Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

Pielgrzymka dziennnikarzy

„Wzajemna troska i odpowiedzialność – kapłan, dziennikarz” – pielgrzymka dziennikarzy na Jasną Górę
Po raz ósmy na Jasną Górę pielgrzymują dziś dziennikarze katoliccy. Przedstawiciele m.in. prasy, telewizji i radia modlą się o światło Ducha Świętego w służbie prawdzie.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze w intencji dziennikarzy. Eucharystii przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Następnie o godzinie 13:20 odbędzie się spotkanie dyskusyjne w Kaplicy Różańcowej.

Pielgrzymujemy, aby dziękować i prosić – podkreśliła Anna Dąbrowska, sekretarz Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

    – Dziękować za możliwość pełnienia tej posługi. Dziękować za to, że mamy gdzie realizować swoje pomysły na ten zawód i dziękować za światło Ducha Świętego. Będziemy prosić o wstawiennictwo, opiekę, o to, żeby te nasze sumienia wytrzymywały próbę czasu, żebyśmy nie dali się zwieść tylko broniły prawdy w takiej formie jaką ona jest. Bez żadnych półprawd czy prawd wygodnych tylko takiej prawdy jaką jest, której powinniśmy strzec, a która wypływa z Ewangelii – akcentowała Anna Dąbrowska.

Tegoroczne hasło pielgrzymki to słowa: „Wzajemna troska i odpowiedzialność – kapłan, dziennikarz”. Jej organizatorami są: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Po raz pierwszy pielgrzymka odbyła się w 2012 r.(*)

RIRM
----------------
* Przypomnijmy, iż inicjatywa wyszła - nie chwaląc się :-) - przed laty z Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, z błogosławieństwem JE bp. Adama Lepy. Zaprosiliśmy do udziału Koleżanki Kolegów z SDP-którzy przyjęli je bez wahania (pamiętam mój telefon do red. Krzysztofa Skowrońskiego), oraz zachęciliśmy dziennikarzy niezrzeszonych.

Na  Jasną Górę delegowaliśmy ks. Romana Piwowarczyka do ustalenia szczegółów z oo.Paulinami. Ksiądz Roman wrócił i rzekł krotko: Załatwione. I tak to się zaczęło.

Raduje się serce raduje się dusza, iż te peregrynacje weszły już na stałe-mam nadzieję-do kalendarza pielgrzymkowego.

Kolejny raz daję pod rozwagę myśli, iżby rozszerzyć ten zwyczaj-pro publico bono-na inne miejsca objawień i kultu - np. Gietrzwałd, Licheń, Siekierki w Warszawie, Szczyrk, Wąwolnica, Kalwaria Zebrzydowska i Pacławska i inne

Krzysztof Nagrodzki

***

Pielgrzymka dziennikarzy katolickich na Jasną Górę

Czy współczesnemu człowiekowi nie grozi zaćmienie sumień? – pytał za św. Janem Pawłem II w homilii w kaplicy Cudownego Obrazu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu Konferencji Episkopatu Polski podczas pielgrzymki dziennikarzy katolickich, która odbyła się 26 października na Jasnej Górze.

Hasłem pielgrzymki dziennikarzy katolickich były słowa: „Wzajemna troska i odpowiedzialność – kapłan dziennikarz”. Uczestnicy spotkania zastanawiali się m.in. nad rolą i miejscem księży w przestrzeni mediów.

Abp Depo podkreślił, że „język polski, którym się posługujemy jako darem polskiej rodziny, matki, ojca i tradycji kulturowej jest jak pisał Cyprian Kamil Norwid „tchnieniem i moralnym chrztem”.

Odnosząc się do słów św. Pawła z czytania mszalnego abp Depo przypomniał, że wskazują one na „istnienie zła w nas, a z drugiej strony otwierają na nadzieję złożoną w Chrystusie, który nie tylko wyzwala nas z niewoli, ale w Duchu Świętym sprawia nasze zmartwychwstanie i uczestnictwo w chwale Bożej”.

– Egoizmowi, zamętowi ulegają ci, których porusza każdy powiew nauki na skutek oszustwa i przebiegłości w sprowadzaniu na manowce fałszu – kontynuował arcybiskup.

Za Benedyktem XVI podkreślił, że „kto wierzy w Boga nigdy nie jest sam”. – Trzeba nam się dzisiaj odnaleźć w tych słowach, w tym naszym wspólnym pielgrzymowaniu. Nie chodzi tylko o policzenie siebie, ale przede wszystkim o jedność z Bogiem, która uczy nas odpowiedzialności za siebie nawzajem – mówił Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

„Wiara jest ufnym oddaniem się w ręce Boga. Świat wiedzy i postępu naukowego choć ważny dla ludzkiego życia, nie wystarczy i nie zaspokoi wszystkich pragnień życia człowieka. Potrzebujemy bowiem nie tylko chleba materialnego, ale również i przede wszystkim sensu życia, miłości i stabilnego gruntu i fundamentu na czasy kryzysów” – powtórzył za Benedyktem XVI.

– Ewangelia Jezusa Chrystusa jest dla nas światłem dla ludzkiego rozumu i jest źródłem sensu naszej codziennej egzystencji. Ale człowiek jest wolny. Jesteśmy dramatycznie wolni. Można rozpoznawać prawdę i nie tylko się z nią rozminąć, ale skazać ją na śmierć, tak jak w przypadku Piłata – kontynuował arcybiskup.

– Czy współczesnemu człowiekowi nie grozi zaćmienie sumień? Czy mamy prawidłowe pojęcie sumienia? Zbyt wiele znaków wskazuje na to, że w naszych czasach takie zaćmienie istnieje. To sumienie stanowi o wewnętrznej godności człowieka, a zarazem o jego stosunku do Boga – przypomniał arcybiskup słowa św. Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej o pokucie i pojednaniu.

Abp Depo przytoczył również wypowiedziane w 1991 r. w Olsztynie słowa Papieża Polaka, który zauważył, iż „zdarza się, że człowiek mówi jakąś prawdę po to, aby uzasadnić swoje kłamstwa”. – Te słowa Jana Pawła II nie tylko powracają, ale one wprost oskarżają nas i podkreślają: nie dajmy się wciągnąć w pułapkę jakiejkolwiek postprawdy i posthumanizmu bez Boga – dodał arcybiskup.

Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo wskazał na dwa, jak sam to określił „bolesne przykłady przerzucenia odpowiedzialności osobistej w sumieniu na tak zwane pola poprawności politycznej”.

– Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomina w każdym ze swoich listów – przypomina również posłom i senatorom – o poszanowaniu wolności sumienia w sprawie uchronienia życia osób i dzieci z wadami genetycznymi. To wynika z prawa Bożego i prawa ludzkiego; to nie jest tylko sprawa konfesyjna, wyznaniowa – służyć życiu w każdym wymiarze – mówił abp Depo.

– Z kolei wobec sprzeciwu na procedurę in vitro bardzo wyraźnie podkreślamy – również w oparciu o światła rozumu, czyli światła nauki współczesnej i medycyny, a nie tylko wiary i moralności – że nie można zrównywać pragnienia posiadania dziecka z niszczeniem poczętego życia tzw. ponadliczbowych zarodków – kontynuował metropolita częstochowski i z bólem zauważył, że Organizacja Narodów Zjednoczonych wpisała prawo do aborcji i antykoncepcji w prawa człowieka.

– Czyli śmierć i cywilizacja śmierci jest prawem człowieka. A wiemy, że poza Bogiem nie ma życia – jest tylko śmierć- ocenił arcybiskup.

Wskazując dziennikarzom na poczucie odpowiedzialności za siebie i wszystkich tych, którym służą podkreślił, że „kroczenie po trudnych drogach współczesności wymaga zarówno wysiłku rozumu, jak i serca”. – Chcemy prosić o odwagę wiary i świadectwo, aby nie ulec powiewom mody, oszustwa, liberalizmu i postępującej sekularyzacji, która oddziela człowieka od Boga. Nie lękajmy się jakiejkolwiek formy zaproponowanych nam wojen kulturowo-światopoglądowych – zakończył abp Depo zawierzając dziennikarzy Matce Bożej.

W Mszy św. uczestniczyli również geografowie polscy, którzy już po raz drugi przybyli z ogólnopolską pielgrzymką na Jasną Górę.

za: https://ekai.pl
***

Refleksja nad wyzwaniami. Pielgrzymka dziennikarzy.

Na Jasnej Górze odbyła się pielgrzymka dziennikarzy.

Po raz ósmy spotkanie zostało zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich.

— Pielgrzymka, to refleksja nad wyzwaniami, przed jakimi każdego dnia stają dziennikarze pełniąc obowiązki zawodowe — mówi wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Jolanta Hajdasz.

Spotkanie odbyło się pod hasłem "Wzajemna troska i odpowiedzialność – kapłan, dziennikarz".

— Każda pielgrzymka, to poukładanie swojego wnętrza — przypomina ks. Grzegorz Kozioł z Centrum Formacji Misyjnej.

Mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej w intencji dziennikarzy przewodniczył abp. Wacław Depo, przewodniczący Rady do spraw Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

/IAR/rs/


Copyright © 2017. All Rights Reserved.