Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

In vitro bez dozoru

Forum Kobiet Polskich apeluje o wsparcie wniosku, który postuluje stały dozór medyczny nad wszystkimi ośrodkami parającymi się zapłodnieniem in vitro.

Wraz z zebranymi podpisami wniosek trafi na biurko ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Wniosek o wprowadzenie odpowiedzialności ośrodków rozrodu wspomaganego za zdrowie pacjentek i ich poczętych dzieci oraz specjalistycznego dozoru medycznego nad podejmowanymi przez te centra działaniami można podpisać na stronie internetowej www.citizengo.org.

Petycja powstała w reakcji na wydarzenia związane z odmową przez prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie, abortowania chorego dziecka, poczętego wskutek zastosowania metody in vitro. Profesor Chazan, który powołał się na klauzulę sumienia, stracił stanowisko, a na szpital spadły kary finansowe. Natomiast ani minister zdrowia, ani Narodowy Fundusz Zdrowia nie zainicjowali kontroli ośrodka, w którym została przeprowadzona procedura zapłodnienia pozaustrojowego.

Forum Kobiet Polskich zwraca we wniosku uwagę, że jest to metoda bardzo skomplikowana i wiąże się z większym występowaniem wad genetycznych i rozwojowych u dzieci poczętych w ten sposób w porównaniu z dziećmi poczętymi naturalnie, co potwierdzają liczne badania naukowe publikowane za granicą. Organizacja wnosi również o poinformowanie opinii publicznej, ile dzieci w Polsce poczętych in vitro zostaje później abortowanych z powodu wad wykrytych podczas badań prenatalnych, a ile rodzi się chorych. Społeczeństwo ma także prawo dowiedzieć się, co się robi z tzw. nadliczbowymi embrionami oraz czy stosowana jest ich selekcja – a jeśli tak, to według jakich kryteriów. Forum Kobiet Polskich uważa za konieczne wprowadzenie obowiązku podejmowania przez ośrodki „wspomaganego rozrodu” pełnej opieki okołoporodowej nad pacjentkami i ich dziećmi, a także dalszego monitorowania ich zdrowia. Zdaniem stowarzyszenia, należy zobowiązać ośrodki stosujące zapłodnienie pozaustrojowe do przyjmowania odpowiedzialności za zdrowie i życie matki oraz dziecka w przypadku wystąpienia powikłań lub wad rozwojowych. Dodatkowo każdy, kto podpisze petycję, opowie się za powstrzymaniem finansowania przez Ministerstwo Zdrowia z naszych podatków ośrodków zapłodnienia pozaustrojowego oraz refundacji leków wykorzystywanych w tzw. terapii rozrodu, zwłaszcza w kontekście gwałtownej podwyżki cen leków stosowanych chociażby w chemioterapii.

Wniosek podpisało już ponad 35 tys. osób. Finalnie petycja trafi do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa i prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza.

za:www.naszdziennik.pl/wp/91079,in-vitro-bez-dozoru.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.