Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ordo Iuris sprzeciwia się stronniczej cenzurze na Facebooku. Wkrótce wniosek do UOKiK

Eksperci Instytutu Ordo Iuris przygotowują wniosek do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie działań portalu Facebook, który w ostatnich tygodniach blokował wiele stron publikujących treści o charakterze patriotycznym.



Działania te – ze względu na faktyczny monopol Facebooka na rynku serwisów społecznościowych, a także z powodu całkowitej dowolności w interpretowaniu przez ten portal niejasnych postanowień regulaminu – wyczerpują znamiona praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, uważają prawnicy Instytutu. W tej sytuacji prezes UOKiK może wezwać przedsiębiorcę zarządzającego portalem do zaprzestania bezprawnych działań, a także nałożyć na niego karę finansową.


W ubiegły piątek w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się debata na temat wolności słowa na Facebooku. Wzięli w niej udział eksperci Instytutu „Ordo Iuris”, którzy przedstawili Rzecznikowi i pozostałym uczestnikom dyskusji argumentację zawartą w przygotowywanym wniosku.


W trakcie debaty wypowiadali się także m.in. przedstawiciele organów administracji publicznej. Jak stwierdził Piotr Balcerzak z Ministerstwa Cyfryzacji, pożądane byłoby wskazywanie podstawy prawnej przy jakiejkolwiek blokadzie treści zamieszczonych na Facebooku. Z kolei przedstawiciele UOKiK wskazywali, że użytkownicy powinni mieć w takiej sytuacji prawo do odpowiedzi na zarzuty w celu ich weryfikacji. Zwrócono też uwagę, że Facebook nie przestrzega podpisanego przez siebie kodeksu dobrych praktyk, przygotowanego we współpracy z innymi podmiotami z branży internetowej oraz Komisją Europejską – z którego wynika obowiązek precyzyjnego informowania o przyczynach usuwania materiałów zamieszczonych na portalu.


W dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele środowisk narodowych, których strony były usuwane na przestrzeni ostatnich miesięcy. Opisywali oni powody, dla których zamieszczane przez nich materiały były blokowane, a także zwracali uwagę na znaczne nasilenie tych blokad w czasie bezpośrednio poprzedzającym Marsz Niepodległości.


Wbrew nieprawdziwym informacjom podawanych w części mediów, usuwanie treści bardzo często dotyczyło materiałów, które nie naruszały polskiego ustawodawstwa. Blokowane były m.in. grafiki przedstawiające flagę i godło Polski, a także materiały promujące sam marsz – pokojową manifestację organizowaną przez podmioty działające w Polsce całkowicie legalnie. Jednocześnie Facebook wielokrotnie odmawiał usuwania stron rzeczywiście łamiących prawo – nadal są na nim obecne profile wzywające do nienawiści wobec chrześcijan (naruszające przepis art. 257 k.k.), czy znieważające państwo polskie (niezgodne z art. 133 k.k.).


Działania Instytutu Ordo Iuris mają na celu zmianę tej sytuacji – poprzez zobowiązanie przedsiębiorcy zarządzającego portalem Facebook do przestrzegania polskiego prawa, w szczególności poprzez wprowadzenie jasnych zasad weryfikacji umieszczonych na nim treści. Zasady te powinny odwoływać się nie do arbitralnej wykładni wewnętrznych regulaminów przedsiębiorcy, ale do powszechnie obowiązującego prawa – Facebook działa na terytorium Polski, a więc jest zobowiązany do jego przestrzegania. Ponadto niezbędne jest zapewnienie użytkownikom realnego prawa odpowiedzi na ewentualne zastrzeżenia, a także odwołania się od decyzji o usunięciu materiałów lub blokadzie konta – aby ich prawa jako konsumentów były należycie chronione.

Szersza argumentacja zostanie zawarta we wniosku do Prezesa UOKiK, który zostanie złożony w najbliższych dniach. Wniosek ten zostanie przesłany także do wiadomości Rzecznika Praw Obywatelskich i będzie też dostępny na stronie Instytutu „Ordo Iuris”.


Osoby, które zostały dotknięte nieuzasadnionym usuwaniem treści zamieszczonych na Facebooku, w dalszym ciągu mogą kontaktować się w tej sprawie przesyłając maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

za:www.pch24.pl/ordo-iuris-sprzeciwia-sie-stronniczej-cenzurze-na-facebooku--wkrotce-wniosek-do-uokik,47638,i.html#ixzz4QxLQfBVp

Copyright © 2017. All Rights Reserved.