Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Prof. Wojciech Roszkowski: Polacy bardzo potrzebują nowej elity, ale nie bardzo o tym wiedzą

– Polsce potrzebna jest niewątpliwie wysoko wykwalifikowana, konkurencyjna kadra we wszystkich dziedzinach, która będzie świadoma potrzeby wzmacniania państwa – powiedział we wtorek w ramach cyklu „Wokół polskich spraw. Diagnoza węzłowych problemów społecznych 2020+” organizowanego przez Klub Ronina prof. Wojciech Roszkowski.

Zdaniem historyka polska inteligencja, która wyrosła w pewnym sensie z partyjnego nadania po 1945 roku, jest przyzwyczajona do nadania z zewnątrz. Inaczej kształtowały się elity pod koniec XIX wieku, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. – Inteligencja III RP jest przyzwyczajona do nadania z zewnątrz. Jeśli zaczniemy rozumować w kategoriach, że my mamy lotnisko w Belinie, to tylko zmniejszymy nasze szanse. Nie sztuka ze średniego zrobić małe, sztuką jest zrobić ze średniego wielkie – powiedział.

Według prof. Roszkowskiego Polsce potrzebna jest nowa inteligencja. – Inteligencja jest potrzebna, ale inaczej niż pod koniec XIX czy w okresie międzywojennym. Nam potrzebna jest niewątpliwie wysoko wykwalifikowana konkurencyjna kadra we wszystkich dziedzinach, która będzie świadoma potrzeby wzmacniania państwa. Czy ta elita ma nas pociągnąć ku lepszej przyszłości? Ostatecznie kartka wyborcza decyduje. Myślę że Polacy bardzo potrzebują takiej grupy, a nie bardzo wiedzą, że potrzebują – ocenił. Jego zdaniem ludzi, którzy myślą w taki sposób, za wszelką cenę się w Polsce kompromituje.

– Rządzący popełniają błędy i nie wszystko się udaje. Ale dramat polega na tym, że cokolwiek ten rząd robi, nawet dobrego, jest kontestowane przez dużą część ludzi myślących, ale pozbawionych całkowicie inteligencji, która powinna ich kierować do pewnej mądrości. Czyli rozpoznaję rzeczywistość i orientuję się, że jeżeli ktoś składa „hołd berliński”, to dla naszego interesu narodowego to nie jest najlepsze. A jeżeli ktoś załatwia żołnierzy amerykańskich, to może nas uzależniać od USA, o tym trzeba pamiętać, ale jednocześnie doraźnie służy naszym interesom – podkreślił autor „Roztrzaskanego Lustra”.

– Jeżeli ktoś próbuje odzyskać media z rąk niemieckich w ręce polskie, nawet państwowe, ale lepiej żeby były jednak polskie, niż żeby ktoś nam z zewnątrz kształtował opinię publiczną. Jeżeli polski inteligent tego nie rozumie, to nie jest inteligentem – podsumował prof. Wojciech Roszkowski.

za:pch24.pl/prof-wojciech-roszkowski-polacy-bardzo-potrzebuja-nowej-elity-ale-niepch24.pl-bardzo-o-tym-wiedza/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.