Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

start Katyń 1940-2010

Katyń 1940-2010

Przyjmij w Domu swoim Panie tych, którzy tak tragicznie odeszli z tego świata, odejm gorycz oraz utul w żalu rodziny i najbliższych, a nam wszystkim przysporz sił, mądrości, szlachetności serc w obliczu ciężkiego doświadczenia narodu i państwa.
Módlmy się za nich, za bliźnich, za naszą Ojczyznę.


W imieniu Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Zygmunt Chabowski
Małgorzata Warzecha
Tomasz Bieszczad
Krzysztof Nagrodzki
ks.dr Roman Piwowarczyk

10 kwiecień A.D. 2010

Katyń pamiętamy

Prof. Nikita Pietrow - Katyń a rosyjska polityka
Tendencja przemilczania przestępstw z okresu sowieckiego istnieje od dawna.
 
Tadeusz Płużański - W Smoleńsku zginęli Żołnierze Wyklęci-Niezłomni
W ubiegłym roku na 10 kwietnia napisałem do „Gazety Polskiej Codziennie” felieton, że kłamstwo smoleńskie trwa już trzy lata. Dziś mogę niestety z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: trwa już cztery lata.
 
4. rocznica smoleńskiej tragedii.
Abp M. Jędraszewski: tylko pełne wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej da nam poczucie życia w wolnym kraju
 
Giętkie paragrafy na Katyń
Memoriał kataloguje sposoby naruszeń rosyjskiego prawa w sprawie zbrodni katyńskiej
 
Jesteśmy stróżami naszych braci
Homilia ks. bp. Józefa Zawitkowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej, wygłoszona podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej
 
Katyń. Zginęli, bo nie zrezygnowali z Polski
70 lat temu świat poznał prawdę o strasznej tragedii w Katyniu. Władze stalinowskie natychmiast zaczęły negować swoją winę. Dopiero w 1990 roku za czasów Michaiła Gorbaczowa oficjalnie przyznano, że egzekucje były przeprowadzane w 1940 r. przez organy NKWD.
 
Kozielsk - Ostaszków - Starobielsk: Ludobójcze "rozładowywania"
Kalendarz polski codzienny Piotra Szubarczyka. Koniecznie!
 
Władysław Korowajczyk - Całe życie w mrokach Katynia
Wieczorny chłód ciągnął z lufcika w naszym wileńskim mieszkaniu. Przy łóżeczku siadł Tata w mundurze oficerskim. Był jakiś inny, niespokojny, śpieszył się. Zwracał się do pięciolatka słowami, które po  latach zrozumiałem jako  testament, któremu starałem się w życiu sprostać. Szorstki pocałunek. To było pożegnanie, ale że było ostateczne, tego nikt nie wiedział, nie wiedzieliśmy, że był to początek tragedii.
 
Józef Szaniawski - Syndrom zbrodni. Polska między historią a geopolityką
5 marca 1940 r. w Moskwie, na Kremlu, rząd rosyjski podjął decyzję o zbrodni ludobójstwa na Narodzie Polskim. Decyzja ta była faktycznym wyrokiem na Polskę. Na zagładę skazani zostali nie tylko bezbronni polscy jeńcy - oficerowie i generałowie Wojska Polskiego, ale także polskie elity, które dostały się pod sowieckie panowanie.
 
Memoriał apeluje o kontrolę śledztwa katyńskiego
Stowarzyszenie Memoriał zaapelowało wczoraj do Dmitrija Miedwiediewa o skontrolowanie śledztwa katyńskiego prowadzonego przez Główną Prokuraturę Wojskową Federacji Rosyjskiej. W liście otwartym Memoriał chce szczegółowej listy ofiar, spisu osób, które uczestniczyły w zbrodni, i adekwatnej oceny prawnej ich działań.
 
Katyń to fałszowanie historii
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew we wczorajszym wywiadzie udzielonym dziennikowi "Izwiestija" oświadczył, że Katyń to przykład fałszowania historii. Rosyjski prezydent przyznał, że wymordowanie w Katyniu w 1940 roku polskich oficerów jest "bardzo mroczną stronicą" w historii jego kraju. "Przy czym jest to mroczna stronica, na której temat nie było prawdy.
 
Amerykański senator wzywa Rosję do wzięcia pełnej odpowiedzialności za Katyń.W Kongresie o Katyniu
Z udziałem historyków i działaczy z Rosji i USA oraz czołowych polityków amerykańskich odbyła się w Bibliotece Kongresu USA konferencja w celu upamiętnienia 70. rocznicy ludobójstwa w Katyniu. W czasie uroczystości Amerykanie wezwali Rosję do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w Lesie Katyńskim.
 
Oburzeni przeprosinami za Katyń
Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (druga siła polityczna w Rosji) skrytykowała władze za to, że "nie raczywszy zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, niejednokrotnie przepraszały Polskę za Katyń".
 
Przede wszystkim odtajnić akta
Jeżeli Rosja nie będzie chciała nam udostępnić dokumentów katyńskich, będzie to znaczyło, że, niestety, mieliśmy do czynienia przez ostatnie lata wyłącznie z przedstawieniem. Mam na myśli ów rzekomy przełom w relacjach polsko-rosyjskich. Z prof. Antonim Dudkiem, politologiem, historykiem, doradcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, rozmawia Anna Ambroziak
 
Stalin był zbrodniarzem
W wywiadzie dla portalu "Russia Today" prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew otwarcie przyznał, że za masakrą w Katyniu stały bezpośrednio władze Związku Sowieckiego, w tym Józef Stalin.
 
Piotr Szubarczyk-Kłamstwo katynskie i walka o prawdę. W trybach politycznej propagandy
Pisze się ostatnio, że kłamstwo katyńskie było "aktem założycielskim" PRL. To prawda, ale niepełna. Kłamstwo katyńskie było aktem założycielskim całego powojennego porządku jałtańskiego w Europie.
 
Sławomir Frątczak-Zagłada polskich jeńców. Nad dołami śmierci

Motywy podjęcia decyzji o wymordowaniu polskich jeńców były i są przedmiotem dyskusji oraz rozlicznych hipotez, gdyż nikt z bezpośrednich decydentów nie ujawnił ani nie pozostawił wiarygodnego uzasadnienia.
 
Polscy jeńcy w obozie w Kozielsku (3) Rozstrzelana Polska
Spośród trzech obozów specjalnych NKWD, w których od jesieni 1939 r. do wiosny 1940 r. przebywali polscy oficerowie, najbardziej znany jest Kozielsk. Jego nazwa stała się dla Polaków równie wymowna jak Katyń. Stąd przecież wiodła droga do Smoleńska i Lasu Katyńskiego.
 
Piotr Szubarczyk-Katyń. Skazani "bez aktu oskarżenia"!
Zbrodnia katyńska była zbrodnią państwową, a role "prokuratorów" i "sędziów" pełnili najwyżsi przywódcy zbrodniczego, totalitarnego państwa sowieckiego. 

We wtorek, 5 marca 1940 r., ludowy komisarz spraw wewnętrznych Związku Sowieckiego Ławrientij Beria skierował do Josifa Stalina notatkę nr 794/G, w której napisał, że polscy jeńcy wojenni i więźniowie przetrzymywani w więzieniach "zachodniej Białorusi" i "zachodniej Ukrainy" są "zatwardziałymi i nierokującymi nadziei poprawy wrogami władzy sowieckiej". Zaproponował ich zamordowanie
 
Polscy jeńcy w obozie w Starobielsku (4) Oparli się propagandzie

Druga tragedia katyńska 2010

10 kwietnia i powtórka z Palikota
D. Tarczyński: Odgłosy wydawane przez Obywateli RP były podobne do tych, jakie słyszałem podczas egzorcyzmów
 
Sensacyjne ustalenia podkomisji smoleńskiej.
Nowaczyk: Drzwi tupolewa wyrwała fala uderzeniowa
 
Mocne słowa bp. Deca: "Ludzie pokroju Judasza stoją w tle katastrofy smoleńskiej"
Pojawiło się kłamstwo smoleńskie, tak jak kiedyś trwało tak wiele lat kłamstwo katyńskie.
 
Berczyński: Tupolew rozpadł się w powietrzu
Berczyński pytany na jakiej podstawie podjęto takie ustalenia powiedział, że bardzo dokładnie zbadano rozmowy pilotów z wieżą, a także to, że rozpad samolotu zaczął się znacznie przed pasem lądowania, o czym świadczą m.in. części rozrzucone kilkadziesiąt metrów przed upadkiem na ziemię
 
Wiedza tajemna
Redaktor Adam Szostkiewicz we wczorajszej audycji radia TOK FM rytualnie „rozprawił się” ze sprawą katastrofy smoleńskiej. Ów niegdyś katolicki, a od pewnego czasu antykatolicki lewicowy publicysta zwraca się z apelem do Kościoła
 
Applebaum kreatywna bardziej niż rosyjskie służby
Anne Applebaum, znana amerykańska dziennikarka i prywatnie żona Radosława Sikorskiego, byłego ministra spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, znów pokazała, że potrafi wskrzesić z dawna pogrzebane kłamstwa na temat katastrofy smoleńskiej. Więcej, potrafi je wskrzesić w nowej postaci.
 
Prof. Gliński o propagandzie medialnej


Miało to zmieszać z błotem tragedię smoleńską tak, jak w błocie leżało ciało polskiego prezydenta
 
Gargas: Gen. Błasik nie chciał lecieć jednym samolotem
W filmie pada odpowiedź na pytanie kto wydał zgodę na lot do Smoleńska jednym samolotem najważniejszych osób w państwie.
 
To już może lepiej… niech Ruscy… Parciane sznurki państwa polskiego
Wieczorem ze Smoleńska odleciał Putin i swoje pełnomocnictwa przekazał ówczesnemu ministrowi ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiejowi Szojgu. Ten zaś próbował odnaleźć swego odpowiednika po polskiej stronie, by ustalić wspólne działania. Nie udało mu się.
 
Kazimierz Nowaczyk: Powinniśmy głęboko schować raport Millera, bo jest on podważeniem autorytetu państwa
Nagromadzenie faktów nieuwzględnionych przez komisję Millera świadczy o tym, że od początku rozważała ona jeden scenariusz przebiegu katastrofy smoleńskiej - uważa wiceszef podkomisji powołanej przez MON do ponownego zbadania katastrofy dr Kazimierz Nowaczyk.
 
O tragedii smoleńskiej raz jeszcze. Konkretnie.
http://vod.gazetapolska.pl/12834-macierewicz-o-niesiolowskim-po-tym-co-dzisiaj-zrobil-wymazuje-z-pamieci-nazwisko-tego-czlowiek
 
"Chcieli stworzyć wielkie kłamstwo" - dziennikarze o manipulacjach mainstreamu ws. Smoleńska
- Cały okres, od 10 kwietnia 2010 r., jest w mojej ocenie jednym, wielkim wyrzutem sumienia dla ludzi, którzy brali w tym udział, a z drugiej strony dowodem jak nieskuteczne są takie prymitywne metody propagandy, które próbowano realizować
 
Raport "Co wiemy o przyczynach Katastrofy Smoleńskiej"

Pięciu polskich naukowców - wśród nich prof. Jan Obrębski z Politechniki Warszawskiej, profesor nauk technicznych, wybitny specjalista w zakresie mechaniki - stworzyło raport na temat katastrofy smoleńskiej. Kończy się on stwierdzeniem: "przyczyną katastrofy samolotu Tu-154 M w Smoleńsku mogły być tylko wybuchy wewnątrz konstrukcji".
 
Jak to się robi. Synaj i Smoleńsk
Po sobotniej tragedii airbusa zestrzelonego przez islamskich terrorystów Rosja dała przykład władzom Polski, w jaki sposób należy działać po katastrofie lotniczej, do której doszło na terenie innego kraju. Natychmiast po zdarzeniu pojechali na miejsce rosyjscy śledczy i rosyjska ekipa, która zabezpieczyła czarne skrzynki oraz szczątki roztrzaskanego airbusa. Do czarnych skrzynek nikt oprócz Rosjan nie ma dostępu.
 
Smoleńsk
„Zniszczenia zostały dokonane w wyniku eksplozji w powietrzu”. Prof. Binienda nie zwalnia tempa. Nowe badania i nowe fakty.
 
Rosjanie zaszyli niedopałek w ciele prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
„Gdzie są granice barbarzyństwa?”
 
Wstrząsające wyznania oficera polskiego wywiadu. „10 kwietnia został zaplanowany”
10 kwietnia 2010 roku we wszystkich polskich służbach specjalnych panował chaos połączony z biernością.
 
Niemiecka prokuratura zbada czy w Smoleńsku doszło do zamachu.
/.../ Niemiecki wymiar sprawiedliwości rozpoczął procedurę tzw. Beobachtungsvorgang. To nieznane w polskim prawie działanie polegające na wszczęciu wstępnego dochodzenia, które ma na celu sprawdzenie czy podejrzenia są słuszne.
 
Nagrania SFAŁSZOWANE! DROPOUT! i Jurgen Roth
DROPOUT - oznacza nagłe i kompletne przerwanie ciągłości nagrania na nośniku cyfrowym. A co to oznacza? Sfałszowane nagranie. Matka kpt Protasiuka mówi: "Mój syn został kozłem ofiarnym".
 
Polscy ludzie Putina
Doprowadzając do usunięcia z rezolucji PE wniosku o umiędzynarodowienie śledztwa smoleńskiego, posłowie PO nie tylko złamali umowę, którą przed głosowaniem zawarły grupy parlamentarne (w tym frakcja, której członkiem jest PO), ale i zobowiązanie do dążenia do umiędzynarodowienia, które w 2011 r. złożył Donald Tusk po publikacji raportu gen. Tatiany Anodiny.
 
Piloci Jaka oczyszczeni z zarzutów
Prokuratura umorzyła śledztwo ws. lądowania rządowego Jaka-40 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku z powodu „braku danych potwierdzających popełnienie przestępstwa”.
 
Ponad 50 świadków mówi o wybuchu
Zespół parlamentarny badający przyczyny katastrofy smoleńskiej opublikował kolejne relacje naocznych świadków tragedii z 10 kwietnia, którzy twierdzą, iż w rządowym samolocie RP doszło do wybuchu.
 
Odebrać śledztwo smoleńskie wojskowym prokuratorom. Macierewicz pisze list do Seremeta
Prokuratorzy wojskowi prowadzący śledztwo ponad wszelką wątpliwość udowodnili swoją stronniczość i brak kompetencji. Najwyższy czas, by nadzór nad tym śledztwem objęli prokuratorzy cywilni.
 
Koniec bezkarności?! Bliscy ofiar oskarżyli odpowiedzialnych za lot do Smoleńska
Bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej mają dość czekania, aż odpowiedzialni za organizację tragicznego lotu, poniosą odpowiedzialność. – Został złożony subsydiarny akt oskarżenia rodzin smoleńskich wobec urzędników, którzy przygotowywali lot do Smoleńska.
 
Raport prof. Nowaczyka: Pierwsza eksplozja jeszcze przed brzozą, druga zabiła większość pasażerów
Hipotezę zniszczenia samolotu przez serię eksplozji potwierdzają dodatkowo następujące fakty:
 
Smoleńsk. Prawda i fikcja.
http://vod.gazetapolska.pl/8485-udokumentowane-klamstwa-ewy-kopacz-w-sprawie-smolenskiej
 
III Konferencja Smoleńska
Macierewicz: rząd powinien ponownie przeanalizować katastrofę.

Prawa fizyki wykluczają możliwość przebiegu smoleńskich wypadków przedstawionego w raportach MAK‑u i komisji Jerzego Millera
 
Ból głowy z trotylem
Prokuratura wojskowa zwróciła się o opinię uzupełniającą dotyczącą badań próbek z wraku Tu-154M w związku z domniemaniem obecności w nich pozostałości materiałów wybuchowych
 
„The Washington Times” porównuje działania Rosji przy wyjaśnianiu katastrofy tupolewa i boeinga
Lucja Swiatkowski Cannon, na łamach amerykańskiego dziennika „ The Washington Times”, analizuje badanie przyczyn katastrofy TU-154M i malezyjskiego Boeinga.
 
Analityk wywiadu w kanadyjskiej telewizji: Samolot w Smoleńsku zestrzelony
Zestrzelenie malezyjskiego samolotu nasuwa naturalne skojarzenia z katastrofą smoleńską. Zachodni analitycy mówią o tym wprost i idą jeszcze dalej.

Komentarze i pytania

"GP": Agenci wokół Smoleńska. Rosyjski ślad
Informacja o zatrzymaniu oficera 36. specpułku, współpracującego z rosyjskim wywiadem, stanowi istotne uzupełnienie dotychczasowej wiedzy na temat tragedii smoleńskiej.
 
Posmoleńskie rozdroże
Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne wyniki śledztwa smoleńskiego, tragedia na Siewiernym jest i pozostanie kluczowym doświadczeniem w procesie definiowania kulturowej tożsamości Polaków w XXI wieku.
 
Abp. Jędraszewski: Smoleńsk w zasiekach kłamstw
„Prawda z trudem przebija się przez zasieki kłamstw, które od samego początku były podawane do publicznej wiadomości”
 
Nic dobrego nie wyniknie z wyciszania sumienia"
Niemieccy eurodeputowani przerwali wykład eksperta – bo mówił za dużo o Smoleńsku
 
Macierewicz komentuje konferencję NPW

Kolejna manipulacja i polityczne działanie prokuratury
 
Jürgen Roth: według niemieckich służb 10/04 to zamach!


Czy poznamy wreszcie prawdę o katastrofie smoleńskiej? W kwietniu niemiecki dziennikarz śledczy Jürgen Roth opublikuje sensacyjną książkę na temat katastrofy smoleńskiej. Będzie burza!
 
Smoleńska brzoza w TVN - ie
Andriej Iłlarionow, były doradca Władimira Putina, oświadczył w TVN „żadna brzoza nie była w stanie zniszczyć skrzydła takiego samolotu”.
 
Wojciechowski do Laska: Drwiną Pan tego nie załatwi
"Niech Pan przedstawi chociaż jednego profesora, specjalistę lotnictwa czy aerodynamiki, który stanie razem z Panem i powie: Komisja Millera miała rację" - Pisze Janusz Wojciechowski w liście do Maciej Laska. Poniżej publikujemy pełną treść listu.
 
Zaproszenie
29 X 2014r. w Łodzi o godz. 18 odbędzie się spotkanie Ewą Stankiewicz- dziennikarką, reżyser oraz przewodniczącą Stowarzyszenia Solidarni2010- oraz Glennem Jorgensenem
 
Lasek boi się konfrontacji ws. 10/04
Dlaczego zespół Macieja Laska nie chce wziąć udziału w III Konferencji Smoleńskiej?
 
Prof. Wiesław Binienda został doradcą Baracka Obamy!
Prof. Wiesław Binienda, znany w Polsce ze współpracy z zespołem Antoniego Macierewicza, objął stanowisko doradcy prezydenta USA Baracka Obamy. Zasiądzie w Radzie Ekspertów ds. Nauki i Techniki.
 
Pospieszalski: potrzebni specjalni PRowcy
„Propaganda „spisku brzozowego” jest już za słaba. Potrzebni dodatkowi narratorzy” - mówi portalowi Stefczyk.info znany dziennikarz Jan Pospieszalski.
 
Smoleński upadek nauki
W podsmoleńskim lesie cztery lata temu roztrzaskał się nie tylko rządowy samolot z prezydentem na pokładzie. 10 kwietnia 2010 roku rozpoczął się także przyspieszony proces upadku autorytetu nauki. Prysł silny jeszcze w Polsce mit pozytywizmu naukowego, również w obrębie nauk ścisłych.
 
Brzemię winy i atak wścieklizny antyzamachowej

Brzemię winy. W cztery lata po tragedii smoleńskiej wciąż pozostaje ona drażliwym tematem, którego bezpieczniej nie poruszać np. przy świątecznym stole, jeśli zasiada przy nim większe grono rodzinne o zróżnicowanych poglądach. Taka rozmowa zapewne skończy się konfliktem albo wręcz awanturą. Dlaczego?
 
Smoleńsk. Impas dowodowy
Znając dotychczasowe tempo badań, trudności w relacjach ze stroną rosyjską czy oczywiste braki w zabezpieczonym materiale dowodowym – można przypuszczać, że końcowa decyzja śledczych również będzie skażona wadą
 
Jacek Świat: Moje państwo mnie zdradziło
Czwarta rocznica katastrofy smoleńskiej uświadamia, jak wiele jeszcze jest niewyjaśnionych kwestii w sprawie przyczyn tragedii. Obchody rocznicy katastrofy to także czas, kiedy można było zaobserwować wzmożoną aktywność prokuratury
 
DOKUMENT KOŃCOWY II KONFERENCJI SMOLEŃSKIEJ
Konferencja nie tylko osiągnęła założony cel, lecz również odniosła sukces na innych polach. Stała się świadectwem możliwości integracyjnych i badawczych środowiska naukowego
 
Polski Instytut Sztuki Filmowej odrzucił wniosek o dofinansowanie filmu o Smoleńsku
Film Antoniego Krauze pt. „Smoleńsk” nie otrzyma dofinansowania z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Okazuje się, że komisja, w której zasiadał m.in. ostro krytykujący produkcję  o katastrofie smoleńskiej Jerzy Stuhr, odrzuciła wniosek o przyznanie dofinansowania.
 
„Gazeta Polska” dotarła do nieznanych i niepublikowanych wyników prac archeologów
Raport archeologów, którego fragmenty opinia publiczna mogła niedawno poznać, zawiera najstraszliwszy dowód – na terenie katastrofy, jeszcze przed miejscem uderzenia samolotu w ziemię, znaleziono kości czaszki jednego z pasażerów - pisze w najnowszym numerze tygodnik "Gazeta Polska".
 
Tezy do weryfikacji
Czytał Pan analizę prof. Grzegorza Kowaleczki? Czego brakuje w tym tekście?
– Danych źródłowych. A mimo tego zasadniczego braku badania są tak mocno uwiarygodniane.
Z gen. bryg. rez. Janem Baranieckim, zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych Obrony Powietrznej w latach 1997-2000, rozmawia Marcin Austyn
 
Ekspertowi Laska zabrakło odwagi?
Po raz kolejny nie doszło do debaty pomiędzy naukowcami współpracującymi z zespołem Antoniego Macierewicza a ekspertami z rządowej komisji Macieja Laska. Powód jest taki sam, jak zwykle: zaproszeni do udziału w rzeczowej, merytorycznej dyskusji, opłacani z publicznych pieniędzy specjaliści uciekają przed konfrontacją i nie przychodzą na obrady zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn smoleńskiej katastrofy.
 
Sowiecki rodowód braci Artymowiczów - Resortowi eksperci smoleńscy
Prof. Paweł Artymowicz to najbardziej medialny uczony atakujący ekspertów, którzy śmieli podważać wiarygodność rosyjskiego oraz polskiego – oficjalnego – smoleńskiego śledztwa.
 
Opinia w sprawie Smoleńska. Służba Wywiadu Wojskowego przyznaje się do pomyłki!
"W opinii z 9 grudnia 2013 roku [...] pojawiła się oczywista pomyłka edytorska" – pisze w specjalnym oświadczeniu Służba Wywiadu Wojskowego. Chodzi o mającą podważyć ustalenia prof. Chrisa Cieszewskiego opinię SWW w sprawie smoleńskiej brzozy.
 
Smoleńsk.O motywach zamachu
Rosyjski Międzypaństwowy Komitet Lotniczy, czyli MAK, nie jest bezstronny przy badaniu katastrof lotniczych. Do takich wniosków doszedł deputowany Aleksandr Sidiakin. W Rosji dostrzegli, że MAK Tatiany Anodiny wykonuje "niejasne zadania".
 
Decydujące starcie
Zmagania o odkrycie rzeczywistego przebiegu katastrofy smoleńskiej trwają już ponad 3,5 roku. Związane z tą walką wydarzenia z ostatnich tygodni układają się w niepokojąco logiczną całość – mamy do czynienia z profesjonalną operacją polityczno-propagandową, która ma podważyć kompetencje i unieważnić wyniki pracy niezależnych naukowców badających katastrofę.
 
Rodziny smoleńskie bronią zespołu Macierewicza
Rodziny oceniły, że zespół pod kierunkiem posła PiS Antoniego Macierewicza jest jedyną instytucją państwową w Polsce, która „demaskuje rosyjskie kłamstwa i fałsze rządowej komisji Jerzego Millera”.
 
"Wyborcza" zarzuca kłamstwo prof. Cieszewskiemu. Tymczasem sama kłamie
"Gazeta Wyborcza" nie ustaje w poszukiwaniu spisku. I zarzuca innym kłamstwo, posługując się... manipulacją.
 
Trwa kampania zastraszania naukowców! Chris Cieszewski: Otrzymuję pogróżki
Naukowiec na co dzień pracujący w amerykańskiej uczelni nie ukrywał zaskoczenia kłamstwami, które pojawiły się w mainstreamowych mediach po jego wystąpieniu.
 
Smoleńsk. Ostateczne zacieranie śladów! Na miejscu brzozy będzie samochodowy salon
Niezależni eksperci w Polsce analizują uszkodzenia i lokalizację "pancernej brzozy", a w Smoleńsku tamtejsze służby zniszczyły drzewo, w które rzekomo miał uderzyć TU-154M. W miejscu gdzie stało budowany jest właśnie samochodowy salon
 
Badania sobie a muzomRozpad Tu-154M mógł następować już w powietrzu, a do kontaktu skrzydła z brzozą w ogóle mogło nie dojść – sugerowali paneliści II Konferencji Smoleńskiej, zastrzegając, że ich hipotezy wymagają dalszych badań.