Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Janusz Janyst - Podziemna Armia powraca


Pod powyższym tytułem odbył się 4. marca w łódzkiej siedzibie Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka poświęcony Żołnierzom Wyklętym.
Występ znanych już łodzianom z wcześniejszych wizyt bardów III Rzeczpospolitej, których trudno nie kojarzyć z legendarnym duetem Gintrowski-Kaczmarski z lat osiemdziesiątych, zorganizowało Stowarzyszenie Studentów dla Rzeczpospolitej. Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk wspólnie śpiewają akompaniując sobie na gitarach. Dysponują dobrze postawionymi głosami i zaawansowaną techniką instrumentalną. Wykonują własny repertuar ukierunkowany patriotycznie, wyrastający z niezgody na coraz smutniejszą, polską rzeczywistość. W wypadku omawianego koncertu, stanowiącego wyodrębniony projekt podsumowany też wydaniem osobnej płyty, muzyka i słowa kompozycji są dziełem Leszka Czajkowskiego.

Zaprezentowanych zostało ponad dwadzieścia pieśni zróżnicowanych w nastroju i charakterze – od lirycznej ballady, po dowcipny pastisz wojskowej piosenki marszowej pt. „Kolacja dla partyjniaka” – bisowanej i niemal od razu „współwykonywanej” przez klaszczącą i śpiewająca refren publiczność. Dominowały wszakże niebanalne pod względem melodycznym, harmonicznym i aranżacyjnym ekspresyjne songi. Silnie oddziaływały one tekstami, będącymi mocnym, bezkompromisowym przekazem historycznych i politycznych treści, mówiącymi bez ogródek o komunistycznych zbrodniach, m.in. już tych dokonywanych w Polsce przez sowieckich sołdatów (przez całe życie wracają do mnie Czerwonej Armii zbrodnie ogromne („Pamięć”).

Koncert lapidarnie przedstawił fragment najnowszych dziejów naszego kraju, sławiąc heroizm żołnierzy podziemia niepodległościowego, bohaterów, którzy nigdy się nie poddali, nie poszli na współpracę z komunistami i walczyli do końca mimo tragicznych okoliczności. Owi obrońcy Ojczyzny przed armią niemiecką i przed komunizmem pod gwiazdą sowiecką (”Wyklęci Niezłomni”) nie porzucili oręża wówczas, gdy rząd kolaborantów wspierał nowych okupantów („Zmiana okupacji”). Wśród licznych wątków obecnych w wykonanych pieśniach pojawił się temat dezawuowanego dziś niejednokrotnie Powstania Warszawskiego, była scena walki Żołnierzy Podziemia z oddziałem NKWD (”Atak”) i spotkanie po latach UB-eckiego oprawcy, obecnie przedstawiciela zapiekłej komuny, z jego ofiarą („Rozmowa z katem”). Osobne utwory poświęcone zostały konkretnym postaciom - Danucie Siedzikównie – „Ince”, ks. kpt. Władysławowi Gurgaczowi.

W sytuacji, gdy dzisiejsze państwo - władze centralne, samorządowe, szkoły na wszystkich poziomach (wciąż jeszcze w dużym stopniu skomunizowane) nie uczą patriotyzmu a sam patriotyzm w ujęciu agresywnych, lewicowych ideologii stał się passé; w czasach, gdy usiłuje się zmienić mentalność społeczeństwa poprzez ograniczanie edukacji historycznej, osłabianie narodowej pamięci zafałszowywanie niektórych faktów – działalności bardów III RP tym bardziej zyskuje na znaczeniu.

JANUSZ JANYST


Copyright © 2017. All Rights Reserved.