Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kościół o mediach

Wolność musi opierać się na prawdzie

Przesłanie ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i jednocześnie przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, skierowane do ludzi mediów z okazji liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, które przypada 24 stycznia. W kontekście dechrystianizacji, a tym samym widocznej na wielu polach walki z Kościołem, nie można zapominać, że braki w dziele nowej ewangelizacji wynikają z zaniedbań w zakresie komunikacji Kościoła ze współczesnością. W latach posoborowych podjęto wiele inicjatyw zmierzających do ukazania prawd wiary chrześcijańskiej i moralności w sposób bardziej odpowiadający wrażliwości i problemom ludzi naszych czasów.

Bł. Jan Paweł II podkreślał, że prawdy wiary (dogmaty) i treść prawa moralnego pozostają niezmienne. Rozróżnienie pomiędzy niezmiennością doktryny a zmiennością języka jej przekazu pozwala Kościołowi na dostosowanie nauczania prawd wiary do różnych kultur. A to z kolei wymaga, by Kościół w swoich relacjach ze współczesnym człowiekiem reprezentował postawę personalistyczną, gotową wejść na wszystkie drogi i wsłuchiwać się, zarówno w niepokoje, jak i w nadzieje ludzi.

Kościół – zwłaszcza w obecnym czasie – nie może do końca urzeczywistnić swojej misji bez współdziałania z mediami. Należy również mocno podkreślić, że jeśli środki społecznego przekazu będą traktowały Kościół jako konkurenta i przeciwnika demokracji, nie będą prawdziwie służyły społeczeństwu polskiemu.

Dzisiaj potrzebujemy odpowiedzialnego sprzymierzenia się rodziny, szkoły i Kościoła, a także ludzi mediów w trosce o przyszłość Ojczyzny. Właściwe korzystanie z daru wolności musi bowiem opierać się na prawdzie. Dlatego pragnę zwrócić się do przedstawicieli środków społecznego przekazu – do dziennikarzy, publicystów prasowych, jak również do dziennikarzy mediów elektronicznych –  o jakościową zmianę w podejściu do dyskusji i sporów odnoszących się do kwestii etycznych związanych z życiem człowieka i jego odniesieniem do Boga.

Niech dzień św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, pomoże nam odkrywać nowe kierunki dyskusji, a przede wszystkim przenieść ją z płaszczyzny doraźności politycznej lub publicystycznej na płaszczyznę prawdziwej odpowiedzialności etycznej. Maryja Jasnogórska, Matka Kościoła, niech pomoże nam wszystkim przekazywać wszelkimi środkami: prawdę, piękno, radość i nadzieję życia.

Wszystkim z serca błogosławię!

Ks. abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski

Copyright © 2017. All Rights Reserved.