Publikacje polecane

Girzyński: Powstanie Warszawskie wróciło na właściwe miejsce w historii

Polacy mają inne spojrzenia na walkę o Polskość i mają inne spojrzenie na klęski, które również trzeba ponosić. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy wielkim i dumnym państwem – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info historyk, poseł PiS dr Zbigniew Girzyński.

Stefczyk.info: 61 proc. badanych Polaków uważa, że Powstanie Warszawskie było potrzebne i dobrze, że doszło do jego wybuchu. Czy to pozytywna wiadomość dla wszystkich ludzi walczących o pamięć dla tamtych wydarzeń?

Zbigniew Girzyński: Myślę, że to nagroda za 10 lat bardzo ciężkiej pracy, która została wykonana od momentu 60-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a następnie utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie wróciło na właściwe miejsce w historii Polski i należy się z tego cieszyć.

Jednak wciąż Powstanie Warszawskie ma wielu krytyków. Dlaczego?

Jest wiele osób, które chcą pamięć o powstaniu odwrócić, albo zahamować proces szerzenia wiedzy o nim. Przykładem może być pan minister Sikorski, który na twitterze wypisuje różne brednie dotyczące powstania, a z drugiej strony mamy publicystów – takich jak Piotr Zychowicz, którzy uważają, że powstańczy czyn był błędem. Ludzie, jednak uodpornili się na różnego rodzaju propagandę, czy niekoniecznie udaną publicystykę.

Czy poprzez krytyczną publicystykę nt. powstania, można odwrócić ten pozytywny dla niego trend?

Myślę, że nie. Ja nawet cenię tego typu publicystykę, gdyż skłania ona do myślenia, choć diametralnie się nie zgadzam z poglądami prezentowanymi przez kilku historyków czy publicystów. Na szczęście Polacy mają inne spojrzenia na walkę o Polskość i mają inne spojrzenie na klęski, które również trzeba ponosić. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy wielkim i dumnym państwem.

Czy zasługi dotycząca pamięci o Powstaniu Warszawskim możemy zawdzięczać śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu?

Bez wysiłku prezydenta w utworzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, bez obchodów 60-lecia wybuchu tego wydarzenia – sprawa wyglądałaby diametralnie inaczej. Chwała prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za jego dzieło polityczne jakim było przywrócenie pamięci o tamtych wydarzeniach.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

za:www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/girzynski-powstanie-warszawskie-wrocilo-na-wlasciwe-miejsce-w-historii-,11288874838#ixzz38zJlZZW1


***

Zob. też: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/publikacje-czlonkow-ol-ksd/763-krzysztof-nagrodzki-polacy-do-broni-kolejna-rocznica-powstania-warszawskiego


***

Dni Powstania


1 sierpnia, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Muzeum Armii Krajowej wraz z Instytutem Pamięci Narodowej organizują kilka imprez, które przypomną to ważne dla Polaków wydarzenie.

Chętni będą mogli zobaczyć rekonstrukcję historyczną, a także wystawę zatytułowaną  „Dni Powstania”. Organizatorzy zaplanowali także wykład dr. Macieja Korkucia z IPN oraz projekcję filmu „Powstanie Warszawskie” w reżyserii Krzysztofa Langa.

Program rozpocznie się w piątek, 1 sierpnia, o godz. 19.00 przed budynkiem muzeum przy ul. Wita Stwosza 12. Wśród cegieł i gruzu oraz dźwięków petard i odgłosów karabinów MG42 będzie można zobaczyć, jak mógł wyglądać atak powstańców na posterunek niemiecki. Zadbają o to grupy rekonstrukcji historycznej. Jak informuje Piotr Koziarz z Muzeum AK, po pokazie w siedzibie muzeum nastąpi otwarcie wystawy „Dni Powstania”.

– Na dziedzińcu zwiedzający będą mogli poczuć atmosferę, jaka towarzyszyła mieszkańcom stolicy oraz powstańcom przez 63 dni. Na ekspozycję składa się 35 paneli informacyjnych oraz siatki z wielkoformatowymi zdjęciami i kroniki powstańcze, które będzie można zobaczyć w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Tego dnia zapraszamy również do auli na wykład dr. Macieja Korkucia z IPN oraz pokaz filmu „Powstanie Warszawskie” – mówi Koziarz.

Dla chętnych pracownicy muzeum 1 i 2 sierpnia organizują także spacer śladami Powstania Warszawskiego po Krakowie. Przechadzka rozpocznie się o godz. 15.00 na ul. Grzegórzeckiej i poprowadzi ją pracownik Muzeum AK. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie udziału pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Małgorzata Pabis

za:www.naszdziennik.pl/polska-kraj/88161,dni-powstania.html