Publikacje polecane

Stanowczo. Minister Witek komentuje wypowiedzi Adama Bodnara: "Niestosowne to mało powiedziane, są skandaliczne"

 Minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek określiła w piątek wypowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara jako skandaliczną. Bodnar krytykował działania policji podczas zatrzymania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: RPO tłumaczy swoje stanowisko ws. zatrzymania Jakuba A.: Rzecznik nie może kierować się emocjami społecznymi. Odpowiada też RPD

CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Loranty: „Oświadczenie w sprawie Jakuba A. jest piarową zagrywką, żeby pan prof. Bodnar mógł pokazać się pod koniec kadencji”

Uważam, że to skandaliczna wypowiedź - powiedziała PAP i TVP Witek w Bratysławie, gdzie uczestniczyła w spotkaniu szefów MSW państw Grupy Wyszehradzkiej.

Mówił o upokorzeniu aresztowanego, ja bym powiedziała, że to jest upokorzenie dla rodziny tej dziewczynki— stwierdziła Witek. Zwróciła uwagę, że w sobotę odbędzie się pogrzeb Kristiny, a słowa Bodnara zostały wypowiedziane na kilka dni przed tą uroczystością.
Niestosowne to mało powiedziane, są skandaliczne, bo sąd, decydując o areszcie dla oskarżonego, nie dopatrzył się żadnych naruszeń ze strony policji— mówiła minister. Witek dodała, że może jedynie podziękować polskiej policji za sprawne i skuteczne działanie, zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowano w środę komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur - którego zadania wykonuje RPO - dotyczący okoliczności aresztowania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny. Według Adama Bodnara użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy, stanowiły przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa.

Jak zaznaczył RPO, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu. Oświadczenie RPO zostało skrytykowane m.in. przez niektórych polityków.

kpc/PAP
autor: Zespół wPolityce.pl

za: https://wpolityce.pl