Publikacje członków OŁ KSD

Tomasz Bieszczad-Pięćset lat z cudownym obrazem Matki Bożej w Srebrnej

Jest jeszcze trochę czasu, by Czytelnicy naszej strony internetowej mogli zarezerwować sobie wieczór 14 września na spotkanie z Matką Bożą, a konkretnie – z jednym z Jej cudownych wizerunków. Parafia Srebrna w Konstantynowie Łódzkim może poszczycić się obrazem, którego udokumentowane dzieje liczą pięćset lat, zaś badania znawców sztuki sakralnej dowodzą jego niezwykłego, stylistycznego powinowactwa z prastarym obrazem Maryi, znajdującym się w Rzymie, w najstarszym kościele maryjnym Europy Zachodniej (Santa Maria Maggiore), słynącym z niezliczonych cudów.

Skoro wiek cudownego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej oblicza się na ponad 600 lat, a wizerunku Maryi z Ostrej Bramy na lat 400, to pięćset-letnia obecność konstantynowskiego obrazu na ziemiach polskich powinna stać się poważnym wyzwaniem do badań nad jego powstaniem i historią. I oto właśnie proboszcz parafii w Srebrnej, ks. dr Roman Piwowarczyk, podjął się drobiazgowej pracy – z jednej strony prawie „detektywistycznej”, z drugiej – pełnej naukowego, erudycyjnego zacięcia, aby zdobyć rozsiane po świecie informacje, zdolne uchwycić nieznane dzieje obrazu, który od pięciu wieków znajduje się w ołtarzu kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w   konstantynowskim parafii. Efektem jego poszukiwań jest książka pt. „Historia Obrazów Matki Bożej: z Liddy, Salus Populi Romani i Matki Bożej ze Srebrnej” (która ukazała się właśnie w dniach Jubileuszu). Jest wielce prawdopodobne, że opisywane w książce, rzymskie obrazy Maryi – słynące łaskami i cudami – mogły w zamierzchłych czasach stać się pierwowzorem dla wizerunku ze Srebrnej. Skłaniają się ku tej hipotezie badania ekspertów od sztuki sakralnej. Nadto dzieje tych obrazów są – same w sobie – pasjonujące i czyta się je niemal jak powieść sensacyjną.

Historia obrazu – pisze o Srebrnej ks. dr Piwowarczyk – związana jest z pierwszą kaplicą która była wybudowana w osadzie około 1511 roku. (…) Istnieje ustny przekaz, zapisany w czasopiśmie z początku XIX w., że obraz miał przypłynąć rzeką Łódką i został wyłowiony właśnie w Srebrnej. Miało to mieć miejsce około 1520 r. Obraz został umieszczony, niestety nie wiemy przez kogo, w istniejącej już drewnianej kaplicy. (…) Dlaczego obraz przybył właśnie tutaj? Skąd przybył? Kto go namalował jako piękną kopię rzymskiej Salus Populi Romani? Dokładną odpowiedź na te pytania otrzymamy chyba dopiero w Niebie, ale jedną prawdę z pewnością znamy: Maryja, pokorna Służebnica zawsze ma upodobanie w tych którzy są pokorni, ubodzy i otwarci na Jej łaski.”  

Dalej autor przytacza kilka niezwykłych przypadków przybycia, w różne miejsca, obrazów i rzeźb Maryi, które z czasem stawały się przedmiotem religijnego kultu. Stało się tak w przypadku bizantyńskiej ikony z Nowogrodu w Rosji, czy ikony Matki Bożej Dobrej Rady (patronki Albanii). Można by tu też dodać niezwykłe wydarzenie z końca XVI wieku, z nie tak odległych od nas Gidli koło Radomska, kiedy to pewien rolnik wyorał z ziemi małą, kamienną figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. I znów rodzą się te same pytania, które w książce stawia ks. Piwowarczyk: Skąd się tam wzięła? Kto ją wykonał, kim był rzeźbiarz? Albo ta historia z Saragossy… Prastare hiszpańskie źródła podają, że słynną, marmurową kolumnę, na której umieszczona jest figurka Matki Bożej (Virgen del Pilar) przynieśli do Saragossy… aniołowie. Sama figurka zaś powstała ku czci Maryi, która – według legendy – miała przebywać w tamtych stronach, będąc jeszcze… w ciele ziemskim (bardzo ciekawie pisze o tym Vittorio Messori w książce „Cud”).

Opowieści o nadprzyrodzonych wydarzeniach – szczególnie o tych związanych z opieką Maryi nad wiernym ludem – nie powstają ot tak sobie, jak bajki dla grzecznych dzieci. Oczywiście, w naszych zsekularyzowanych i nieczułych czasach często trudno w nie uwierzyć. Tym bardziej warto przeczytać książkę o Matce Bożej ze Srebrnej i przyjść na uroczystości jubileuszowe, by przeżyć pasjonujące spotkanie z Wiarą i Historią. Ksiądz proboszcz zaprasza 13 września (od 20:00 do 24:00) na wieczór uwielbienia Maryi oraz 14 września (o 17:30) na Mszę świętą jubileuszową, pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Partnerem Wydarzenia jest Województwo Łódzkie.


Tomasz Bieszczad
Bliższe informacje: http://parafiakonstantynow.pl/parafia/6/aktualnosci.html