Biskup zacytował fragment ze Starego Testamentu. Teraz ma kłopoty


Szwajcarski biskup Vitus Huonder na spotkaniu pt. „Radość w wierze” zorganizowanym w niemieckiej Fuldzie mówił o małżeństwie i rodzinie. Mówił także o homoseksualizmie, posługując się - między innymi - cytatami ze Starego Testamentu. Został za to ostro zaatakowany przez homoaktywistów. Przez liberalnych „katolików” też.


Biskup Vitus Huonder ze szwajcarskiego Chur poświęcił wykład w Fuldzie kwestii małżeństwa, seksualności i rodziny. Cytował między innymi z Księgi Kapłańskiej: Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość! (18, 22), Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli (20, 13).


Biskup wskazał, że cytaty te „mogłyby wystarczyć, by nadać właściwy kierunek problemowi homoseksualizmu z religijnego punktu widzenia”. Dodał, że wypowiedź biblijna ma też ogromne znaczenie dla definicji małżeństwa i rodziny. „Nie ma żadnej różnorodności modeli małżeństwa i rodziny” – zauważył. Inne stanowisko jest „atakiem na Stworzyciela”.


Wkrótce wykład biskupa skrytykowała szwajcarska organizacja gejowska - „Różowy Krzyż”. W wydanym oświadczeniu homoaktywiści piszą o „ataku frontalnym” i „mowie nienawiści”. Sugerują postawienie hierarchy przed sądem.


Sam bp Huonder wyjaśnił w odpowiedzi na te zarzuty, że cytował jedynie kilka „niewygodnych passusów” ze Starego Testamentu, które dotyczą generalnie małżeństwa, seksualności i rodziny. Nie chciał poniżać osób homoseksualnych.


Przeciwko biskupowi opowiedziała się też organizacja „Dosyć” z Zurychu. Związek, który składa się z rozmaitych katolickich (?) organizacji, opowiada się za „reformą” nauczania Kościoła. Zdaniem przedstawicieli tej struktury cytowanie Starego Testamentu, który określa homoseksualizm mianem „obrzydliwości”, jest skandalem. To „nieodpowiedzialne i okrutne” zachowanie – podkreślają progresiści.


Biskupa Huondera skrytykował ponadto biblista i dominikanin - Adrian Schenker z Fryburga. W jego ocenie szwajcarski hierarcha nie zrozumiał, że sięgając do cytowanych przezeń cytatów trzeba dokonać... gruntownej hermeneutyki.

za:www.pch24.pl/biskup-zacytowal-fragment-ze-starego-testamentu--teraz-ma-klopoty,37425,i.html#ixzz3i9J9LoO5