Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Cichociemni w komiksie

W 79. rocznicę ostatniego rozkazu gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” o rozwiązaniu Armii Krajowej, odbyła się prezentacja komiksu poświęconego spóźnionej alianckiej misji – operacji „Freston”. Autorką scenariusza i części historycznej komiksu jest Marzena Kumosińska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. - Narracja komiksu zbudowana jest wokół postaci kapitana Antoniego Pospieszalskiego,

cichociemnego uczestniczącego pod przybranym nazwiskiem w brytyjskiej misji operacyjnej „Freston”, pierwszej i jedynej alianckiej misji wojskowej skierowanej do Armii Krajowej w okupowanej przez Niemców Polsce. Bohaterami drugiego planu są żołnierze AK, którzy misję przyjmowali i ochraniali oraz dowódca AK.
    Cichociemni to była elita Wojska Polskiego, które zrodziło się w Wielkiej Brytanii. Wyszkoleni przez brytyjski wywiad byli drogą powietrzną, metodą spadochronową przerzucani do okupowanej Polski. - W czasie wojny zostało zrzuconych, w stopniach od szeregowca do generała, 316 cichociemnych i 28 kurierów politycznych. Najmłodszy miał 19 lat, a najstarszy 56 lat. Była też w tym gronie jedyna kobieta Elżbieta Zawacka, legendarna kurierka Komendy Głównej AK, która po wojnie została awansowana do stopnia generała brygady. Pierwszy lot cichociemnych odbył się w lutym 1941 r., a ostatni 26 grudnia 1943 r. Dla nich dobro Polski i stanie w obronie rodaków było dobrem najwyższym – powiedział Karol Piskorski dyrektor Łódzkiego Oddziału IPN.

Autorem rysunków i map komiksu jest Tomasz Kleszcz, konsultantem historycznym Artur Ossowski, a recenzentami dr hab. Marek Dutkiewicz i dr Tomasz Toborek.
W spotkaniu  uczestniczyli Barbara, Franciszek, Jan, Łukasz i Mateusz Pospieszalscy, członkowie rodziny kpt. Antoniego Pospieszalskiego. - To, że komiks powstał i to, że dzisiejsze spotkanie w jakimś sensie poświęcone jest historii, którą możemy opowiedzieć przez losy mojego stryja, nie było moim udziałem – podkreślił Jan Pospieszalski, który także opowiedział o losach wojennych i powojennych stryja.
    

W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście oraz młodzież łódzkich szkół. Wszyscy zostali obdarowani egzemplarzem komiksu Operacja „Freston” - Spóźniona aliancka misja.

Elektroniczną wersję komiksu można pobrać ze strony internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkanie zorganizowane przez Łódzki Oddział IPN i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zakończyło się koncertem kwartetu rodziny Pospieszalskich.


    
    


 


  

    

 

                                                                     
 Foto: Marek Kamiński