Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Krzysztof Nagrodzki-Podwójne standardy: od Grossa do Zyzaka

Podwójne standardy: od Grossa do Zyzaka, przez  Bogdana Dziobkowskiego – filozofa – w „Opiniach” Rzeczpospolitej  z 16 kwietnia 2009 analizowane.


Podnoszenie ręki na filozoficznych analizatorów, nawet w drobnych fragmencikach ich poprawnych rozważań i wyważań nie jest łatwe w miejscu ich emisji - czyli w tym wypadku w Rzeczpospolitej -  liczę zatem na szansę w innym kąciku.
Artykuł pana Dziobkowskiego kończy się tak: „nauka jest po to, aby burzyć dogmaty. Dla naukowca nie ma tematu tabu, nie ma świętości, nie ma niepoprawnych politycznie zagadnień. Nauka to wysuwanie śmiałych hipotez w pogoni za prawdą.”
Ejże! Czy rzeczywiście nauce chodzi   t y l k o  oburzenie dogmatów czy raczej o ich weryfikowanie „w pogoni za prawdą”? I czy przy tej - jak najsłuszniejszej - deklaracji o obowiązku pogoni, godzi się pisać tak: „Gdy związani ze środowiskiem Radia Maryja krytycy „Strachu” zaczęli się odwoływać do pochodzenia Grossa, przez większość mediów, słusznie jak sądzę, przetoczyła się fala oburzenia.”?


Słyszałem wiele emocjonalnej wrzawy na ten temat, nie znalazłem jednak wyczerpującej polemiki naukowej czy choćby konkretnego uzasadnienia takiej tezy. A wszak dla nauki „nie ma tematów tabu”. Zatem pożytecznym byłoby jasne wskazanie, w których miejscach np. prof. Robert J. Nowak – historyk -  pisząc książki: „100 kłamstw J.T. Grossa o żydowskich sąsiadach i Jedwabnem” czy „Nowe kłamstwa Grossa” odszedł od porządnego warsztatu, na rzecz „pochodzeniowych” konkluzji autora?
Wygląda na to, iż ten element, wpisujący się w utrwalanie mitu o antysemickości Radia Maryja, został rzucony właśnie na ołtarz „poprawności”. Czy dlatego, aby nie burzyć niektórych „dogmatów” tworzonych przez konkurencje ideolo?... Tak czy inaczej wyszło niezbyt spójnie. Przynajmniej w tym aspekcie.

Krzysztof Nagrodzki

Publikacja: Myśl Polska  nr 20 z 17.05.2009r. (W tytule zabrakło fragmentu: „przez  Bogdana Dziobkowskiego – filozofa – w „Opiniach” Rzeczpospolitej  z 16 kwietnia 2009 analizowane” - czyniąc całość nie do końca czytelną)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.