Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

start Polecane Kościół o mediach

Kościół o mediach i dziennikarzach

Wyzwania medialne i zobowiązania wiary

Słowo ks. abp. Wacława Depo na Dzień Środków Społecznego Przekazu, obchodzony w Polsce 20 września 2015 r.

Więcej…

Leon XIII wyjaśnia, czym jest wolność słowa

"Słuszne jest, aby zboczenia rozpasanego umysłu, które bez wątpienia przyczyniają się do obałamucenia nieuczonego tłumu, powściągała tak samo powaga ustaw, jak zamachy gwałtu przeciw słabszym".

Więcej…

Spot osłabia pozycję małżeństwa i rodziny

List ks. abp. Wacława Depo, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Spolecznego Przekazu, w sprawie emisji propagującego homoseksualizm spotu „Najbliżsi obcy”

Więcej…

Abp Depo: Dziennikarze powinni działać zgodnie z sumieniem

Dziennikarze, zgodnie ze swoim sumieniem, powinni opierać się siłom nacisku, które chcą, by przystosowali prawdę do oczekiwań właścicieli mediów czy władzy politycznej - podkreśla przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP abp Wacław Depo.

Więcej…

Ks. bp Adam Lepa - O zatruciu informacyjnym w mediach

Są tematy związane z działalnością mediosfery, których się celowo unika. Jednym z nich jest zatrucie informacyjne.

Więcej…

Ks. bp Adam Lepa - Media, polityka i biznes

Media nie działają w próżni. Nie stanowią świata izolowanego od życiowych problemów człowieka. Przenikają swym wpływem wszystkie sektory jego egzystencji. Dlatego refleksja nad nimi musi uwzględniać podstawowe konteksty i relacje wynikające z funkcjonowania mediosfery, tzn. środowiska mediów.

Więcej…

Papież ostrzegł media przed szerzeniem dezinformacji

>>największe grzechy mediów to te, które idą drogą kłamstwa, i jest ich trzy: dezinformacja, pomówienie i zniesławienie. Te dwa ostatnie są ciężkie, ale nie aż tak niebezpieczne, jak pierwszy.<<

Więcej…

Specyfika prawa Kościoła katolickiego

Referat wygłoszony przez JEm. ks. kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, podczas VI Międzynarodowego Kongresu „Katolicy i prawo: szanse i zagrożenia”

Więcej…

Media mają służyć rozwojowi człowieka

List JE ks. abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i metropolity przemyskiego, na Niedzielę Środków Społecznego Przekazu

Więcej…

Abp Hoser do dziennikarzy: "Słowo i obraz medialny powinny być narzędziami prawdy!"

Ks.  Arcybiskup zwrócił także uwagę na znaczenie prawdy, która "stała się dziś centralnym problem debaty cywilizacyjnej".

Więcej…

Słowo Papieża Franciszka do przedstawicieli mediów

W ostatnich czasach wciąż rośnie rola środków społecznego przekazu, do tego stopnia, że stały się niezbędne do opowiedzenia światu o wydarzeniach współczesnej historii.

Więcej…

KEP popiera Telewizję Trwam

Biskupi obradujący na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski po raz kolejny poparli starania Telewizji Trwam o koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe. Wydali dziś w tej sprawie oświadczenie.

Więcej…

Episkopat za Telewizją Trwam

Katolicka Telewizja Trwam ma prawo do miejsca na cyfrowym multipleksie. Rada ds. Środków Społecznego Przekazu KEP potwierdza stanowisko księży biskupów w tej sprawie.

Więcej…

Episkopat w obronie TV Trwam

Kościół oczekuje, że Jan Dworak wytłumaczy się z nowych kryteriów narzuconych w procesie koncesyjnym na MUX-1. – To nie do Krajowej Rady należy określanie, jaki kształt powinna mieć telewizja katolicka – argumentują księża biskupi.

Więcej…

Mamy prawo do Ewangelii w mediach

Homilia ks. abp. Wacława Depo wygłoszona do pielgrzymów Rodziny Radia Maryja w Bazylice św. Piotra w Watykanie 7 listopada 2012 r.

Więcej…

List Abp. Henryka Hosera SAC na 49. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Kościół od samego początku był medialny: głosi przecież i przekazuje światu Dobrą Nowinę o Zbawieniu wszystkimi dostępnymi środkami, słowem mówionym, pisanym także obrazem.

Więcej…

Przesłanie abp. Wacława Depo do dziennikarzy i ludzi mediów

„Misja specjalna mediów wobec rodziny” – to tytuł przesłania abp. Wacława Depo, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski skierowanego do dziennikarzy i ludzi mediów z racji wspomnienia św. Franciszka Salezego patrona dziennikarzy, które obchodzone będzie 24 stycznia.

Więcej…

Niemcy: bogaty, skorumpowany Kościół

„W trakcie synodu Kościół w Niemczech udowodnił, że należy do grona najbardziej przychylnych wobec żądań współczesnego świata; a jest Kościołem bez wahania określanym przez media jako otwarty, choć jest on Kościołem chorym”

Więcej…

Manipulacja to brutalna agresja

Szczególną troską katolików w Polsce powinny być otoczone dwa media katolickie: Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Więcej…

Terror medialny czy upiór totalitaryzmu?

Z ks. bp. Adamem Lepą, członkiem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Beata Falkowska

Więcej…

Bp Adam Lepa - Media zniewalają człowieka

Wracamy nieraz pamięcią do czasów, gdy jedynym zarzutem kierowanym pod adresem mediów była pretensja, że telewizja jest „złodziejem czasu”. Później dopiero, w kręgach opozycji niepodległościowej, wołano, że „telewizja kłamie”. Dziś lista zarzutów o negatywnym wpływie mediów na człowieka wciąż się wydłuża i coraz bardziej niepokoi.

Więcej…

Abp Depo na dzień dziennikarzy: respektujcie normy moralne osób wierzących

O „wewnętrzne i jakościowe podejście do prawdy” oraz o respektowanie norm moralnych osób wierzących zaapelował do dziennikarzy i świata mediów w specjalnym Słowie abp Wacław Depo. Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu wystosował ten list z racji wspomnienia św. Franciszka Salezego, które obchodzone jest 24 stycznia.

Więcej…

Radio Maryja – darem w przekazie prawdy


22 ROCZNICA UTWORZENIA RADIA MARYJA - SŁOWO KS.ABP. WACŁAWA DEPO

„Radio Maryja od lat jest dla nas darem i to niewątpliwe darem w przekazie prawdy, której nas pozbawiono” – powiedział ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Więcej…

Dlaczego media atakują Kościół?

W różnego rodzaju komentarzach na forach internetowych oraz w mediach podstawowych widać też ogromną agresję w stosunku do Kościoła i kapłanów. Czy ktoś to prowokuje?

Więcej…

Nie ma wolności bez TRWAM

Wołanie społeczne o prawo Telewizji Trwam do miejsca na multipleksie cyfrowym nie jest żądaniem przywileju. Jest elementarnym postulatem wolnych obywateli demokratycznego państwa – stwierdza dobitnie ks. bp Adam Lepa, członek Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu.

Więcej…

Luft oskarża biskupów

Krzysztof Luft z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oskarżył Episkopat Polski o włączenie się w „kampanię nacisków” na ten urząd. To reakcja na specjalne oświadczenie, jakie w środę wydali księża biskupi, po raz kolejny wyrażając poparcie dla starań Telewizji Trwam o miejsce na cyfrowym multipleksie.

Więcej…

KRRiT cechuje jednostronność widzenia

Odpowiedź ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego i delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Telewizji Trwam, na list Jana Dworaka, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji:

Więcej…

Wolność musi opierać się na prawdzie

Przesłanie ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i jednocześnie przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, skierowane do ludzi mediów z okazji liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, które przypada 24 stycznia.

Więcej…

Kazanie Abp. Wacława Depo, wygłoszone podczas spotkania w Hebdowie poświęconego problemom wiary i wyzwań współczesności.

Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu był gościem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, które zorganizowało spotkanie ludzi mediów i Kościoła w dniach 30 listopada 2 grudnia 2012 r.

Więcej…

Z serca przyłączam się do waszego dziękczynienia

Słowo powitania ks. kard. Tarcisio Bertonego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, wygłoszone do Rodziny Radia Maryja

Więcej…