Komunikaty i informacje

Abp Grzegorz Ryś ogłoszony przez Papieża Franciszka Kardynałem Kościoła Rzymskokatolickiego

Podczas południowej modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek ogłosił nazwiska nowych kardynałów wśród których jest jeden Polak – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

Konsystorz, podczas którego zostanie  kreowanych 20 nowych kardynałów odbędzie się 30 września br. w Watykanie. Należy podkreślić, że podczas 100-letniej historii Diecezji Łódzkiej to pierwszy kardynał, który jest również arcybiskupem, metropolitą łódzkim oraz drugi w Archidiecezji Łódzkiej po Łodzianinie księdzu kardynale Konradzie Krajewskim – jałmużniku papieskim.

za:www.archidiecezja.lodz.pl

***

Prezydent Duda pogratulował abp. Rysiowi nominacji kardynalskiej

Prezydent Andrzej Duda pogratulował metropolicie łódzkiemu abp. Grzegorzowi Rysiowi ogłoszonej w niedzielę przez papieża Franciszka nominacji kardynalskiej. Ważny dzień dla Kościoła w Polsce - podkreślił prezydent.

W niedzielę papież ogłosił nominacje kardynalskie dla dostojników z całego świata podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. W gronie nowych kardynałów znalazł się metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Konsystorz, na którym Franciszek wręczy insygnia nowym kardynałom, odbędzie się 30 września w Watykanie.

Gratulacje abp. Rysiowi złożył prezydent Andrzej Duda. "Ważny dzień dla Kościoła w Polsce. Ojciec Święty Franciszek ogłosił dziś nominację kardynalską dla JE Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Serdecznie gratulacje i najlepsze życzenia dla Jego Eminencji!" - napisał na Twitterze prezydent.

Na ogłoszonej przez papieża liście jest 18 kardynałów-elektorów, którzy mogą wziąć udział w konklawe, oraz trzech w wieku powyżej 80 lat.

Obecnie kardynałowie z Polski, którzy mają prawo wyboru papieża to: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski i kardynał nominat Grzegorz Ryś.

Abp Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. Do krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego wstąpił w 1982 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w katedrze wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach, został zatrudniony i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2000 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

W latach 2004-2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 r. rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 przewodniczył Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce.

28 września 2011 r. otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Stanisława Dziwisza. W swoim herbie przyjął zawołanie: Virtus in infirmitate (Moc w słabości).

W czasach krakowskich pracę naukową łączył z zaangażowaniem duszpasterskim: wcześnie związany z Ruchem Światło-Życie, aktywnie uczestniczył w życiu Drogi Neokatechumenalnej, wspólnot takich jak Chrześcijańskie Braterstwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych oraz namARKA, przez 25 lat corocznie był przewodnikiem grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.

Zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, był współtwórcą i wykładowcą kursu "ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich", inicjatorem spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów "Echo Asyżu w Krakowie", a także serii spotkań "Dziedziniec Pogan" poświęconych dialogowi między wierzącymi a niewierzącymi w formule zaproponowanej przez papieża Benedykta XVI.

14 września 2017 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, został mianowany przez papieża Franciszka Arcybiskupem Metropolitą Łódzkim. 4 listopada 2017 roku odbył się jego uroczysty ingres.

29 czerwca 2018 r. otrzymał od papieża Franciszka paliusz, który został mu uroczyście nałożony 5 października 2018 r. w katedrze łódzkiej przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio.

Jest autorem wielu publikacji zarówno naukowych, jak i popularnych z zakresu historii, teologii i duchowości, cenionym kaznodzieją i rekolekcjonistą.

za:info.wiara.pl

***

 Lista kardynałów-nominatów

Papież Franciszek ogłosił, że na konsystorzy 30 września dokona nominacji 21 nowych kardynałów. Wśród nich jest 17 duchownych poniżej 80. roku, mających prawo udziału w ewentualnym konklawe, i trzech powyżej 80. roku, którzy nie będą już elektorami nowego papieża.

Oto ich nazwiska:

Poniżej 80. roku życia:

1. Abp Robert Francis PREVOST OSA, prefekt Dykasterii ds. Biskupów (USA)

2. Abp Claudio GUGEROTTI, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich (Włochy)

3. Abp Víctor Manuel FERNÁNDEZ, prefekt Dykasterii ds. Nauki Wiary (Argentyna)

4. Abp Emil Paul TSCHERRIG, nuncjusz apostolski (Szwajcaria)

5. Christophe Louis Yves Georges PIERRE, nuncjusz apostolski (Francja)

6. Abp Pierbattista PIZZABALLA, łaciński patriarcha Jerozolimy (Izrael/Palestyna)

7. Abp Stephen BRISLIN, arcybiskup Kapsztadu (RPA)

8. Abp Ángel Sixto ROSSI SJ, arcybiskup Córdoby (Argentyna)

9. Abp Luis José RUEDA APARICIO, arcybiskup Bogoty (Kolumbia)

10. Abp Grzegorz RYŚ, arcybiskup Łodzi (Polska)

11. Abp Stephen Ameyu Martin MULLA, arcybiskup Dżuby (Sudan Południowy)

12. Abp José COBO CANO, arcybiskup Madrytu (Hiszpania)

13. Abp Protase RUGAMBWA, arcybiskup koadiutor Tabory (Tanzania)

14. Bp Sebastian FRANCIS, biskup Penangu (Malezja)

15. Bp Stephen CHOW SAU-YAN SJ, biskup Hongkongu (Chiny)

16. Bp François-Xavier BUSTILLO OFMConv., biskup Ajaccio (Francja)

17. Bp Américo Manuel ALVES AGUIAR, biskup pomocniczy Lizbony (Portugalia)

18. Ks. Ángel FERNÁNDEZ ARTIME SDB, przełożony generalny salezjanów (Hiszpania)

Powyżej 80. roku życia:

19. Abp Agostino MARCHETTO, nuncjusz apostolski (Włochy)

20. Abp Diego Rafael PADRÓN SÁNCHEZ, emerytowany arcybiskup Cumany (Wenezuela)

21. O. Luis Pascual DRI, OFMCap., spowiednik w sanktuarium Matki Bożej Pompejańskiej w Buenos Aires (Argentyna)

za:misyjne.pl