Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Formatowanie umysłów




Spopularyzowane przez Marshalla McLuhana pojęcie tworzonej przez media „globalnej wioski” wciąż nabiera nowych znaczeń, wraz z postępami i kolejnymi wcieleniami komunikacyjnej rewolucji. Media masowe to dziś nie tylko możliwość odbioru informacji w skali światowej, ale jej współtworzenia, komentowania, moderowania w internecie. Każdy może zaistnieć. „Globalna wioska” wciąga i potrafi także bezwzględnie wykorzystać, bo najczęściej rządzi się brutalnymi prawami rynku czy politycznej walki, a poczucie wolności i wspólnoty, które niesie, bywa iluzoryczne. Choćby kształt polskiej mediosfery obnaża fałsz hasła o „wolnych mediach” i „swobodnym dostępie do informacji”. 25 lat po tzw. transformacji na multipleksie po zaciekłej batalii znalazł się jeden nadawca katolicki – Telewizja Trwam, a wszystkie pozostałe stacje telewizyjne są tubą propagandową układu władzy.

W większości tradycyjnych i internetowych mediów toczy się nieustanna walka przeróżnych politycznych, ideologicznych i ekonomicznych lobby, gra o wpływy, klientów i popleczników. Wolność mediów jest wolnością ich właścicieli, którzy niejednokrotnie bezkarnie poddają całe narody manipulacjom i perfidnym kłamstwom, wykorzystując pasywność odbiorców i bierne przyjmowanie aplikowanych łopatą do głowy treści. „Dla mnie najpoważniejszymi grzechami mediów są te, które są związane z kłamstwem, nieprawdą. Jest ich trzy: dezinformacja, oszczerstwo i obmowa” – mówił Ojciec Święty Franciszek do członków stowarzyszenia CORALLO, które zrzesza lokalnych nadawców radiowych i telewizyjnych we Włoszech. Najgroźniejszym z tych grzechów jest według Papieża dezinformacja – przekazywanie jedynie części, wygodnych dla danego środowiska faktów, co prowadzi do fałszywych sądów u odbiorców. Dezinformując, media wchodzą w rolę czwartej władzy i tworzą rzeczywistość (polityczną, ideową), zamiast ją opisywać i komentować.

Subtelniejszym, acz równie niebezpiecznym, aspektem wpływu mediów na nasze życie jest sugestywne promowanie określonych wzorców, stylów bycia, przedmiotów pożądania etc. Kuriozalne, że dla wielu Polaków naczelnym życiowym autorytetem jest pani Kasia czy Basia z ulubionego serialu, „szczęśliwa” posiadaczka trzeciego męża, czas wolny spędzająca w spa, której głównymi problemami są złamany paznokieć i zbędny kilogram. Sączące się z mediów hedonizm, materializm i jawny lub praktyczny ateizm są chlebem powszednim milionów ludzi na całym świecie. Wyrywać siebie i innych z systemu medialnego ogłupiania prowadzącego do współczesnego poddaństwa to zadanie dla katolików. W jakim punkcie byłby dziś cały ruch homoseksualny, gdyby nie jego wieloletnie lansowanie w mediach? Więcej, jestem przekonana, że gdyby nagle z dnia na dzień czołowe światowe tytuły i telewizje wszczęły gwałtowną krytykę gejowskich postulatów, społeczne sympatie także szybko by się od nich odwróciły.

Zawartość gazet, czasopism, programów radiowych, telewizyjnych i internetowych to najczęściej przekaz de facto jednokierunkowy. Od twórców do odbiorców. Nie może nas zmylić zastosowanie interaktywnej czy społecznościowej technologii. Przebija się zawsze punkt widzenia redakcji, właściciela, powiązanego z nimi polityka („medium jest informacją”, M. McLuhan). Tak się będzie działo, dopóki jedynym czynnikiem „oddziaływania” odbiorcy na medium jest skuteczność reklamy.

Media nas nie zbawią, to tylko narzędzie, ale jakże skuteczne w dziele ewangelizacji i przekonywania świata o prawdzie. Do świadectwa wiary w świecie mediów i cyberprzestrzeni wzywają nas Benedykt XVI i Ojciec Święty Franciszek. Bo wszędzie tam, gdzie jest człowiek, musi być prawda i Chrystusowe orędzie, a dziś „świat cyfrowy nie jest światem paralelnym ani czysto wirtualnym, lecz dla wielu ludzi, zwłaszcza najmłodszych, stanowi część codziennej rzeczywistości” (Benedykt XVI, Orędzie na 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, 2013).

Jako chrześcijanie nie możemy pozostać z boku toczącego się życia. Mamy już w Polsce katolicką, ogólnodostępną telewizję, radio, pisma. Wszystkie te dzieła w duchu odpowiedzialności przekazują prawdę zarówno o codziennych wydarzeniach, jak i o wielkich wyzwaniach naszych czasów, o których inni dezinformują lub milczą, jak obrona życia, kwestie bioetyczne, gender.

Wciąż jednak trzeba modlić się i zabiegać o pomnażanie tego dobra. I o wiarę, że Pan Bóg posługuje się nami jako dziennikarzami, artystami, przedsiębiorcami, politykami. Bóg zawsze się z nami komunikował, mówił do ludzi. W przeszłości zrozumiał to św. Maksymilian Maria Kolbe i zainicjował ambitny program tworzenia katolickich środków komunikacji. Jego rozmach może budzić podziw nawet dziś – święty myślał na przykład o własnej sieci dystrybucyjnej wykorzystującej samoloty. Fantazje? Bynajmniej. Jaka byłaby nasza wiara, gdybyśmy planowali tylko to, co możemy w danej chwili osiągnąć własnymi siłami?

Beata Falkowska

za:www.naszdziennik.pl/wp/73644,formatowanie-umyslow.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.