Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łódź: Świętowali Dzień Wieżowca

- Jeśli świętować Międzynarodowy Dzień Wieżowca to gdzie, jak nie na Manhattanie – mówił Mirosław Michalski członek Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście”.
- Ludzie są zmęczeni pandemią, pozamykali się w mieszkaniach. Pomyśleliśmy, że warto ich wyciągnąć z domów, żeby sąsiedzi zaczęli poznawać się na nowo, żeby się zabawili i do siebie uśmiechali.

Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji dla dzieci: były darmowe dmuchańce, wata cukrowa, warsztaty rysunków, spektakle, gry miejskie, a chętni mogli skorzystać ze stoiska malowania twarzy. Nie tylko dzieci, ale także dorośli chętnie uczestniczyli w pokazach Animal i Ekopatrolu Straży Miejskiej w udzialaniu pierwszej pomocy zwierzętom. Odbył się również pokaz Straży Pożarnej, na którym zaprezentowano jak i czym gasić płonący tłuszcz.

- Głównym celem naszego świętowania jest zabawa i reintegracja mieszkańców Manhattanu. Pożegnaliśmy wakacje i witamy nowy rok szkolny. Jest też cel społeczny: to zbiórka na terapię genową 4 miesięcznego łodzianina Leonka – podkreślił Damian Raczkowski radny Rady Miejskiej w Łodzi. Zbiórkę wspierali wolontariusze, którzy oferowali nie tylko gry, zabawki i inne fanty ale także upieczone przez nich domowe ciasta. Wszystkie pieniądze ze zbiórki przeznaczono na terapię i rahabilitację chłopczyka. - Leoś cierpi na SMA 1, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Jest to najbardziej agresywna postać tej choroby. W tym momencie zbieramy na najdroższy lek świata tj. terapię genową, która kosztuje 9,5 miliona złotych. Chcemy dać Leosiowi szansę na normalne życie, normalny rozwój, żeby mógł chodzić, bawić się razem z bratem i przyjaciółmi – powiedziała mama chłopczyka Marta Kokocińska. Zbiórkę wspierała również duża grupa motocyklistów na Harleyach.

Dorośli mieszkańcy Manhattanu mogli skorzystać z mobilnego punktu szczepienia przeciw Cowid 19 jednorazową szczepionką Jonhson&Jonhson. - Przez całe wakacje organizowaliśmy pikniki ze szczepionką, chcemy stworzyć możliwość zaszczepienia się wszystkim. Tutaj w czasie zabawy jest kolejna możliwość, żeby się zaszczepć – podkreślił Szymon Kostrzewski dyr. Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

Podczas pikniku z takiej możliwości skorzystało 55 osób. Organizatorami imprezy była SM Śródmieście oraz Damian Raczkowski radny RM.

Międzynarodowy Dzień Wieżowca przypada 3 września w rocznicę urodzin Luisa Henriego Sullivana, amerykańskiego architekta, który zamienił w budownictwie cegłę na stalowe szkielety i zaprojektował pierwsze „drapacze chmur”. Dzięki takiemu podejściu do budownictwa buduje się wieżowce prawie bez ograniczeń wysokości.


za:lodz.niedziela.pl