Nie będzie zmian w kodeksie wyborczym.

PO-PSL odrzuciły projekt obywatelski

W środę Sejm głosami PO-PSL odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Projekt, pod którym podpisało się 130 tys. obywateli, przewidywał m.in. zniesienie głosowania korespondencyjnego, dopuszczenie rejestracji pracy komisji wyborczej, wprowadzenie transmisji z lokalów wyborczych, dopuszczenie do obsługi wyborów tylko systemów komputerowych, mających serwery na terenie Polski.

Projekt odrzucono w pierwszym czytaniu. Za jego odrzuceniem głosowało 233 posłów, 179 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Projekt „Uczciwe wybory“ przygotowała Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza. Zawierał on część rozwiązań z projektu PiS odrzuconego przez Sejm w ubiegłym roku. W akcję włączyły się także kluby „Gazety Polskiej”. W preambule ustawy jej pomysłodawcy uzasadnili potrzeby zmian następująco: „Bezprecedensowość wyborów samorządowych 2014 roku można sprowadzić do skandalu, który zszokował opinią publiczną. W XXI wieku, w dużym kraju położonym w środku Europy, z powodu awarii systemu informatycznego, przez prawie 2 tygodnie od dnia wyborów nie mogliśmy poznać oficjalnych wyników wyborów. Ogłoszone po tym czasie wyniki do sejmików wojewódzkich i rad powiatów ujawniły, że co piąty wyborca oddał głos nieważny, a w niektórych okręgach liczba głosów nieważnych sięgała 40 proc.”.

Projekt ustawy przewidywał m.in.:

Zniesienie głosowania korespondencyjnego. Wnioskodawcy uznali, że ono w istotny sposób zwiększa ryzyko nieprawidłowości.

Wprowadzenie karty do głosowania, która byłaby pojedynczą kartą zadrukowaną tylko po jednej stronie i opatrzoną pieczęcią obwodowej komisji wyborczej, a ponadto hologramem umieszczanym na karcie podczas wydawania jej wyborcy przez komisję. Również karta miałaby zawierać czytelną informację o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu.

Projekt przewidywał wprowadzenie rejestrowania pracy komisji za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk w dniu głosownia przed otwarciem i po zamknięciu lokalu wyborczego.

Projekt wprowadzał instytucję transmisji z lokalu wyborczego w dniu wyborów

Przewidywał wprowadzenie przejrzystych urn i kopert, mających na celu zapewnienie tajności głosowania.

Wprowadzał zmiany w skład Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), członkami której mieliby być sędziowie (po jednym) – zgłaszani przez Prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uzupełniać jej skład miałyby osoby rekomendowane przez kluby poselskie. Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej nie mogliby należeć do partii politycznych. Ponadto musieliby posiadać uprawnienia sędziowskie.

W projekcie wnioskodawcy proponowali, aby urządzenia techniczne i oprogramowanie służące elektronicznej obsłudze czynności związanych m.in. z ustalaniem wyników głosowania, wyników wyborów, sporządzania i przekazywania danych z protokołów były usytuowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i były w wyłącznej dyspozycji Państwowej Komisji Wyborczej oraz Krajowego Biura Wyborczego.

za:http://niezalezna.pl/67485-nie-bedzie-zmian-w-kodeksie-wyborczym-po-psl-odrzucily-projekt-obywatelski

***

Przygotowanie do najbliższych wyborów parlamentarnych?...
Władzy raz zdobytej...


k