Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Demokracja zwycięża

Brexit to dobra wiadomość dla Polski, ponieważ obecnie trudniej będzie Unii Europejskiej wtrącać się w wewnętrzne sprawy państw członkowskich. Nie sądzę, by teraz, gdy przetrwanie Unii jest niepewne, Trybunał Konstytucyjny wciąż był priorytetem dla brukselskich eurokratów. Co do USA, czeka nas zawarcie osobnych umów handlowych z angielskimi kuzynami i biznes będzie się kręcił. Zapewne podobnie uczyni większość krajów Unii i spoza niej, ponieważ dla każdego najważniejsza jest swoboda wymiany handlowej (dlatego przecież powstała pierwotna wspólnota, zanim przekształciła się w „tyranię elit”). O warunkach nowych umów będą decydowały tylko strony je zawierające. Skończy się jazda Francji i Niemiec na grzbietach dwu tuzinów pozostałych gospodarek europejskich. Demokracja zwycięża i w dłuższej perspektywie, po pewnym okresie turbulencji reorganizacyjnych (w moim przekonaniu krótkotrwałych), Polska wyjdzie z tego kryzysu silniejsza, jako solidny partner gospodarczy dla reszty Europy – w tym Wielkiej Brytanii. Miniony czwartek był wielkim dniem dla wszystkich, którzy cenią sobie wolność. A nikt jej nie ceni tak jak Polacy. Na zdrowie, Polsko!

Matthew Tyrmand

za:niezalezna.pl/82580-demokracja-zwycieza

***

Dwa odmienne projekty dla Unii po Brexicie

Europejscy „federaliści” będą teraz próbowali zacieśniać polityczną integrację Unii Europejskiej i będą chcieli jak najszybciej wyrzucić z niej Wielką Brytanię, o czym od dawna marzyli. Tylko że im się taka Unia nie uda, ponieważ w swoich krajach nie mają dla niej poparcia większości obywateli.

Polska ma więc szansę stać się liderem wśród zwolenników Unii szanującej suwerenność narodów, z zachowaniem istniejących instytucji i najbardziej pożądanych obszarów współpracy. Polska przejmie też po Wielkiej Brytanii rolę najlepszego sojusznika USA wewnątrz UE. Z tych dwóch powodów można się spodziewać, że nasilą się ataki na nią ze strony lewicy i liberałów. Już daje się słyszeć głosy w „starej” Unii, żeby budować bardziej federalny twór w gronie krajów założycieli starej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, gdyż w powiększonej Unii nie sposób się dogadać. Jest to stara śpiewka, ale jak to pogodzić z ogromnym wzrostem eurosceptycyzmu w byłych krajach EWG? Paradoksalnie, to społeczeństwa byłego bloku wschodniego, które miałyby być wykluczone z tego projektu, są dziś najbardziej prounijne.

Olivier Bault

za:niezalezna.pl/82562-dwa-odmienne-projekty-dla-unii-po-brexicie

Copyright © 2017. All Rights Reserved.