Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Eutanazja toruje sobie drogę w Europie

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że państwo niemieckie naruszyło prawa męża ofiary eutanazji, nie rozpatrując jego prośby o pomoc w samobójstwie żony. Jak informuje pro-life Human Life International – Polska mężczyzna zakwestionował obowiązujący w Niemczech prawny zakaz aktywnej pomocy w samobójstwie. Jego sparaliżowana żona „musiała” wyjechać do Szwajcarii, aby tam umrzeć po zażyciu trucizny w eutanazyjnej placówce organizacji Dignitas. Kobieta - po wypadku, któremu uległa w 2002 r. – była sztucznie wentylowana i wymagała stałej opieki pielęgniarskiej. Rzekomo chciała zakończyć swoje życie. W listopadzie 2004 r. wystąpiła do Federalnego Instytutu Leków i Wyrobów Medycznych (BfArM) o zgodę na zakup śmiertelnej dawki środków nasennych. Prośba została odrzucona i małżonkowie nie mieli możliwości odwołania się do sądu od decyzji BfArM.

Sędziowie Trybunału wprawdzie nie wypowiedzieli się o samym zakazie samobójstwa wspomaganego, ale stwierdzili, że niemieckie sądy powinny były zbadać skargę mężczyzny, który domagał się zgody na legalne uśmiercenie żony. W opinii Trybunału, sądy, odrzucając skargę jako bezzasadną z przyczyn prawnych „naruszyły 8 artykuł Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego)”. Trybunał nakazał Niemcom wypłatę skarżącemu odszkodowania w wysokości 2,5 tys. euro oraz pokrycie kosztów sądowych, które wyniosły ponad 26 tys. euro.

Już w czterech z 42 państw członkowskich Rady Europy prawo zezwala lekarzom na przepisanie pacjentowi takiej dawki leków, która umożliwia dokonanie samobójstwa – samodzielnie lub z pomocą innych.

MM

za: http://www.naszdziennik.pl (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.