Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nadawcy staną przed komisją?

W sprawie postawienia członków KRRiT przed Trybunałem Stanu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozważa wezwanie na świadków szefów firm, które ubiegały się o koncesje na MUX-1. Wczoraj zeznawała była szefowa departamentu koncesyjnego KRRiT.(Agnieszka Ogrodowczyk -kn ) Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przesłuchała wczoraj Agnieszkę Ogrodowczyk, byłą dyrektor Departamentu Koncesyjnego, a obecnie szefową Departamentu Strategii Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ogrodowczyk koordynowała proces weryfikacji wniosków koncesyjnych nadesłanych przez nadawców na pierwszy konkurs o przyznanie miejsc na MUX-1 w 2011 roku. Zeznawała przed komisją w charakterze świadka w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka oraz członków Krajowej Rady: Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego, w związku z naruszeniem Konstytucji i ustaw podczas postępowania koncesyjnego dotyczącego MUX-1. Przesłuchanie trwało półtorej godziny. Treść zadawanych pytań i składanych wyjaśnień objęta jest tajemnicą. Dzisiaj komisja przesłucha dwóch kolejnych świadków: Stanisława Celmera, dyrektora Departamentu Reklamy KRRiT, oraz Małgorzatę Szelachowską, dyrektor Biura KRRiT.

Komisja zdążyła dotąd przesłuchać czterech członków Krajowej Rady objętych wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu oraz czterech świadków, w tym trzech reprezentujących Fundację Lux Veritatis – o. dr. Tadeusza Rydzyka, dyrektora finansowego Lidię Kochanowicz oraz jedną z pracownic Fundacji. Ogrodowczyk jest pierwszym świadkiem z grona pracowników KRRiT.

Należy przypomnieć, że była szefowa Departamentu Koncesyjnego KRRiT była kluczową postacią śledztwa wszczętego przez prokuraturę na wniosek Fundacji Lux Veritatis w związku z podejrzeniem nadużycia uprawnień i łapownictwa biernego. Prokuratura umorzyła to postępowanie. Postanowienie w tej sprawie jest nieprawomocne. Fundacja odwołała się do sądu, podnosząc, że prokurator nie skonfrontował zeznań świadków z materiałami z postępowania koncesyjnego i nie ocenił wiarygodności zeznań. Wiceprzewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Andrzej Duda (PiS) odmówił odpowiedzi, czy kwestie podnoszone w śledztwie były przedmiotem zainteresowania komisji w toku przesłuchania świadka.

– Mogę powiedzieć tyle, że znam tę sprawę, pisały o niej media. Jako komisja nie mamy dostępu do treści zeznań składanych w śledztwie – zaznaczył.

Komisja ma jeszcze przesłuchać co najmniej kilkunastu świadków. – Lista nie jest zamknięta. W każdej chwili komisja może zdecydować o wezwaniu dodatkowych świadków lub ponownym wezwaniu świadka – wyjaśnił wiceprzewodniczący Duda.

Z naszych informacji wynika, że komisja rozważa wezwanie w charakterze świadków przedstawicieli firm, które ubiegały się o koncesje na MUX-1 w pierwszym konkursie.

– Świadkowie nie uchylają się od stawiennictwa na komisji. Pracujemy bardzo intensywnie, posiedzenia odbywają się systematycznie i zgodnie z harmonogramem – zapewnił wiceprzewodniczący Duda.

Małgorzata Goss

za:www.naszdziennik.pl (pkn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.