Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

start Informacje KSD Wydarzenia i informacje

Informacje KSD

Siedziba, wykaz członków oraz władz OŁ KSD

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE DZIENNIKARZY
Oddział Łódzki
ul.Kopcińskiego 1/3
90-242 Łódź
kontaktowy numer telefonu: 609 242 387609 242 387 (czynny w godz.10.00-20.00)
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Spotkania Zarządu w Łodzi (otwarte dla członków Oddziału):
w każdą drugą środę miesiąca od godz. 18,00
w salce Caritas pod plebanią parafii św. Teresy i św. Jana Bosko

Organy Oddziału
kadencji 2016-2018 (od 1.01.2016 r.)


Zarząd Oddziału Łódzkiego KSD:

Zygmunt Chabowski - przewodniczący
Jan Gać - wiceprzewodniczący
Tomasz Bieszczad - skarbnik
Krzysztof Nagrodzki - sekretarz
ks. dr Roman Piwowarczyk - członek

Komisja Rewizyjna

Jan Szałowski - przewodniczący
Agata Chudzia - zastępca
Agnieszka Sadowska - sekretarz

Sąd Koleżeński
Ks. Kazimierz Kurek SDB- przewodniczący
prof. Tadeusz Gerstenkorn - zastępca
Janusz Janyst - sekretarz


Lista członków OŁ KSD
(alfabetycznie)

Grzegorz Bednarek
Tomasz Bieszczad
Małgorzata Cebulska
Zygmunt Chabowski
Agata Chudzia
Jan Gać
prof.Tadeusz Gerstenkorn
Janusz Janyst
Jadwiga Kamińska
Władysław Korowajczyk
x. dr Waldemar Kulbat
x. Kazimierz Kurek SDB
x. dr Rafał Leśniczak
Krzysztof Nagrodzki
Ewa Piątkowska
x. dr Roman Piwowarczyk
Agnieszka Sadowska
Jerzy A. Stasiak
Jan Szałowski
Izabela Trelińska
Jarosław Warzecha
Małgorzata Warzecha
Piotr Zarębski


Agnieszka Sadowska - Pielgrzymka dziennikarzy

Czas wakacyjny sprzyja wyjazdom w plener, podczas których można nie tylko odpocząć, ale też poszerzyć swoją wiedzę i zachwycić się pięknem przyrody i wielowiekowych zabytków. Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy wraz z duszpasterzem dziennikarzy, ks. Waldemarem Kulbatem, odwiedzili kilka miejscowości w archidiecezji łódzkiej, w których są historyczne obiekty sakralne.

Więcej…

Protest OŁ KSD skierowany do JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego

Więcej…

Żeby była jasność

Asymetria w ocenach.
Członek Rady Etyki Mediów - kol. red. Tomasz Bieszczad z Katolickiego Stwarzyszenia Dziennikarzy- wyjaśnia swoje "zdanie odrębne" do oświadczenia części REM, dotyczącego programu "Solidarni 2010".

Więcej…

Oświadczenie KSD ws. zatrzymania dziennikarzy "Naszego Dziennika"

Polskie media tworzą w naszym odczuciu coś na kształt getta medialnego, bo trudno inaczej nazwać sytuację, kiedy dziennikarze badający tak ważne wydarzenie jak katastrofa smoleńska zostają zatrzymani przez służby celne, milicję i FSB (dawna KGB), a polskie media milczą.

Więcej…

Wielkopostne skupienie OŁ KSD

10 marca 2010 roku dziennikarze łódzcy swoje kolejne spotkanie poświecili wielkopostnej refleksji. W tym roku skupienie przygotował i poprowadził ksiądz dr Roman Piwowarczyk, członek naszego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, który podczas wprowadzenia powiedział:

Więcej…

Apel w obronie flagi oraz Konstytucji

W programie Kuby Wojewódzkiego nadanym 25 marca 2008r. przez telewizję TVN doszło do znieważenia polskiej flagi państwowej, co nie tylko jest czynem karalnym, ale przekracza wszelkie normy przyzwoitości obowiązujące w cywilizowanym świecie. Uczestnicy programu dopuścili się umieszczenia polskiej flagi w psich odchodach.

Więcej…

Oświadczenie Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia z dnia 22 marca 2006 r.

"Żądamy zaprzestania represji prawnych przeciw obrońcom życia, w tym przeciw panu Łukaszowi Wróblowi - twórcy wystawy w Łodzi - który został postawiony przed sądem grodzkim. Wzywamy wszystkich, którym droga jest wolność wyrażania poglądów, szczególnie w tak szlachetnej sprawie, by przyłączyli się do naszego protestu!" - czytamy w oświadczeniu.

Więcej…

„Media w czasie kryzysu" - oświadczenie

Oświadczenie Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy z dnia 4 października 2006 r.

Więcej…

Obrony asymetryczne

Prostest KSD w obronie redaktora z Polic, skazanego prawomocnym wyrokiem sądu za zniesławienie lokalnego prominenta.

Więcej…

List do Naszego Dziennika

OŁ KSD wystosował list  do Redaktor Naczelnej "Naszego Dziennika" wyrażający solidarność w obronie o. Tadeusza Rydzyka.

Więcej…

Medal Milito pro Christo (Walczę dla Chrystusa) dla Radia Maryja, Tv Trwam i Naszego Dziennika

Z tej okazji Zarząd Oddziału Łódzkiego KSD przesłał na ręce o. Tadeusza Rydzyka oraz red.nacz. Ewy Sołowiej gratulacje.

Więcej…

POLECAMY: Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem

W Archidiecezjalnym Wydawnictwie Łódzkim można już kupić książkę wydaną po konferencji "Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem" zorganizowanej przez Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w październiku 2007 roku.

Więcej…

Kapłaństwo to misja

LepaHomilia ks. bp. Adama Lepy wygłoszona w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi podczas Mszy św. dziękczynnej z okazji 50. rocznicy kapłaństwa ks. abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego.

Więcej…

Oświadczenie KSD OŁ: Tysiąc przeciw katolickiemu kapłanowi

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy (Oddział w Łodzi) solidaryzuje się z księdzem redaktorem Gancarczykiem i będzie go wspierać w ewentualnym procesie wytoczonym przez Alicję Tysiąc - czytamy w oświadczeniu.

Więcej…

Opłatek dziennikarzy

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy zorganizowali już po raz piąty spotkanie opłatkowe w gościnnych progach plebanii parafii pw. św. Teresy i św. Jana Bosko, prowadzonej przez księży salezjanów.
Na spotkanie przybył Członek Honorowy Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy bp Adam Lepa, członkowie zarządu głównego KSD, a także przyjaciele ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Więcej…

Dyskusja o „chorobach duszy”

W Duszpasterstwie Akademickim „Węzeł” przy kościele św. Teresy i św. Jana Bosko odbyło się drugie z kolei spotkanie dyskusyjne z cyklu ”Świat między prawdą a kłamstwem”. Cykl zainicjowany został przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w celu popularyzacji dorobku merytorycznego organizowanych od czterech lat w Łodzi przez to stowarzyszenie ogólnopolskich konferencji pt. ”Dziennikarz między prawdą a kłamstwem”, poświęconych dotąd zagadnieniom kłamstwa i manipulacji medialnej, obrony godności, granicom kompromisu.

Więcej…

Zmiany, zmiany, zmiany! Czyli bez zmian.

Nasz kolega Tomasz Bieszczad – skarbnik Zarządu Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, z końcem lutego br. został odwołany z funkcji dyrektora Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. To krzywdzące odwołanie.

Więcej…

Apel OŁ KSD do Rektora UŁ o wycofanie zaproszenia do Petera Singera

Nasze Stowarzyszenie jest zdania, że ktoś, kto prezentuje poglądy i „filozofię” kierującą ku ludobójstwu, sam wyklucza się z debaty społecznej. 

Więcej…

Oświadczenie Zarządu OŁ KSD z 26.03.2010r.

Zarząd Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy z żalem przyjął wiadomość, iż z nieznanych nam powodów, doszło do rozwiązania umowy o pracę z  członkiem naszego Stowarzyszenia, znanym i cenionym dziennikarzem, rzecznikiem prasowym Prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego red. Błażejem Torańskim.

Więcej…

KSD pikietowało udzielając poparcia ks. red. Gancarczykowi

19 lutego członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Fundacji-Pro i Kolibra uczestniczyli w warszawskiej pikiecie solidarności z redaktorem naczelnym "Gościa Niedzielnego" ks. Markiem Gancarczykiem.

Więcej…

Stanowisko OŁ Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w sprawie moratorium na aborcję

Zwracamy się zatem do Pana Prezydenta, Rządu RP, Sejmu i Senatu RP, oraz wszystkich ludzi dobrej woli o wzmożenie wysiłków na rzecz objęcia ochroną prawną każdego dziecka od chwili poczęcia. Początkiem tego postępowania może być poparcie „moratorium na aborcję". Takie stanowisko-naszym zdaniem-przyniesie Polsce uznanie u współczesnych i przyszłych pokoleń, jako państwu, które w rycerski sposób staje w obronie najsłabszych spośród nas - czytamy w oświadczeniu oddziału łódzkiego KSD.

Więcej…

Oświadczenie Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy z dnia 23 maja 2006 r.

„Kod Leonarda da Vinci” wpisuje się w tę perfidną, szatańską metodę zwodzenia ludzi małej wiedzy, ignorantów religijnych, bądź po prostu niedouczonych, słabych intelektualnie, egzaltowanych. Dlatego, podobnie jak wiele osób i środowisk, czujemy się w obowiązku zaprotestować przeciw jego antychrześcijańskiemu, fałszywemu, złowrogiemu i – de facto – antyludzkiemu przesłaniu. Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrażenie swojego sprzeciwu wobec działań autora książki oraz twórców filmu".

Więcej…

KSD o wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach ws. ks. red. Gancarczyka

- ani Sąd Apelacyjny w Katowicach, ani Trybunał w Strasburgu, ani też wszystkie sądy na świecie nie mają PRAWA zabronić nam nazywania zbrodnią aborcji, a zbrodniarzami wszystkich tych, którzy świadomie przyczyniają się do rzezi niewiniątek

Więcej…

W godzinie próby

Apel Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w obronie życia.

Więcej…

Życzenia z okazji ingresu abp.Głódzia

"Życzymy z serca obfitości łask Ducha Świętego i długich lat zdrowia w walce o Prawdę" - napisał do JE abp. Sławoja Leszka Głódzia Zarząd Oddziału Łódzkiego KSD.

Więcej…

REM: dziennikarka TVN naruszyła etykę dziennikarską

Rada Etyki Mediów odnosząc się do zachowania dziennikarki TVN Anny Machowskiej,wobec o. Tadeusza Rydzyka i posłanki Urszuli Krupy w liście do Krzysztofa Nagrodzkiego - Sekretarza Zarządu Oddziału Łódzkiego KSD stwierdza, że: "Wulgarność, oszukiwanie osób (...), obrażanie - łamanie zasady szacunku i tolerancji zawarte w Karcie Etycznej Mediów nie przystoi nikomu.

Więcej…

OŁ KSD: w sprawie moratorium w zakresie aborcji

"Poparcie „moratorium na aborcję” (...) przyniesie Polsce uznanie u współczesnych i przyszłych pokoleń, jako państwu, które w rycerski sposób staje w obronie najsłabszych spośród nas - napisali członkowie Zarządu OŁ KSD i ZG KSD.

Więcej…

W 40. rocznicę kapłaństwa ks. prałata Waldemara Kulbata

(...)ogromny jest wkład ks. redaktora Kulbata w rozwój publicystyki katolickiej (...), jako duszpasterz, w swoich tekstach kładzie nacisk nie tylko na informację, czy referowanie różnych stanowisk w sporach ideologicznych, ale przede wszystkim na formację czytelnika w zakresie katolickiej nauki społecznej. Żeby w chaosie pojęć i wartości mógł się kierować zawsze niezawodną busolą - o jubilacie - ks. prałacie Waldemarze Kulbacie pisze w tygodniku "Niedziela" Ks. Bp Adam Lepa.

Więcej…

Misja czy kasa? Gdzie mówią pieniądze, tam milczy prawda.

Ks. A. Lepa"Dziś sensacja bardzo się mediom opłaci, tym bardziej że w epoce "kolorowych obrazków" rozwinął się nieprawdopodobnie świat iluzji, która fascynuje i trwale człowieka uzależnia. Na tym można zbić niemały interes. (...)Odbiera też jasność sądu i dogłębność oceny. (...) Fascynowanie złem odbija się często rykoszetem i uderza w dziennikarza. Ofiarą jednak pada przede wszystkim gorzej poinformowany obywatel. Pytanie: "misja czy kasa?" - staje się więc pytaniem retorycznym i potwierdza aktualność tematu podjętego w papieskim orędziu. Nie pozwala też zapomnieć o trafnym powiedzeniu: "Gdzie mówią pieniądze, tam milczy prawda" - mówi w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" bp Adam Lepa.

Więcej…