Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Rok Moniuszkowski u Jezuitów

Muzyka Stanisława Moniuszki, piękna, dotykająca ludzkich serc i czyniąca je bardziej wrażliwymi, królowała na X Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Słowo i Muzyka u Jezuitów”. Patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. (zob. foto)

Koncerty odbywały się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa. Festiwal zainaugurowała Orkiestra Kameralna Arte Positiva pod dyrekcją Kamila Chałupnika. Przed łódzką publicznością zaprezentowali się też Opera String Quartet, artyści Teatru Wielkiego a także Decarismoduo z Włoch.

W koncercie Łódzka Jesień Chóralna wystąpiło siedem chórów prezentując znane i mniej znane utwory Stanisława Moniuszki. Sekcje męskie Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia z Łodzi i Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia ze Zgierza zaśpiewały utwór „Ten zegar stary” z opery „Straszny Dwór”. „Modlitwę” z opery „Halka” wykonało Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki z Aleksandrowa Łódzkiego. Rzgowski Chór Camerata zaprezentował „Pieśń poranną”, „Pieśń wieczorną” i „Przylecieli sokołowie”. W języku cerkiewnosłowiańskim Chór Katedry Prawosławnej pw. św. Aleksandra Newskiego z Łodzi wykonał „Otcze nasz”. Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej zaśpiewał „Prząśniczkę”. Zgromadzona w świątyni publiczność włączyła się w wspólny śpiew, ponieważ utwór ten jest hymnem Łodzi wykonywanym codziennie o godz. 12.00 z okna Urzędu Miasta Łodzi.

Stowarzyszenie Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki z Łodzi zaśpiewało m.in.
 „U naszego pana piękny biały dwór” oraz „Postój piękna gołąbeczko”. Gromkimi brawami nagrodzono  „Mazura” w wykonaniu Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia pod dyrekcją Mariusza Lewego.

Jubileuszowy Festiwal zakończył koncert w Teatrze Muzycznym w Łodzi przy ul. Północnej 47/51. Koncert był finałem Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Śpiewniki Domowe. W konkursie wzięli udział wokaliści z całej Polski. Ze względu na bardzo wysoki poziom, jaki zaprezentowali młodzi artyści, jury po długich debatach przyznało: I miejsce w grupie I Janowi Baranowskiemu z Gliwic, natomiast dwie równorzędne nagrody za III miejsce otrzymała Monika Piecka z Płocka oraz Amadeusz Majchrowski z Katowic.

Agnieszka Kruszyna z Warszawy i Aleksandra Blanik z Katowic to laureatki I miejsca ex aequo w grupie II. Drugie miejsce i nagrodę publiczności wyśpiewał Konrad Derlatka z Łodzi, a trzecie miejsce zajęła Noemi Sowała ze Zduńskiej Woli.

Dyrektorem X Festiwalu był o. Józef Łągwa SJ,  kierownikiem artystycznym Agnieszka Makówka-Saciuk a koncerty prowadził Witold Paprocki. Organizację nad całością przedsięwzięcia sprawowało Stowarzyszenie „Słowo i Muzyka u Jezuitów” przy współudziale Parafii Najświętszego Imienia Jezus, Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia oraz Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.


 Arte Positiva

 

Opera String Quartet

 

Artur Janda bas-baryton i Aleksandra Nawe fortepian

 

Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej

 

Laureaci konkursu

 

Konrad Derlatka z nagrodą publiczności.

 

Foto: Marek Kamiński

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.