Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Marek Kamiński - Raport Pileckiego

Polska Fundacja Narodowa we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, realizuje projekt filmu fabularnego opowiadający o losach rotmistrza Witolda Pileckiego. Scenarzystą i reżyserem jest Leszek Wosiewicz.

Postać Pileckiego, żołnierza niezłomnego, żołnierza wyklętego, zapisała się w wyjątkowy sposób w naszych dziejach. Poprzez różne publikacje starałem się poznać jego działalność w walce o niepodległość Polski.
    
Z zaskoczeniem, ale i wielką radością przyjąłem propozycję statysty w filmie. Przez wiele lat to ja stałem za kamerą, dokumentując uroczystości patriotyczne i ludzi, którzy walczyli i pracowali dla dobra Ojczyzny. Tym razem to moja postać wraz z innymi statystami, w strojach stylizowanych na czasy wojenne, przewijała się przed obiektywem kamery. Scena łapanki była realizowana na ulicy Nawrot w Łodzi. Otoczeni przez żołnierzy niemieckich i ostrzelani, ci co pozostali przy życiu, zostali wepchnięci do samochodów i wywiezieni.
    
Znacznie trudniejsza była realizacja nocnych zdjęć na dworcu w Skierniewicach, w których brało udział ponad stu mężczyzn. Przyjazd kolejnego transportu pociągiem towarowym do obozu, wyrzucanie ludzi z wagonów i prowadzenie ich przez szpaler żołnierzy niemieckich z psami, łącznie z próbami nagrywano kilkanaście razy.
    
Cieszę się bardzo, że chociaż niewielki udział, ale mam w filmie o jednym z najważniejszych ludzi oporu w czasie II wojny światowej „ochotniku do Auschwitz”.
    
Witold Pilecki należał do pokolenia urodzonego pod zaborami. Już jako młodzieniec brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej m.in. w obronie Wilna. Po wybuchu II wojny światowej, dowodząc grupą ułanów, prowadził walkę z Niemcami w ramach wojny obronnej.
Od listopada 1939 r. współtworzył Tajną Armię Polską. W 1940 r. zgłosił się jako ochotnik do przeprowadzenia działań wywiadowczych na terenie obozu w Auschwitz. Podczas łapanki w Warszawie pozwolił się aresztować i w obozie otrzymał numer 4859. Tam też przygotowywał raporty o dramacie więzionych i bestialstwie niemieckich oprawców. Dokumenty dotarły do Komendy Głównej AK w Warszawie, a następnie do Londynu. Na terenie obozu założył konspiracyjną organizację o nazwie Związek Organizacji Wojskowej, która w połowie 1942 r. liczyła około 600 więźniów.
    
Po wojnie wstąpił do II Korpusu Polskiego generała Andersa we Włoszech. 8 grudnia 1945 r. przyjechał do Warszawy, gdzie zbudował sieć współpracowników, którzy zdobywali tajne informacje na temat działalności NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. 8 maja 1947 r. został aresztowany przez komunistów i poddany bardzo brutalnemu śledztwu. Podczas jednej z przerw w procesie szepnął do żony „Oświęcim to była igraszka”. Po sfingowanym procesie został skazany na śmierć i zamordowany 25 maja 1948 r. w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37 strzałem w tył głowy. Jego szczątków do dnia dzisiejszego nie udało się odnaleźć, chociaż poszukiwania nadal trwają.
    
Premiera filmu „Raport Pileckiego” planowana jest na 2021 r.
     
 

 

 

Tekst i zdjęcia z planu filmowego:  Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.