Publikacje polecane

Jest alternatywa dla in vitro!

Ośrodki kompleksowego leczenia niepłodności już za kilka miesięcy będą pomagać parom, które bezskutecznie starają się o dziecko. O rządowym programie kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego pisze poniedziałkowa „Gazeta Polska Codziennie”.

Pierwsza placówka prowadząca rządowy program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego powstała już pod koniec 2016 roku. Klinika Diagnostyki i Leczenia Niepłodności została otwarta przy łódzkim Centrum Zdrowia Matki Polki i jest pierwszym z 16tu planowanych tego typu ośrodków. Wprawdzie pełen zakres opieki klinika będzie oferować od przełomu marca i kwietnia br., to już w tej chwili placówka oferuje pomoc diagnostyczną.

Zgodnie z założeniami rządowego programu, placówki takie jak ta w CZMP, będą parom starającym się o potomstwo oferować kompleksową opiekę 6-7 lekarzy w tym specjalistów położnictwa, ginekologii, ale również endokrynologi, andrologii, immunologii, psychologii czy urologii i genetyki. Jak podkreśla w wypowiedzi dla „GPC” specjalista CZMP, ginekolog prof. Krzysztof Szafilk, lekarze dużo więcej uwagi mają poświęcać mężczyźnie, który obecnie najczęściej jest „niedodiagnozowany”. Ośrodki mają oferować pełną diagnostykę w warunkach ambulatoryjnych i szpitalnych. Pacjenci będą mieli dostęp do badań zarówno inwazyjnych, jak i nieinwazyjnych, oraz do zabiegów operacyjnych.

Rządowy program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego, powstał w miejsce realizowanego przez koalicję PO-PSL trzyletniego programu in vitro, którego wyniki jeszcze nie są znane. Jak pisze „GPC”, najprawdopodobniej w marcu dowiemy się ile urodzeń przyniosło finansowane z budżetu państwa zapłodnienie pozaustrojowe. Po zakończeniu programu in vitro, niektóre z samorządów dofinansują tę procedurę. Taką decyzję zapowiadają m.in. władze Warszawy.

Na realizację programu przewiduje się w budżecie państwa środki w wysokości ok. 80 mln złotych. Dodatkowo planowane jest pozyskanie ok. 21 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego

za:www.fronda.pl/a/polska-w-remoncie-jest-alternatywa-dla-in-vitro,86128.html