Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Młodzi u Jezuitów

W ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Słowo i Muzyka u Jezuitów im. prof. Teresy Żylis–Gara odbył się koncert, w którym wystąpili uczniowie szkół muzycznych II stopnia z regionu łódzkiego. Młodzi artyści zaprezentowali swoją sztukę szerszej publiczności. Była to dla nich wyjątkowa motywacja, bo zostali zaproszeni na festiwal z 14–letnią tradycją i mogli się zaprezentować. Na wstępie

w wykonaniu Zofii Jędruch (skrzypce), Zofii Wlazło (wiolonczela) oraz Wiktora Wahla (fortepian) usłyszeliśmy Trio d-moll op. 49 cz. I Molto allegro e agitato Felixa Mendelssohna–Bartholdyego. - To był świetny pomysł. Naprawdę warto, aby młodzież prezentowała talenty i odkrywała swoją pasję w tak wyjątkowym miejscu, w jakim się znajdujemy. Gratuluję pomysłodawcom, a dla młodych artystów jest to bardzo ważne, że przełamują pewne bariery m.in. tremę. Dzisiaj słuchała ich wyjątkowa widownia i bardzo wymagająca – mówił Marcin Walicki Wizytator Regionu Łódzkiego Centrum Edukacji Artystycznej.

Trzynastoletni Sebastian Świciak wykonał Tarantelę a-moll Alberta Pieczonki. - Dla mnie jest to podsumowanie I stopnia szkoły muzycznej. Ten utwór zacząłem grać na początku 6 klasy.
W wykonaniu 14-letniej Martyny Sujki usłyszeliśmy Walca cis-moll op. 64 nr 2 Fryderyka Chopina. - Gram od 7 roku życia. Gra na fortepianie to dla mnie największa pasja. Cieszę się, że mogłam tutaj wystąpić i dzielić się z innymi piękną muzyką. Walc, którego zagrałam jest mi bardzo bliski. Lubiłam go słuchać w wolnym czasie i zawsze bardzo mi się podobał.
    
W koncercie wystąpili również: Zofia Kowalewska (Fryderyk Chopin - Ballada F-dur op. 38), Michał Pietrzak (Fryderyk Chopin – Scherzo b-moll op. 31) oraz Antonina Wenerska (Fryderyk Chopin – Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2 i Franz Liszt – Grandes Etudes de Paganini: nr 6 a-moll). Publiczność nagrodziła wszystkich wykonawców wielkimi brawami.
    
W tym roku na festiwalu w świątyni Jezuitów gościli młodzi pianiści, a motywem przewodnim prezentacji wirtuozów była muzyka polska. - Mam nadzieję, że uda nam się kontynuować ten cykl i co roku będziemy chcieli zwrócić uwagę na inną grupę instrumentów. W przyszłym roku planujemy sekcję instrumentów smyczkowych, a jeszcze w następnym dętych. Naszym celem jest pokazanie młodych i zdolnych artystów, przed którymi otwiera się wielka światowa kariera – powiedział Kamil Chałupnik dyrektor artystyczny festiwalu.
    
Foto: Marek Kamiński