Publikacje członków OŁ KSD

Agnieszka Sadowska-Łódź: Pięciu polskich świętych

W zabytkowym łódzkim dworku szlacheckim na Chojnach odbyło się naukowe sympozjum dotyczące początków historii Polski i pierwszych polskich świętych - kazimierskich Pięciu Braci Męczenników i św. Brunona z Kwerfurtu. Inicjatorami i organizatorami tego wydarzenia byli członkowie Polskiej Gildii Malarskiej oraz delegacja Bractwa Świętych Pięciu Męczenników z Kazimierza Biskupiego.

Honorowym gościem spotkania był warszawski archeolog, Antoni Smoliński, który w roku 2003, w Starej Łomży na północnym Mazowszu odkopał na Wzgórzu św. Wawrzyńca, położonym nad rzeką Narwią, kompletny ślad fundamentu rotundy chrzcielnej z początku XI wieku. W literaturze tematu zlecenie budowy rotundy przypisywane jest misji chrystianizacyjnej św. Brunona z Kwerfurtu w czasach Bolesława Chrobrego.

Okazją do przeprowadzenia sympizjum stała się, przypadająca w dniu wspomnienia św. Marcina, 1020 rocznica męczeństwa pięciu polskich świętych. Spotkanie rozpoczęło się odtworzeniem chorału gregoriańskiego zatytułowanego „O Jeruzalem”, który jest wyjątkowym dziełem muzycznym skomponowanym w XII wieku przez Hildegardę von Bingen. Uzupełnieniem była prezentacja broszury autorstwa Grzegorza B. Bednarka (znawcy i miłośnika polskiej romańszczyzny), zatytułowana „Architektura romańska Wschodniej Wielkopolski. Najstarsze kościoły Powiatów Konińskiego i Kolskiego”.

W najbliższy weekend, z okazji przypadającego okrągłego jubileuszu martyrium, członkowie łódzkiej Gildii Malarskiej planują lokalne, kameralne uroczystości z tym związane, do których należeć będzie prezentacja w Dworku broszur i grafik o najstarszej polskich świątyniach romańskich. Ciekawostką jest tutaj fakt, że Dworek na Chojnach mieści się niedaleko parafii p.w. Przemienienia Pańskiego, w którym znajdują się wspaniałe, współczesne polichromie ozdabiające sklepienie świątyni – przedstawiają one wszystkich polskich błogosławionych i świętych, poczynając od czasów Mieszka I.

Zainteresowanych tym tematem odsyłamy na grupę facebookową „Bibliotheca Romanica"

 Agnieszka Sadowska

 Opublikowano także: lodz.niedziela.pl/artykul/96487/Lodz-Pieciu-polskich-swietych