Publikacje członków OŁ KSD

Grzegorz B. Bednarek: Najstarsze chrzcielnice Polski. Wystawa planszowo-fotograficzna

W dniach od 23 lutego 2018 do 6 kwietnia 2018 roku w Galerii Sztuki Parku Kulturowego Miasto Tkaczy w Zgierzu odbyła się edukacyjna wystawa planszowo-fotograficzna zatytułowana  „Chrzcielnice Polski 968-2018” , zorganizowana z okazji Jubileuszu 1050-lecia  przybycia do Polski biskupa misyjnego Jordana i utworzenia w Poznaniu  pierwszego katolickiego biskupstwa dla kraju Polan.

Ta ciekawa ekspozycja oprócz swojego waloru artystycznego  posiada także wyjątkowy walor edukacyjny ponieważ  na siedmiu planszach  opisano w ciekawej popularno-naukowej formie początki historii Polski i jej chrystianizacji, postać samego biskupa Jordana, historyczne postacie  naszych pierwszych władców oraz kolebki naszej   narodowej historii, czyli   Ostrów Lednicki,  Poznań   i Gniezno,  gdzie odbył się w latach 70-tych X wieku rzeczywisty chrzest państwa Mieszka. Na 30 dużych, kolorowych fotogramach zaprezentowano natomiast  najstarsze romańskie zabytki Polski oraz neogotycki zgierski kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który już w XIII wieku stał się pierwszą parafią dla tego miasta. Autorem plansz i zdjęć obiektów romańskich jest  Grzegorz B. Bednarek, a lokalnych zabytków w postaci zgierskiego kościoła i archikolegiaty w Tumie  Karol Maśliński, kierownik Parku Kulturowego Miasto Tkaczy w Zgierzu.

Organizatorami i sponsorami ekspozycji były władze miasta Zgierza,  łódzka   firma  Laser Print a partnerami Muzeum Miasta Zgierza i Fundacja Ochrony Mebli Zabytkowych i Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M.

W najbliższych tygodniach wystawa ta w poszerzonej formie zostanie zaprezentowana w Wilamowie należącym do Gminy Uniejów, gdzie w neogotyckim kościele p.w. św. Wojciecha i św. Stanisława Patronów Polski  znajduje się jedna z najwartościowszych  romańskich chrzcielnic na całej Ziemi Łódzkiej. Kolejne edycje ekspozycji planowane są w Uniejowie, Strońsku, Piotrkowie Trybunalskim  i Radomsku. Zakończenie cyklu  planowane jest natomiast w Gnieznie, które jest uważane za pierwszą, legendarną stolicę Polski. Wystawie towarzyszy prezentacja bibliofilskiej serii wydawniczej zatytułowanej „Moja parafia chrzcielna” opracowanej przez firmę Laser Print z Łodzi, która prezentuje najstarsze i najwartościowsze kościoły w Polsce.