Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

​Telewizja Republika pozywa Owsiaka: Namawiał do przemocy wobec dziennikarzaTelewizja Republika postanowiła pozwać Jerzego Owsiaka. Decyzja zapadła po czwartkowych wydarzeniach podczas konferencji WOŚP. Na polecenie Owsiaka kilku mężczyzn siłą wyrzuciło dziennikarza Republiki ze spotkania. Wcześniej stacja nie otrzymała akredytacji na konferencję.

„Podczas zorganizowanej 8 stycznia 2015 r. konferencji prasowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na polecenie jej lidera Jerzego Owsiaka doszło do użycia przemocy wobec dziennikarza Telewizji Republika Michała Rachonia, a jednocześnie lider WOSP Jerzy Owsiak swymi wypowiedziami zniesławił zarówno Telewizję Republika, jak i naszego dziennikarza” – napisali w oświadczeniu redaktor naczelny TV Republika Tomasz Terlikowski i jego zastępczyni Anita Gargas.

W związku z tym Republika wystąpi do prokuratury o ustalenie tożsamości sprawców „bezprawnego użycia przemocy względem dziennikarza wykonującego na zlecenie redakcji swoje obowiązki służbowe”, a także o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej samego Owsiaka oraz tych osób, „które w sposób bezprawny uniemożliwiły naszym dziennikarzom relacjonowanie konferencji prasowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

Republika występuje również przeciwko Owsiakowi w związku z jego wypowiedziami na temat stacji oraz Michała Rachonia, a także w sprawie odmowy udzielenia akredytacji na konferencję prasową, co również jest naruszeniem prawa.

Podczas czwartkowej konferencji WOŚP Owsiaka rozwścieczyło pytanie Michała Rachonia. „Dlaczego Mrówka Cała nie wykonała wyroku sądu i nie udostępniła dokumentacji?” – po tym pytaniu dziennikarz Telewizji Republika został wyrzucony z konferencji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ochroniarze bez podania powodu szarpali go. Następnie... nie wpuścili na salę wezwanej przez Rachonia policji.

za:niezalezna.pl/63078-telewizja-republika-pozywa-owsiaka-namawial-do-przemocy-wobec-dziennikarza


***

Pospieszalski: Jerzy Owsiak znajduje się pod parasolem ochronnym wielu mediów

- Okazuje się, że Jerzy Owsiak znajduje się pod parasolem ochronnym wielu mediów, które nie są w stanie relacjonować najbardziej oczywistych faktów, które dzieją się na ich oczach, w obecności ich kamer. Fakt nieobecności na portalach informacji o wyrzuceniu Michała Rachonia z konferencji WOŚP jest dla mnie ponurym świadectwem stanu polskich mediów. Kolejnym, które pokazuje, że daleko nam w Polsce do normalnej demokracji, normalnej wolności słowa, rzetelności w kwestii informowania opinii publicznej – stwierdził Jan Pospieszalski w rozmowie z portalem niezalezna.pl.

Dziennikarz Telewizji Republika został wyrzucony z konferencji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Dlaczego firma Mrówka Cała nie udostępniła dokumentacji w sprawie Matka Kurka Jerzy Owsiak. Powołaliście państwo również nową spółkę – Jasna Sprawa. Dlaczego zawiesiliście działalność Mrówki Całej?" – pytał Michał Rachoń. Następnie został wypchnięty przez ochroniarzy Jurka Owsiaka.

- Ze strony niezalezna.pl dowiedziałem się, że taki incydent miał miejsce. Wszedłem później na portal Telewizji Republika i widziałem bardzo poruszającą scenę fizycznego ataku na dziennikarza. Ku mojemu zdziwieniu brakowało jej na najważniejszych portalach – mówił nam Jan Pospieszalski.

- Najistotniejsze jest to - podkreśla publicysta - że na ważnej konferencji prasowej, gdzie było bardzo dużo dziennikarzy i fotoreporterów incydent wyproszenia dziennikarza, który zadaje merytoryczne pytania dotyczące jawności i przejrzystości rozliczeń fundacji, która od dwudziestu lat dysponuje setkami milionów złotych został kompletnie przemilczany w najważniejszych polskich portalach – powiedział Jan Pospieszalski.

Czy to wydarzenie stało się nieważne, nieistotne? – ironizuje publicysta.

- Wyrzucenie dziennikarza z konferencji prasowej za to, że zadaje niewygodne pytanie jest gwałtem na wolności słowa i dostępie do informacji. To skandal - dodaje.

Według Jana Pospieszalskiego w ten właśnie sposób nie każdy Polak ma możliwość wyrobienia sobie zdania na temat Jerzego Owsiaka.

za:niezalezna.pl/63078-telewizja-republika-pozywa-owsiaka-namawial-do-przemocy-wobec-dziennikarza

***

Wyszkowski: WOŚP to relikt PRLuRozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim, legendarnym opozycjonistą i publicystą.

Stefczyk.info: Rośnie liczba nieprawidłowości dotyczących finansów WOŚP i działań Jerzego Owsiaka. Jednak mimo tego III RP jest zachwycona tą akcją. Jak Pan ocenia to, co dzieje się co roku wokół WOŚP?

Krzysztof Wyszkowski: Owsiak i cały państwowy teatr, który się wokół tej akcji tworzy, przypomina mi PRL. To jest relikt PRLu. To wtedy widzieliśmy szereg rzekomo spontanicznych akcji charytatywnych, za którymi stały motywacje i ludzie interesowni. Takie imprezy były specjalnością propagandy Urbana i tym podobnych rozkazodawców, czyli ludzi decydujących o nastrojach społeczeństwa. Tu też mamy organizowaną miłość np. do chorych dzieci. To jednak szersze zjawisko. W niektórych telewizjach reklamowane są choćby działające przy nich fundacje charytatywne.

Dlaczego to Pana dziwi?

Przebogate instytucje żebrzą u skromnych, biednych Polaków o jakieś datki. To ma skalę gigantyczną w Polsce. Żebranie u biednych Polaków przez bogate firmy wydaje się kuriozalne. Tak samo jest z WOŚP, którą przecież napędza państwo. To żebranie ma miejsce pod auspicjami państwowymi, włącza się w to prezydent z małżonką, ministrowie, rząd. To przypomina czasy jednej partii i jednomyślności moralnej. To jest okropieństwo, które powinno się jak najprędzej zakończyć.

Dlaczego III RP tak hołubi tę akcję? Jest wiele innych inicjatyw charytatywnych, ale tylko WOŚP może liczyć na tam mocny rozgłos...

III RP jest kością z kości i krwią z krwi PRL-u. Ci sami ludzie są u sterów. Urban występujący w TVN jest swoistym symbolem tej ciągłości. Urban to kolega Michnika, a Michnik w Polsce jest rodzajem nadredaktora. Mamy ciągłość personalną. Te same są również metody urabiania jedności narodowej. Kampanie „owsiakowe” mają również swoje nieoficjalne cele.

O czym Pan mówi?


W podtekście chodzi również o to, by organizować opinię publiczną przeciwko PiSowi. Mamy szereg aktorów czy celebrytów włączających się w WOŚP. Oni często są wynajmowani do tego, by oświadczać, że Kaczyński jest groźny, nienormalny itd. Mamy taktykę typową dla psychologów społecznych z PRLu, którzy być może nadal doradzają w Kancelarii Prezydenta czy KPRM. Organizuje jedność psychomoralną pozornie za biednymi dziećmi, ale de facto buduje się nastrój, by bronić władzy. Rządzący sądzą, że Polska należy do nich, a przy pomocy usłużnych mogą zrobić wszystko.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

za:www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/wyszkowski-wosp-to-relikt-prlu,12696199599#ixzz3OMHifdwB

***


Brak dziennikarskiej solidarności

Nie dziwię się, że Jerzy Owsiak wyrzucił z konferencji prasowej, na której przedstawiał plany na niedzielny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dziennikarza Telewizji Republika, bo założyciel i szef WOŚP coraz gorzej znosi ostatnio krytykę swoich poczynań, zwłaszcza w aspekcie finansowym. Jestem natomiast zdumiony, że na tak brutalne potraktowanie Michała Rachonia nie zareagowali liczni przedstawiciele mediów obecni na konferencji.

A tyle mówi się o potrzebie solidarności zawodowej w środowisku dziennikarskim, które mimo że jest mocno politycznie podzielone, powinno zdecydowanie i jednoznacznie przeciwstawiać się wszelkim próbom ataków na kogokolwiek ze swojego grona.

Niestety, zabrakło jej w chwili, kiedy kolega z Republiki był wyrzucany przez jednego z ochroniarzy, który podawał się za funkcjonariusza policji. Wyprowadzanie Rachonia trwało przez kilkadziesiąt sekund i nikt nie stanął w jego obronie, co wystawia bardzo złe świadectwo wszystkim dziennikarzom uczestniczącym w konferencji Owsiaka.

Będąc członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich jestem zbulwersowany brakiem właściwej reakcji moich koleżanek i kolegów, którzy - właśnie w geście solidarności - powinni stanąć w obronie Rachonia, albo wyjść razem z nim.


Jerzy Bukowski


za:niezalezna.pl/63054-brak-dziennikarskiej-solidarnosci

Copyright © 2017. All Rights Reserved.