Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

"Śluby LGBT z błogosławieństwem polskiego państwa". "Rz": To pierwszy taki przypadek w Polsce

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zarejestrowało kościół, w którym można zawrzeć tzw. małżeństwa jednopłciowe - informuje "Rzeczpospolita", która zauważa, że to pierwszy taki przypadek w Polsce.

Z informacji podanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że w styczniu tego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wpisało Reformowany Kościół Katolicki do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. Na liście tej, liczącej 170 pozycji, nowy kościół będzie jedynym błogosławiącym tzw. małżeństwa jednopłciowe.


"W dodatku trzeba uznać go za konserwatywny, bo jego nauczanie mieści się w nurcie starokatolicyzmu. Odrzuca reformację i przyjmuje wiarę Kościoła pierwszego tysiąclecia. Choć nie zgadza się z Kościołem rzymskokatolickim w kwestii prymatu papieskiego, szanuje papieży jako biskupów Rzymu" – czytamy. Dlaczego więc błogosławi małżeństwa gejów i lesbijek? W rozmowie z dziennikiem ks. Tomasz Puchalski, duszpasterz najnowszej wspólnoty uznanej przez państwo tłumaczy, że punktem wyjścia jest dla nich chrześcijańska nauka o Trójcy Świętej. – Mówi ona, że istnieje jeden Bóg w trzech osobach. Każda jest inna, ale dzielą ze sobą bóstwo. Jeśli jako ludzie jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, to jesteśmy tak jak on osobami. Istnieje więc jedna ludzkość, która składa się z wielu osób, które są sobie równe, tak jak osoby w Trójcy Świętej. Nie możemy nikogo dyskryminować, bo ma inną tożsamość – mówi.

Rozmówca "Rz" wskazuje, że kościół przyjmuje restrykcyjną zasadę nieudzielania małżeństwa osobom spoza wspólnoty, więc sakramentów jednopłciowych w jego historii było tylko kilka. Dodaje, że mimo uznania Kościoła przez państwo małżeństwa, nawet te dwupłciowe, nie rodzą żadnych skutków cywilnoprawnych.

Uznana w ostatnim czasie wspólnota działa w siedmiu miastach Polski. Największa - 30-osobowa grupa jego wyznawców - znajduje się w Poznaniu.

"Rz" donosi, że MSWiA od kilku dni zwleka z odpowiedzią na pytanie, dlaczego doszło do rejestracji tego kościoła. – Urzędnicy nie mieli większego pola manewru, skoro Kościół nie łamie prawa i spełnia kryteria do rejestracji – powiedziała gazecie anonimowo osoba znająca kulisy sprawy.

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.