drugiej kategorii, byli marginalizowani i skazywani na samotne borykanie się z problemami natury medyczno-socjalnej.
Pozostaje mi wyrazić wiarę w poczucie sprawiedliwości Pań Posłanek i Panów Posłów
Bp Jerzy Mazur SVD
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji
Warszawa, 2 marca 2012

Copyright © 2017. All Rights Reserved.