Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Krzysztof Nagrodzki – Dziennikarskie ( i nie tylko) peregrynacje

Peregrynacja to - jak wskazuje podręczny słownik synonimów – wędrówka, włóczęga, pielgrzymka, podróż.  A słownik języka polskiego podaje dwie definicje:
1. Pielgrzymka do miejsc świętych
2. Dłuższa podróż lub wędrówka

Zatem, jak się wydaje, to co chciałbym przekazać pod tym tytułem, mieści się również w ramach formalnych określeń. Dla jasności – rzecz dotyczy tylko jednej, ale jakże ważnego, budowanego od pewnego czasu, zwyczaju.
                                                                 *
Kilka lat temu w Łodzi - wszak Duch wieje kędy chce – narodził się pomysł, aby do stałych Jasnogórskich peregrynacji różnych stanów i zawodów dołączyć również ludzi mediów. Do Ojców Paulinów delegowaliśmy „specjalnego” wysłannika - ks. Romana Piwowarczyka. Pojechał- wrócił- zameldował: Załatwione!

To piękne, że Koleżanki i Koledzy nie tylko z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy ale i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z kol. Krzysztofem Skowrońskim, bez wahań, podjęli rzuconą myśl i w tym roku doszło do kolejnego – szóstego już – wspólnego potkanie modlitewnego w kaplicy Matki Boskiej na Jasnej Górze, oraz dysput dziennikarzy, publicystów w gościnnych salach. Myślę, że zawsze wracamy wzmocnieni świadomością braterstwa katolików i odświeżaniem pamięci, iż nie tylko dla bieżączki tu i teraz jesteśmy powołani…

Jasna Góra jest znanym na świecie sanktuarium, gdzie modlitwa Pod Twoja obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko… jest naturalnie składaną prośba pod konterfektem Panny Maryi – Królowej Polski.
                                                                 *
Teraz jednak chciałbym poszerzyć poprzedni projekt innym, mającym w zamiarze dalsze ubogacanie codziennej pamięci, jak wiele znaków już otrzymaliśmy: My - Naród, my - Polacy.

Dostawaliśmy je poprzez szczególnie wybranych do obrony wiary, kształtowania charterów oraz determinacji w nas – w ludziach tej ziemi.
Poprzez wybranych przez Boga naszych bliźnich.
                                                                  *
Czy w 2018 r. - wiek po wyjściu Polski ze 123-letniej niewoli - nie byłoby właściwe, aby kolejne spotkanie ludzi mediów zostało zorganizowane w stolicy, w Warszawie? Z modlitwą przy trumnie jednego z Patronów naszej Ojczyzny – św. Andrzeja Boboli.

W świątyni Sanktuarium Narodowego i parafii p.w. św. Andrzeja Boboli przy ulicy Rakowieckiej znajduje się, niezwykle zachowane, doczesne ciało Świętego. Człowieka, któremu i po fizycznej śmierci dane było niezwykłe krzepienie Braci pewnością wskrzeszenia Polski.

W następnych latach spotkania takie mogłyby odbywać się w innych miejscach ważnych dla naszych dziejów, dla historii wkraczania Nieba w rzeczywistość Rzeczpospolitej.

Z oczywistą obecnością naszych Hierarchów – w tym biskupa seniora Adama Lepy – z którego inicjatywy zrodziło się we wrześniu 1991 roku Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Składam ten kolejny pomysł na ręce zarządów stowarzyszeń dziennikarskich z sugestią, aby to była stała data: Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony w Polsce w trzecią niedzielę września.
Składam to w różne kompetentne dłonie.
Składam właśnie dzisiaj, na progu nowego, niepewnego, roku.
Składam z Wiarą i Nadzieją.
I modlitwą
                                                                   
Święty Andrzeju, Patronie trudnych czasów!
Ty krzepiłeś Polaków w czasach wszelkiego zagrożenia. Oddajemy się Tobie pod opiekę.
Pomagaj nam wytrwać pośród wszystkich doświadczeń osobistych i społecznych.
Wyjednaj nam łaskę Bożego pokoju i jedności, byśmy z rozwagą i ewangeliczną roztropnością umieli dostrzegać i oceniać sprawy własne i sprawy Narodu w świetle Ewangelii Chrystusa.
Uproś nam odwagę działania, byśmy nie trwali w bezradności wobec zła, które nie ustaje.
Niech nas dopełnia Boża radość, gdy zwyciężamy albo ponosimy porażki.
Święty Andrzeju Bobolo, oręduj za nami u Pana.

Oręduj, abyśmy niepodległość Ojczyzny i niepodległość nas samych potrafili dostrzec, docenić, uszanować, utrwalać i bronić! Abyśmy potrafili rozumieć sens rzeczywistości*

Amen.

* Zob. np. ks. Piotr Glas  – Dzisiaj trzeba wybrać. O potędze Maryi, walce duchowej i czasach ostatecznych rozmawia Tomasz Terlikowski (wyd. Esprit)



Copyright © 2017. All Rights Reserved.